adscode

Yurtdışında eğitim macera mı yoksa?..

Yoksulu da zengini de, çocuklar altın çağını yaşıyor. Her ne kadar, hâlâ fazlasıyla sıkıntıları olsa da düne göre çok daha iyiler. Anne, babalar her zamankinden çok daha fazla onları ve eğitimlerini düşünüyor.

Yurtdışında eğitim macera mı yoksa?..
Milliyet Diyalog
Kendi yapamadıklarını, onlar yapsın istiyorlar. Bu süreçte akla gelen seçeneklerden biri de yurtdışında eğitim.
Olaya bu çerçeveden baktığınızda, dünya mini minnacık bir köye dönüştü. En uzak ülkeler bile komşu kapısı oldu.
Yaş sınırı ise yok gibi. Hemen her yaşta çocuk artık eğitim için dünyaya açılıyor.
100’e yakın ülkede öğrencilerimiz var. 100’e yakın ülkeden de öğrenciler konuk ediyoruz. Dünyaya açılmak isteyenler için yurtdışında eğitim, önemli alternatiflerden biri haline geldi. Ama eğer iyi bir yol haritası çizilmezse maceraya da dönüşebiliyor.
Peki, yurtdışına hangi amaçla gidilmeli? Dil öğrenmek için mi, ilk ve orta öğretim için mi yoksa lisans ve yüksek lisans eğitimi için mi? Hepsi için gidiliyor. Gidilmeli de. Bu noktada asıl önemli olan yurtdışına gitmekten çok, gidilen kurumların ve gidilen zamanın doğru olup olmadığı!
Amaca uygun bir şekilde ülke ve öğrenim kurumu doğru olarak seçiliyorsa, ilkokuldan itibaren, yaz okullarından değişim programlarına, masterdan doktoraya kadar her amaçla yurtdışına gidilebilir.
Bu kısa süreli de olabilir, uzun süreli de. Yeter ki, doğru bir yol haritası çizilebilsin. Kış aylarında ücretlerin çok düştüğünü, lisede bir yıllık değişim programlarının çok yararlı olduğunu, lisans ve yüksek lisans için çok önemli burs olanaklarının bulunduğunu özellikle hatırlatırız.
Seçeceğiniz okullar gibi aracı kurumlarla ilgili olarak da mutlaka güvenilir referanslar bulun, arkadaş gruplarıyla gitmekten kaçının, en önemlisi de en uygun zamanda gidin!.. En uygun zaman, herkes için farklıdır.çocuğun ya da gencin ona hazır olması gerekir sonra da ailenin.
Ve tabii ki, ekonomik altyapı.
Eğer bütün bunlar dikkate alınmadan yola çıkılırsa, daha iyi bir gelecek hayali maceraya dönüşebilir ve bu da derin izler bırakır. Bazen en doğru dediğiniz kararlar bile sizi çok ama çok yanıltabiliyor...

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)