https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Yeni YÖK, öğrenci dostu olacakmış!

Yeni YÖK’ün yeniliği kalmadı ama hâlâ o ismi kullanıyorlar.

Yeni YÖK, öğrenci dostu olacakmış!
Milliyet Diyalog

Kim mi? YÖK’çüler.

Başkan Yekta Hoca 2005’ten bu yana YÖK’te. Başkanlıkta da ikinci dönemi. Yani eskisinde de, yenisinde de hep o vardı.


Değişen ne oldu derseniz, sadece ismi diyenler çok olacaktır ama Yekta Hoca’ya haksızlık etmeyelim.

İğneyle kuyu kazar gibi yükseköğretimde bir şeyler yapmaya çalışıyor ama sistem o kadar bozuk ve bozmaya çalışanlar hâlâ o kadar çok ki yaptığı doğru işler arada kaybolup gidiyor!..

Hoca şu günlerde, Milli Eğitim Bakanı kadar olmasa da ülkeyi dolaşıp, yaptıklarını, yapacaklarını, hayallerini anlatıyor.

En azından ortada yaptığı bir şeyler var!..

Antalya’daki toplantıda, bu toplantıların öğrencilerin istekleri doğrultusunda gerçekleştiğinin altını çizerek, “Yeni YÖK’ün öğrenci dostu olmasını istiyoruz. Sistemi başarılı üniversite, başarılı öğretim üyesi ve başarılı öğrenci üzerinde kurgulamak istiyoruz. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşümler atacağımız adımların istikametini belirleyecek. Güç aslında öğrenci. Öğrencilerimizle bir araya geldiğimizde daha enerjili oluyoruz” demiş.

Bu konuda samimi mi? Kesinlikle samimi ama gücü oranında!.. Yekta Hoca ayrıca, doktoralı mezun sayısının Çin’de 1000 kişiye 2.2, ABD’de 1000 kişiye 1.7, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 1000 kişiye 1.5, Türkiye’deyse 1000 kişiye 0.4 olduğunu hatırlatarak, kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamamızı yükseltebilmemiz için doktoralı insan kaynağımızı artırmanın şart olduğunu söylemiş. Bu görüşüne de canı gönülden katılıyoruz. Ama ulufe gibi dağıtılan doktora unvanlarına, rektörlere, dekanlara bakınca, kafamız karmakarışık oluyor. Keşke yükseköğretimin tek patronu o olsaydı! YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı için getirilen seçilme kriterleri tüm öğretim üyeleri, dekanlar, rektörler ve tüm doktora öğrencileri için de geçerli olsaydı. İşte o zaman geleceğe çok daha güvenle bakabilirdik!..

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)