adscode

Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu

Eğitim Sen, başlayan yüz yüze eğitim sürecini değerlendirdi ve Covid-19 Vaka Tespit Tablosu paylaştı.

Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu
Sendikalar

Eğitim Sen'in açıklaması:

15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte sağlıklı ve güvenli eğitim tartışmaları kamuoyunda yoğunlaşmış durumdadır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 Mart’ta okul öncesinde, ilkokullarda, 8. sınıf ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacağını açıklamasından bir müddet sonra okulların açılışı kabine toplantısı sonrasına bırakılmış ve 2 Mart’ta yüz yüze eğitime geçilmiştir. Ancak bu kez 5.,6., 7. sınıflar ve 9., 10. ve 11. sınıflarda bu kapsama alınmıştır. Tam da bu günlerde kamuoyu önüne çıkarak aşı yaptıran Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını duyurmasına rağmen köy okullarındaki öğretmenlerimizin dahi aşılanması bitmeden 2 Mart’ta tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçilmiştir. Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. MEB bir yıldır devam eden salgın sürecini doğru yönetememiştir. Yap- boz müdahalelerle eğitimde gelinen sonuç; yoksul emekçi çocuklarının, eğitim sürecinin dışında kaldığıdır.

Mevcut plansızlık ve karar alma süreçlerindeki kaotik durum kaygılarımızı arttırmaktadır. Eğitim emekçilerinin aşılanmasına köy okullarında başlansa bile aşılama sürecinde henüz somut bir ilerleme ortaya çıkmamıştır. Kabine toplantısı sonrası yapılan son düzenlemelerle birlikte seyreltilmiş sınıf planlaması sekteye uğratılmıştır. Maske ve hijyen malzemeleri hazırlığının mevcut düzenlemenin ihtiyaçlarını ne denli ve hangi süre ile karşılayacağı bilinmemektedir. Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için bir çalışma yapılmamıştır. Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır ancak bu ihtiyaca dönük bir çalışma da yürütülmemiştir. Salgınla mücadeleye uygun, sağlıklı ulaşım konusunda bir düzenleme yapılmamıştır.

Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek genel toplum sağlığı açısından tedbirler alındıkça kademe kademe okulların açılması gerekirken aşı ve tüm diğer tedbirlerin yetersizliğine rağmen bulaş riski yüksek yaş grubunda ki orta öğretimde dahi okullar açılmış ve tüm kademelerinde yüz yüze sınav ısrarı devam etmektedir. Yine aşı başta olmak üzere tüm tedbirlerin yaygınlaşmasıyla, vaka ve vefat sayıları düşmeye başladıkça kademe kademe geçilmesi gereken normalleşme sürecine bir anda geçilmiş, oluşabilecek riskler göz ardı edilmiştir. Normalleşme sürecine tüm alanlarda böylesine hızlı bir geçiş karşılıklı olarak birbirini olumsuz etkileyecektir.

Her gün onlarca insanın Covid-19 salgını nedeniyle vefat ettiği bir dönemde, 38 günlük bir planlamayla eğitim emekçilerinin iki doz aşısı tamamlanabilecekken bu yapılmadan okulların açılmış olması MEB’in kamusal sorumluluğu yerine getiremediğinin de bir göstergesidir. Eğitim bileşenlerinin sağlıklarını riske eden bu yanlış uygulamalara karşı tutum almayı toplumsal bir sorumluluk olarak gördük ve görüyoruz.  Dün olduğu gibi bugünde sadece eleştirilerimizle değil, önerilerimizle de kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz.

MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz. Sendika olarak yüz yüze eğitimin sürdüğü okullarda önlemlerin alınmasını ve tam zamanlı yüz yüze eğitime sağlıklı ve güvenli bir geçişin olmasını sağlamak için COVID-19 salgınının okullardaki yansımalarını ortaya koyan sahadan topladığımız verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Öncelikle aşı olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması, sağlıklı ve güvenli eğitim için mücadelemiz artarak sürecektir.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE COVİD-19 VAKA TESPİT TABLOSU        

15 Şubat – 5 Mart 2021

İL

İLÇE

KÖY

OKUL ADI

ÖĞRETMEN SAYISI

ÖĞRENCİ SAYISI

PERSONEL SAYISI

BURDUR

MERKEZ

 

NENE HATUN ANAOKULU

1

 

 

MARDİN

DERİK

 

CUMHURİYET İLKOKULU

1

 

 

İZMİR

DİKİLİ

 

DELİKTAŞ ORTAOKULU

2

 

1

İZMİR

BERGAMA

AYAZKENT

KÖYDE 9 KİŞİ POZİTİF 30 TEMASLI

İZMİR

BERGAMA

NARLICA

OKUL KAPALI KÖYDE VAKALAR VAR

İZMİR

TİRE

BAŞKÖY

İLKOKUL VE ORTAOKUL EĞİTİME ARA VERİLDİ

MERSİN

ANAMUR

MALAKLAR

MALAKLAR İLKOKULU

1

 

 

MERSİN

BOZYAZI

 

BOZYAZI İLKOKULU

1

 

 

MERSİN

BOZYAZI

KÖTEKLER

KÖTEKLER İLOKULU

2

 

1

MALATYA

BATTALGAZİ

 

KEMAL ÖZALPER ORTAOKULU

 

1

 

GİRESUN

ESPİRİYE

SOĞUKPINAR

 İLKOKUL 2 HAFTA KAPATILMIŞ KÖY KARANTİNADA

ÇORUM

DODURGA

YÜZ YÜZE EĞİTİM 15 MART’A KADAR ERTELENDİ

3

20

 

VAN

ÇALDIRAN

SALAHANE

İLKOKULU-ORTAOKUL

2

 

 

MUĞLA

BODRUM

ÇAMLIK

ÇAMLIK İLKOKULU

1

 

 

MUĞLA

BODRUM

PINARLIBELEN

PINARLIBELEN İLKOKULU

1

 

 

ÇORUM

MECİTÖZÜ

 

 

1

 

 

TOKAT

MERKEZ

ÇAT

İMAM HATİP ORTAOKULU

1

 

 

TOKAT

ERBAA

KARAKAYA BELDESİ

BELDE KARANTİNAYA ALINDIĞI HALDE EĞİTİM ÖĞRETİME DEVAM KARARI VAR

ÇANAKKALE

BİGA

KARABİGA BELDE

KARABİGA İLKOKULU KARANTİNADA

ÇANAKKALE

BİGA

ÖRTÜLÜCE

ÖRTÜLÜCE İLKOKULU KARANTİNADA

TOKAT

MERKEZ

 

HALİT RIFAT PAŞA İLKOKULU

1

 

 

TOKAT

MERKEZ

 

GÜLBAHAR HATUN İLKOKULU

1

 

 

TOKAT

MERKEZ

KOCACIK

KOCACIK İLKOKULU

1

 

 

AYDIN

KUŞADASI

 

İBRAHİM ZEKİ EMGİN İLKOKULU

1

 

 

ORDU

ALTINORDU

 

ESKİPAZAR İLKOKULU

2

 YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİR

AMASYA

MERZİFON

 

MERZİFON FEN LİSESİ

12. SINIFLARINDA GÖRÜLEN COVİD 19 VAKALARI DOLAYISIYLA YÜZ YÜZE EĞİTİME 10 GÜN ARA VERİLMİSTİR

SAMSUN

ATAKUM

 

ZAFER ÔZEL EĞİTİM MESLEK OKULU

1

 

 

SAMSUN

AYVACIK

 

AYVACIK ANAOKULU

1

 

 

SAMSUN

CANİK

 

TEVFİK İLERİ ORTAOKULU

 

1

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)