https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Ücretsiz Taşımada Yaşanan Sorunlar

Devlet 65 yaş üstü olanların toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanması için bir düzenleme yaptı. Çokta iyi yaptı.

mcanga25@gmail.com
Ancak; ben ve benim gibi 65 yaş üstü ücretsiz toplu taşım araçlarından yararlananlara düşen görevlerde var.

            Kadıköy Pendik hattında çalışan otobüslere binin. Otobüsteki yolcuların en iyi tahminle %70’şinin 65 yaş üstü kişilerden olduğu görülecektir. Bu benim gibi 65 yaş üstünde olan birisini de düşündürmekte, gençleri, öğrencileri, çalışanları ve 65 yaş altındaki diğer bireyleri rahatsız etmektedir.
65 yaş üstü ücretsiz toplu taşım araçlarından yararlanan kişilerin; öğrencilerin okula, çalışanların işe gidiş saatlerinde,  okulların dağıldığı ve işten çıkış saatlerine denk gelen saatlerde bu hakkı kullanmaması gerekir.  Yinede bu hakkı kullanma zorunda olduklarında; evde hanımı ile,  yanında kaldığı çocuğu ya da gelini ile sorun yaşayanların sırf gezmek, sorunlardan uzaklaşmak için toplu taşım aracını tercih etmemeleri, arabaya bindiklerinde herkesle tartışmamaları, ilgili ilgisiz konularla otobüs sakinlerini rahatsız etmemelidirler.

            Bunlar yetmiyormuş gibi işten ya da okuldan yorgun argın gelen kişilerin başına dikilerek yer beklememeleri, bu beklenti gerçekleşmeyince “Zamane, bizim zamanımızda böylemiydi? Terbiye yok.” ve benzerleri sözlerle onları rencide etmemelidirler.

            Hele hele yaptıkları konuşmalardan ekonomik durumu çok iyi olan,  maddi imkanları çok yüksek olan ve lüks semtlerde oturan gelir düzeyi yüksek ücretsiz taşıma kartına sahip olanların;  öğrenci, memur ve işçilerin yoğun olarak kullanma zorunda oldukları bu saatlerde toplu taşım araçlarını tercih etmemeleri, öğrenci ve çalışan kesimi mağdur etmemelidirler.

            İstanbul Kadıköy Pendik hattında bir belediye otobüsünde 35-40 yaşlarında bir erkek yolcu yer kapma yarışı yapan ve otobüstekilere yer konusunda laf atıp uyarıda bulunan bir yaşlıya cevap niteliğinde; “Ey yaşlı ağabeyler, ablalar ben geleneğe, göreneğe ve büyüklerine saygılı biriyim. Sabahın erken saatlerinden beri ayakta çalıştım ve şu an da eve gidiyorum. Ey beleşçi büyüklerim tabii ki bu haktan yararlanın. İleride bizlerde sizin yaşınıza geldiğimizde bu haktan yararlanacağız. Ancak; bizim çalışma saatlerimizde, öğrencileri okula gidiş ve dönüş saatlerinde otobüslere binmeyin. Ey gezmeden gelen çalışmayan ev hanımı bayanlar, kocanız işten gelmeden eve yetişme derdiyle sizlerde bu saatlerde otobüslere binmeyin.” Diyerek verdi veriştirdi. Otobüste tık yok.

           Bu ve bunun gibi tartışmalara ve hoşnutsuzluklara sık sık rastlar olduk. Bunun çözüm yolu insanların anlayışlı ve adil olmalarından geçmekte ise de; bunun pek anlaşılmadığı, toplu taşım araçlarında ücretsiz seyahat eden kişilerden bir yakınmanın olduğuna sıkça tanık olan birisi olarak  belediyelerin bu hatlardaki otobüs sayısını ve otobüs seferini sıklaştırmalı ya da 65 yaş üstü kişilerin yararlanma saatlerini eskiden olduğu gibi büyük kentlerde 10:00 ile 15:00 saatleri arasında düzenlenen bir uygulamaya geçilmelidir.

          Bu olanaklardan gerçek ihtiyacı olanların yararlanması sağlamalı, ya da yaşlılardan her hatta yolculuk için 1 TL gibi ücret alınarak keyfi, zamansız binişlerin önlenmesi gerekmektedir. En rasyoneli ise her 65 yaş üstü olana 50 TL ya da 100 TL ulaşım bedeli ödemesi ve  65 yaş üstündekilere öğrenci indirimi gibi %50 oranında bir indirim sağlanarak toplu taşım araçlarını parasını ödeyerek kullanan öğrenci, çalışan ve 65 yaş altındaki diğer bireylerin sıkıntılarının giderilmesidir.
 
                                                                                                          Metin ÇANGA
                                                                                                   Emekli Maarif Müfettişi
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)