adscode

Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçiyor?

Omicron varyantıyla mücadele tüm dünyada devam ederken üniversiteler tek tek online eğitim kararı almaya başladı. Söz konusu gelişmelerin ardından üniversiteler kapanacak mı?

Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçiyor?
Eğitim

Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamada 1 Aralık'tan itibaren 6 ilde 42 Omicron varyantının tespit edildiğini ve en çok vakanın İstanbul'da görüldüğünü belirtti. Omicron varyantıyla mücadele tüm dünyada devam ederken üniversiteler tek tek online eğitim kararı almaya başladı. Söz konusu gelişmelerin ardından üniversiteler kapanacak mı? Üniversiteler online mı olacak, uzaktan eğitime mi geçiyor? Sorularına yanıt aranmaya başladı. Peki, üniversiteler kapanıyor mu?

Üniversiteler kapanacak mı, online mı olacak? Üniversitelerden peş peşe Omicron önlemleri alıyor. 1 Aralık'tan itibaren gen sekanslaması yapılarak sisteme girilen örnek sayısının 3 bin 344 olduğu aktarılan Sağlık Bakanlığı açıklamasında, "Bunların 3 bin 73'ü Delta, 42'si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta'dır (2). Varyantlar konusundaki gerçek ve güncel verilere GISAID sisteminden 'https://www.gisaid.org' adresinden ulaşılabilmektedir" ifadelerine yer verildi. Peki, üniversiteler kapanıyor mu, üniversiteler uzaktan eğitime mi geçiyor?

 

Üniversiteler kapanacak mı?

Türkiye'de Omicron varyantı ve kışın da etkisiyle korona virüsü vaka sayılarında artış görülüyor. Artışa yönelik açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. İsmail Koyuncu, virüse karşı alınan yeni önlemleri duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalar yapan Koyuncu, son bir haftalık dönemde yerleşkedeki yurtlarda kalan ve derslere devam eden öğrencilerde pozitif vakaların sayılarının hızla arttığını söyledi.

Rektör Koyuncu, 2021-2022 Güz Yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verildiğini açıkladı. Buna göre, öğretim elemanları dersi sınıfta anlatacak ve sınıfa gelebilen öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek; sınıfa gelemeyen öğrenciler ise dersi eşzamanlı olarak Zoom yayınından uzaktan takip edebilecek.

Ayrıca dersliklerde yoğunluklara izin verilmeyecek. Bina içerisinde maske kullanımı konusunda güvenlik tarafından uyarılar sıklaştırılacak.

Koç ve Boğaziçi de daha önce uzaktan eğitim karar almıştı

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin online yapılmasını kararlaştırmıştı. Üniversite, iki haftalık çevrimiçi sürecin ardından 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak final sınavlarının da online düzenleneceğini duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi de 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini, talep doğrultusunda etkinliklerin ileri bir tarihe erteleneceğini açıkladı.

Üniversitelerin kapanmasına yönelik alınan resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı, üniversiteler insiyatif kullanarak online eğitim kararı alıyor.

 

 

Vatan


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)