adscode

TUZ KOKARSA NE OLUR?

Yıllar ne çabuk geçiyor. Çocukluk, ilk öğretmenlik, öğretmenlik ve idarecilik, müfettişlik ve emeklilik.

mcanga25@gmail.com
Yıllar ne çabuk geçiyor. Çocukluk, ilk öğretmenlik, öğretmenlik ve idarecilik, müfettişlik ve emeklilik. Allah herkese bu şamayı sağlıklı ve uzun ömürlü versin. Tüm bu aşamalarda elimden geldiğince idealist ve demokrat bir tavırla tamamladığıma inanıyorum.

Hele müfettiş olduktan sonra tüm meslek hayatımda klasik anlamda söylenen hak, hukuk ve adalet anlayışından ayrılmadan görev yaptım. Hep şuna inandım "Müfettiş Devlettir. Devlet adaletlidir. Herkese eşit davranır. Hukuk kurallarına bağlıdır ve buna uyar. Duygularını, inançlarını ve siyasi düşüncelerini işine yansıtmaz. Gücünü etkisinden, kişiliğinden, kültüründen ve bilgeliğinden alır, yasaların verdiği gücünden değil.

Ancak; son zamanlarda bu anlayışın zaman zaman göz ardı edildiğine ve bir müfettişte olması gereken özelliklerden uzaklaşıldığı yönünde yakınmaların yapıldığını  duyuyorum ve tanık oluyorum. İnşallah yanlış ve ön yargılı duyumlardır ve inşallah ben yanlış anlamışımdır.  Yıllarımı verdiğim bu meslekle ilgili duyduğum en ufak bir eleştiri bile beni çok üzüyor.

Hani bir deyim vardır. "Et kokarsa tuz vardır. Ama tuz kokarsa ne olur? bilemiyorum. Müfettiş burada tuz misalidir. Yazdığı her rapor içtihat niteliğinde olmalı, rapordaki fikirler evrensel hukuk kurallarına ve var olan yasaların ruhuna uygun olmalıdır. Çünkü dediğim gibi müfettiş Devlet demektir. Devletinde dini, mezhebi, siyasi inancı olmaz. Her davranış ve kararında yurttaşlarına eşit mesafededir ve öyle olmak zorundadır.

Müfettiş; bir hocamızın belirttiği gibi yoz müfettiş, poz müfettiş ya da toz müfettiş olmamalı, elini vicdanına koyarak adaletli iş yapan, dürüst, devletten yana, devlet adına iş yapan, asıl görevi iletişim ve  rehberlik olan biri olmalıdır. Hukukta tam ispat edemediği bir konuda şüpheden sanık istifade eder mantığına sahip, egolarının esiri olmayan, aşağılık kompleksine kapılmayan biri olmalıdır.

Bu olmazsa dün bakandan sonra gelen teftiş kurulu ve dolayısı ile müfettiş  teşkilatta il milli eğitim müdüründen sonraya bırakılır ve bir müddet sonra da ilçe milli eğitim müdürlüğündeki bir şube müdürüne bağlanır olur biter. Benden söylemesi. 
 
                                                                                              Metin ÇANGA
                                                                                       Emekli Maarif Müfettişi
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)