adscode

Vakıf üniversiteleri ne yapmaya çalışıyor?

Vakıf üniversiteleri, para aşkları yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile sabrını taşıracak noktaya geldi.

Vakıf üniversiteleri ne yapmaya çalışıyor?
Milliyet Diyalog

YÖK Başkanı Saraç da “Gerçekten medarı iftiharımız olan vakıf üniversitelerimiz var ama diğer taraftan ‘vergisiz kazanç kapısı’ olarak gören vakıf üniversiteleri de var. Bunlar iki şeye zarar veriyor: Birincisi yükseköğretim sisteminin bütününe, ikincisi de tarihimize, kültürümüzdeki zihinlerde nesilden nesle geçen köklü vakıf kavramına” değerlendirmesini yaptı.

Peki, bu noktaya nasıl geldiler, veli ve öğrencileri rahatsız eden uygulamalar neler, kimse denetlemiyor mu, bundan sonra ne olur sorularına cevap arayacağız ama isterseniz gelin önce aşağıdaki iki mektuba bir göz atalım.

Çifte standart!

“X Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim.

Tek dersten kaldığım için sınıf tekrarı olacağına ve bu yıl yalnızca kaldığım dersi alacağıma karar verildi. Bu okula 2016’da girdiğimizde yönetmelikte geçme notu 50 ve sınıf geçme sistemi değil, ders geçme sistemi mevcuttu. 2018 yönetmeliğine göre geçme notu 60’a yükseltildi ve sınıf geçme sistemi getirildi. Güz döneminde dersim olmadığı için okula devam edemeyeceğim, bahar döneminde ise yalnızca haftada 1 gün kaldığım ders için okula gideceğim.

Bu beni okuldan oldukça uzaklaştıracak ve el pratikliği gerektiren mesleğimden uzak kalacağım için çok mağdurum.

Geçen yıl aynı durumdaki öğrenciler için senato kalan bütün öğrencileri geçirmek için karar aldı.

Bu yıl senatoya tek dersten kalanlar için sınav konulması adına bir önerge sunuldu fakat oy birliğiyle reddedildi.

Üniversite hiçbir şekilde lehimize karar vermiyor.

Bu arada, bütünleme tarihlerini eylüle erteleyerek, yatay geçiş yapmamızı engelliyorlar. Erken ödemeyle mayısta okul ücretini ödedik. Şimdi yalnızca kaldığımız dersin parasını ödemekle yükümlü olduğumuz halde ödediğimiz parayı iade etmiyorlar.”

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)