adscode

DÜNYADA EN ADİL DAĞITILAN ŞEY NEDİR?

Yapılan bir araştırmaya göre insanlara sorulan sorular arasında Dünya’da en adil dağıtılan şey nedir? sorusunun cevabı akıl çıkmış.

mcanga25@gmail.com
         Peki doğru mu? Ben yıllarca eğitimcilik yaptım. Öğretmen, idareci, müfettiş olarak görev yaptım. Çok uzun yıllar inceleme, soruşturma bölümünde görev yaptım. Tanıdığım, soruşturmasını yaptığım, denetiminde bulunduğum kişilerden hiç birinin aklım bana yetmiyor ya da aklım az dediğine tanık olmadım.

            Bu soruyu ülke genelindeki tüm meslek mensuplarına, yöneticilere, siyasi partilere vb. soralım. Alacağımız cevap ya da cevap yerine geçen davranış aynı olacaktır.  Hepsi kendi düşüncelerinin, siyasi görüşlerinin, mesleki yeterliliğinin en iyi olduğunu söyleyecek, verilecek akla ihtiyaçlarının olmadığını belirtecektir.

            Ülkemizde yaşanan son olaylar ve gelişmeler dikkate alındığında bir akıl tutulması iler karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Ben 66 yaşındayım. 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat vb. darbeleri gördüm. Değişik siyasi görüşten arkadaşlarım ya da çalışma zorunda olduğum kişi ya da kurumlar oldu.

Bunların çoğunun takım tutar gibi siyasi düşünce tuttuğunu, kendi düşüncesinin dışındaki görüşlerin vatanı, milleti böleceğini, yok edeceğini düşünüyorlardı. Bu durum bizi kamplara bölmüştü. Evdeki aile fertleri arasındaki düşünce farklılıkları bile ölümlere sebep olabiliyordu.

Derelerin altından çok sular geçti. Bazıları ezildi. Bazıları iktidar oldu. Zaman ve mekan değişti iktidar olanlar muhalefet, muhalefet olanlar iktidar oldu. Ancak dalkavuklar, yalakalar ve yabancı ülkelerin çıkarlarına hizmet eden vatan hainleri hep iktidarda, iktidarın yanında ve yakınında oldular.

Dün ezilenler, horlananlar iktidar olunca daha önce kendilerini ezen, horlayanları ezmeye hor görmeye başladılar. Ezilirken vaat ettiklerini, kendilerinin çektiği sıkıntıları unuttular. Yaptıkları her davranışın doğru olduğunu, bunun ülke, millet ve dini yönden mubah olduğunu söylemeye, söylemekle kalmayıp inanmaya başladılar.

Geldiğimiz noktada ülke bir çatışma, ötekilileştirilme,  bölünme noktasına getirildiğini düşünüyorum. Dün savunduğumuz kişileri savunamaz, oy verdiğimiz partileri destekleyemez olduk. Dün iyi şeyler yapanlar, demokrat olanlar, ülkedeki birlik, beraberlik ve kardeşliği sağlamaya çalışanlara ne oldu da değişiverdiler.

 Anlamadım. Anlayamıyorum. Dünyada en adil dağıtılan şeyin kendilerine fazla dağıtıldığını mı düşünüyorlar acaba? En kısa zamanda doğru yola gidilmezse ülkemizin geleceğinden endişe eder oldum. Allah’ın Dünya’da en adil dağıttığı şey bence akıl değil, o aklı kullanabilme yeteneği ve akla şekil veren düşünce gücüdür.
 
 
                                                                                              Metin ÇANGA
                                                                                              Emekli Eğitimci
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)