adscode

Yurt ve barınma sorunu Meclis gündeminde: KYK yurtları karantina merkezi mi oldu?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında koronavirüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Yurt ve barınma sorunu Meclis gündeminde: KYK yurtları karantina merkezi mi oldu?
Eğitim
Güncelleme : 15-Oct-21 20:07

SUZAN ŞAHİN: KYK YURTLARI KARANTİNA MERKEZİ Mİ OLDU?

 

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

On binlerce öğrencinin yurt bulamayıp açıkta kaldığını ve taleplere yetişemediklerini belirten Şahin, ‘‘Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte ikamet ettikleri il dışında okuyan öğrencilerimiz için barınma sorunu devam ederken Kredi Yurtlar Kurumu’na kaydolabilen öğrenciler ise çeşitli zorluklarla karşılaşmakta. Yurtlarda gerekli hijyen önlemlerinin alınmaması nedeniyle gerek okullarda gerekse de yurtlarda Covid-19 vaka sayısının artması, karantina koşullarının nasıl sağlanacağı konusundaki yetersizlikleri de ortaya çıkarmakta. Telefonlarımız susmuyor, okullar açılmadan önce başladı hala devam ediyor. Her gün açıkta kaldığı için eğitimine devam edemeyeceğini söyleyen pırıl pırıl gençler ağlayarak arıyor ve yurt konusunda yardım talep ediyor. Birçoğunu CHP’li belediyelerin kiraladığı yurt, apart ve otellere yerleştirdik ancak sorun hala devam ediyor. KYK yurtları ise tıka basa doldu. Bu şartlarda, bu pandemi ortamında AKP krizi nasıl çözecek merak ediyorum. Aileler de öğrenciler de bizler de endişe içerisindeyiz.’’ dedi.


Kırıkkale’de korona virüse yakalanan bir kadın öğrencinin sosyal medyada yaşadıklarını anlatması üzerine Türkiye’nin gündemine gelen olay üzerine konuyu TBMM gündemine taşıyarak bakanlara sorular soran CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin yaptığı açıklamada, ‘‘Sosyal medyada ve basında yer alan haberlere göre Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta kalan bir kadın öğrencinin Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle bulunduğu yurttan apar topar yemek, ısınma, hijyen koşullarının olmadığı izbe bir binaya kilitlenmesi bu konuda planlama olmadığını gösteriyor. Yaşadıklarını anlatan kadın öğrenci, korona testinin pozitif çıkmasının ardından gece 00.00’da yurttan filyasyon ekibinden bir erkek tarafından yurttan alındığını, Hasan Kahya Ortaokulunun karşısındaki bir yurda götürüldüğünü, orada kendisine ‘bir oda bul’ denilerek binaya kilitlendiğini, binanın karanlık, ıssız, pis ve soğuk olması nedeniyle büyük korku yaşadığını ve ağladığını, saatlerce ağladıktan sonra seslendiğinde yurttan başka bir kadın öğrencinin daha karantinaya alınmak üzere orada olduğunu, kimsenin kendisine bilgi vermediğini ve yardımcı olmadığını, ailesinin kendisini araçla almak istemesine izin verilmediği, 900 liraya bir özel ambulans ile zar zor evine gidebildiğini, ailesi Ağrı’da olan ve çaresizlikten orda kalmak zorunda olduğunu belirttiği diğer kadın öğrencinin yalnız kaldığını bilgisini paylaştı. Video görüntülerini de paylaşan kadın öğrencinin yaşadıkları vicdanlarımızı yaraladı. Ancak anlaşılan o ki AKP hükümeti öğrencileri gözden çıkardı, kim ne yaparsa yapsın diyor. Artık hiçbir konuda yönetemez hale gelmiş bir hükümetle karşı karşıyayız. İşçiden çiftçiye, esnaftan öğrenciye mağdur olmayan kalmadı.’’ ifadelerini kullandı.

 

Konuyu meclis gündemine taşıyan Suzan Şahin, Gençlik ve Spor Bakanına şu soruları sordu;

 

 1. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kaldığı süre içerisinde Covid-19 olan öğrenci sayısı nedir?
 2. Covid-19 olduğu tespit edilen öğrenciler için nasıl bir prosedür uygulanmaktadır? Karantina koşulları sağlanmakta mıdır?
 3. Yurtlarda karantina için özel bölümler yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu bölümler için ısıtma, temizlik ve yemek konusunda ne gibi düzenlemeler yapılmıştır?
 4. Sağlık Bakanlığı tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’ndan karantina için yurt talebinde bulunulmuş mudur?
 5. Kırıkkale’de kadın öğrencinin karantina sürecini geçirmek üzere götürüldüğü yer Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurt mudur? Eğer yurt binası ise atıl durumda mıdır? Atıl durumda ise yurtlara yerleştirilemeyen binlerce öğrenci var iken bu yurtlar neden kullanılmıyor?

 

 

KYK YURTLARI KARANTİNA MERKEZİ Mİ YAPILIYOR?

 

Sağlık Bakanlığının da Covid-19 ile mücadelede karantina şartlarını gözden geçirmesi ve eksiklerini gidermesi gerektiğini söyleyen CHP’li Şahin, on binlerce öğrenci barınma sorunu yaşarken yurtlarda korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlarda karantinaya almasını eleştirerek ‘‘On binlerce öğrenci yurtlara yerleşmek için sıra beklerken Sağlık Bakanlığının KYK yurtlarını karantina merkezi yaptığı yönünde iddialar var. Öğrenciler boş yurt bulamazken yurtların 3-5 Covid-19 hastası öğrenci için boş tutulması tam bir akıl tutulmasıdır. AKP’nin az sayıdaki Covid-19 hastasını barındıracak yer bulamayıp yurtları karantina merkezi olarak kullanılması AKP hükümetin ayıbıdır.’’ açıklamasını yaparak Sağlık Bakanından şu sorulara yanıt istedi;

 

 1. Karantinada kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yurt talebinde bulunulmuş mudur? Bulunulmuşsa hangi illerde hangi yurtlar tahsis edilmiştir?
 2. Kamuoyuna da yansıyan Kırıkkale’de Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan kadın öğrencinin anlattığı karantina koşullarının düzeltilmesi konusunda ne yapacaksınız? Issız, soğuk ve hiçbir şey olmayan bir yere karantina adı altında öğrencileri bırakmak göz göre göre ölüme terk etmek değil midir?
 3. Kadın öğrencinin yaşadıkları için vicdanınız sızlamıyor mu? Benzer durumu yaşayan öğrenciler için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
  0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • Diğer Yorumlar (0)