adscode

Z Kuşağına Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ERA Kolejleri’nden Gülçin Aşkın Çetin: Çocuklar Değişince Okul Seçimindeki Öncelikler De Değişti

Z Kuşağına Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Eğitim
“ERA Kolejleri’nde tüm öğretmenler ve eğitim kadrosu öncelikle Z kuşağını çok iyi tanımaktadır. Tüm eğitim sistemi, Z kuşağının özelliklerine ve yönelimlerine göre kurulmuş ve bu kuşağın eksikliklerini gidermeyi ve geliştirmeyi hedeflemiştir” diyen ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, geleceğe odaklı, inovatif ve özgün bir eğitim modeli ile 5 kampüste,  anaokulundan liseye uzanan geniş bir yelpazede eğitim sunduklarını belirtti.

2000 yılı ve sonrasında doğanlara verilen isimle Z kuşağı, bugün en büyüğü 13 yaşında olan çocuklarımızı anlatıyor. Bu kuşağın beklentilerini anlayabilmek için önce onları tanımak gerekli. Z kuşağı çocuklarının başlıca özelliklerine baktığımızda, internet ve mobil teknolojileri kullanmayı sevdiklerini ve özelikle internet aracığıyla sosyalleştiklerini görüyoruz.  Önceki kuşaklara göre daha bağımsız olan bu çocukların hem yaratıcılıkları hem de özgüvenleri yüksek. Hızlı düşünüyorlar, hızlı yol alıyorlar ve hızlı büyüyorlar. Buna karşılık, hızlı karar verip çabuk vazgeçiyorlar. Özgürlüklerine düşkünler ve esnek çalışma ortamlarını tercih ediyorlar. ERA Kolejleri’nin Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, Z kuşağının özelliklerini bu şekilde sıraladıktan sonra okul seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. “ERA Kolejleri’nde bu yıl yeni açılan 5 kampüs 3 anaokulu ile çocukları 21. yüzyılın ihtiyaçlarına uygun, mutlu ve donanımlı bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz” diyen Çetin, eğitim kurumunun yabancı dil ve akademik sınavlar konusundaki başarısına vurgu yaptı.

Z Kuşağına Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son 10 yılda teknolojideki hızlı gelişime paralel olarak çocukların da değişmesi, doğal olarak eğitim kurumlarının yenilenmesini gerektiriyor. Bu tablo içinde, yeni jenerasyon için okul seçiminde bakılması gereken kriterleri şöyle özetleyebiliriz:

Okul hayatının çok yönlü olması, kendini geliştirmesi için oluşturulmuş fırsatların çokluğu
Öğrenim sürecinde odaklanma, dikkat, akıl yürütme, karar verme, işitsel beceriler, görsel beceriler, psiko-motor beceriler ve sosyal-duygusal becerilerin geliştirilmesine verilen önem
Fiziksel gelişimde öğrencilerin bireysel gelişimine uygun beslenme ve spor programları
Yaratıcı düşünme becerisi, eleştirel düşünme becerisi, sosyal gelişim ve takım çalışması yeteneği, kendine güven duyma, iletişim, ikna ve karar verme becerilerini kazandıracak sosyal bir ortamın varlığı
Teknolojinin eğitimde interaktif kullanımı

“Anaokulu Zorlayıcı Olmamalı”

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, hızlı bir büyüme gösteren ERA Kolejleri’nin bu yıl 3 yeni anaokulunu açacağını ifade ederek, anaokulu seçiminin büyük özen istediğine dikkat çekti. Bizler öncelikle gerekli materyaller eşliğinde ailelere hedeflerimizi ve bu amaçlara ulaşmak için izlediğimiz yolları açıklıyoruz. Ebeveynlerin mutlaka seçim aşamasında doğru ve yeterli şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Eğitim ve öğretimin temel amacı, çocukların mutlu yetişkinlere dönüşeceği yetenekleri kazanmalarını sağlamaktır. Bu amaçla sosyal, kendine güvenen, sorun çözebilen, olaylara farklı yönlerden bakabilen çocuklar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Dil eğitimi konusu, bugün anaokulu aşamasında önemli bir kriter olarak kendini gösteriyor. Çocukların dil öğrenme konusunda yetenekleri henüz anne karnındayken gelişmeye başladığı için erken yaş döneminde lisan eğitimi önemli bir avantaj. Dolayısıyla bize göre ebeveynler, anaokulu seçerken lisan öğrenme amacına da öncelik vermeli. Anaokulu çağındaki çocuklar, özgür bir ortamda istedikleri materyalle kendi seçtikleri, ilgi duydukları aktivitelere yönelmek istiyorlar. Burada eğitimcinin görevi, çocuğu zorlamak değil onun yeteneklerini, ilgi alanlarını keşfetmek, eksiklerini tamamlamak ve doğru yönlendirmek olmalı.

“Çocuğunuzun Evi Kadar Sevebileceği Bir İlkokul”

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, ilkokul seçiminde çocukların başta sosyal olmak üzere fiziksel,  psikolojik ve zihinsel gelişim alanlarının geliştirilmesi son derece önemlidir diyerek ilkokul seçimindeki önemli noktaları şöyle anlatıyor: İlkokulda üzerinde durulması gereken en önemli konu, çocuğu iyi tanımak ve yönlendirebilmek… Çünkü ilkokulda çoğu çocuk ailesinden sonra ilk kez bir sosyal çevreye girer. Yani ilkokul hayatımızdaki ilk çevremiz anlamına gelir. Burada öğretmenlerin çocukları iyi gözlemleyebilecekleri bir eğitim anlayışı önemlidir. Kalabalık okullar bu nedenle tercih edilmez. Çocuğun güvenli bir ortamda çevreyle ilk ilişkilerini geliştirebilmesini sağlamak gerekir. Özetle çocuğunuzun evindeki kadar güvende hissedebileceği bir okulu seçmenizi öneririz. Biz ERA Kolejleri’nin tercih edilmesinde, küçük okul yapılanmasının önemli bir faktör olarak öne çıktığına inanıyoruz.

“Ortaokul ve Lisede Akademik Başarı, Hala En Önemli Kriter”

İş, ortaokul seçimine geldiğinde akademik gelişimin ağırlığı artmaya başlıyor. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Çetin bu aşamada, ilkokulda ortaya çıkan yeteneklerin en iyi şekilde değerlendirilerek lise eğitimine doğru hazırlayacak akademik başarıya sahip ortaokul seçilmesini öneriyor. Bunun için öğrencilerin yeteneği ve ilgisine göre öğrenciyi değerlendirecek bir sistem olmalı. Böylece öğrencilerimizin TEOG gibi hayati önem taşıyan sınavlara uzun vadeli ve kalıcı olarak hazırlandığından emin olabiliriz.

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin son olarak, “Okul seçiminde pek üzerinde durulmayan bir başka nokta da, çocuğun mimari yapısından arkadaş ortamına, eğitimcilerine kadar ‘severek gidebileceği’ okulu bulmak. Kurumlar ve ebeveynler, okullar hakkında konuşurken gündeme gelmeyen bu nokta, aslında çocuğu duygusal açıdan en çok ilgilendiren kısım” diyerek okula başlayacak öğrencinin fikirlerine ve ilk izlenimlerine de dikkat edilmesini öneriyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)