adscode

İLETİŞİMİ SAĞLAMAK LAZIM

Bazı konularda bildiklerimi, duyduklarımı, düşüncelerimi paylaşıyorum.

mcanga25@gmail.com
Yılların bana kazandırdığı tecrübelerimi ve deneyimlerimi aktararak tanıdıklarıma, çalıştığım iş yerlerine ve topluma yararlı olmaya çalışıyorum.
            Ancak, son yıllarda bu duygu, düşünce ve bilgileri aktarırken “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık” misali bana kızan, beni beğenen ya da bana hak verenler olduğunu biliyorum.
            Doğruyu söyleyeni yedi köyden kovarlar, diye bir atasözü vardır. Bence bu yanlış bir öngörüdür. Doğruyu söyleyeceksin ama lisan-ı münasiple söyleyeceksin. Kırmayacaksın, bölmeyeceksin, ayırım yapmayacaksın. O zaman yedi köyden değil yetmiş köyden de kovsalar sonunda sen kazanırsın.
            Bunları neden mi yazıyorum, söylüyorum? Yaşadıklarım, gördüklerim ve duyduklarım da yanlış olan şeyler beni rahatsız ediyor. Benim gibi bu tür şeylere maruz kalanları daha çok rahatsız ediyor. Bu rahatsızlıklarını eş, dost ya da tecrübe ve deneyimlerine güvendikleri benim gibi yaşlılarla paylaşıyorlar. Ben ne yapayım? Bana yöneltilen soruya, kişiye yapılan yanlış ya da mevzuata uygun olmayan uygulama ya da davranışa doğru mu diyeyim?
            Bazen bazı yayın organlarında haddim olmayarak yazılar yazıp, yorumlar yapıyorum. Bu yazı ve yorumlarımdaki duygu ve düşüncelerimi aynen benimseyen arkadaşlarım, dostlarım vb. olduğunu bildiğim halde bu konuda okuma, yorum yapma ya da eleştirme gibi davranışların sergilenmemsi beni üzüyor.
            Bir konuda bilgi sahibi iseniz ve bu konuda size yönelik bir soru varsa, ya da toplum böyle bir sorun yaşıyorsa karınca kararınca bu uygulamalar düşünce bazında katkıda bulunmalı insan. Emme basma tulumba gibi amirlerinin, siyasi düşüncelerini benimsediği kişi ya da kurumların söylediklerini kabul etmiş gibi görünmenin, kabul etmenin ne kendilerine ne de o kişi ya da kurumlara yarar sağlar.
            Ben bu ve buna benzer düşüncelere kendi yaşantımdan edindiğim izlenimlere göre vardım. Bir yazı yazıyorum, bir yazı paylaşıyorum bu yazının doğru olduğunu bilenlerden tık yok. Görev icabı, konum icabı bu tür yanlışlara müdahale edebilecek, doğru olanı söyleyebilecek, bu konuda daha üst makamlara uyarı şeklinde bilgi aktaracak konumda olmalarına karşın sessiz kalmaları düşündürücü geliyor bana.
            Bazen halen görevde olan arkadaşlarımı arayarak dolaylı da olsa bir yanlışı aktarıp yardımcı olmasını istiyorum. Yine tık yok.
Hâlbuki çalışırken, emekliyken, gençken, yaşlıyken iletişim gurupları olmalı insanın. Müfettişlik sınavındaki mülakat sorularımdan biri müfettişin görevi nedir sorusu idi. Bende bu soruya okuldaki hocalarımdan öğrendiğim gibi iletişimdir diye cevap vermiştim.
Bu durum bilgi aktarımında, alttan bilgi alarak üstü uyarma, üstten gelen bilgileri alt birimlere aktararak doğrusunu bulmaya ve yaptırmaya yardımcı olur. Kısacası birimler ve kişiler arasında iletişimi sağlar. İletişimi  iyi sağlayan kişiler insanların, yöneticilerin, kurumlarının, iktidarın ve muhalefetinde  güvenini ve övgüsünü kazanır.
Metin ÇANGA
    Emekli Maarif Müfettişi 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)