adscode

ANADOLU LİSELERİ...

Anadolu lisesi, Türkiye'de, üstün nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve üniversite giriş sınavlarında yüksek başarıyı amaç edinen liselerimiz.

mustafa_seven@yahoo.com
Merkezi Sınav Sistemiyle seçerek öğrenci aldığı için nitelikli insangücü ile beyin gücünü yetiştirmeye yönelik kurumlardır.
Anadolu Liseleri'nde eğitim süresi genel olarak 4 yıldır. 1 sene hazırlık sınıfı bulunan liseler de olup; bu liseler 5 sene eğitim veren liselerdir. 
Anadolu Liseleri'nde öğrenim gören öğrenciler fen bilimleri, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve yabancı dil alanlarında öğrenim görürler. 
Bu okullarda, MEB tarafından uygun görülen müfredat programı uygulanır.
Anadolu Lisesi, Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesi’nden bir bakıma daha avantajlı durumda. Fen Lisesi öğrencisi sadece sayısal, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi de sadece sözel bölümde okuyabilirken; Anadolu Lisesi, öğrencilere her bölümde okuma imkanı sunar.
Anadolu Lisesi mezunu olan biri, KPSS’ye girip devlette çalışma olanağı bulabilir. Lise mezunu olup bu sınavlara girenler genelde memur olarak meslek hayatlarına başlamaktadırlar.
Görüşüme göre; Anadolu Liselerine, akademisyenler de danışmanlık hizmeti verirse daha iyi olur. Ayrıca laboratuvar imkanlarının da geliştirilmesi gerekiyor.  Eğitim kadrosunun yanısıra, elektronik, bilişim, altyapı olanaklarının artırıldığı ve üniversitelerle işbirliğinin güçlendirildiği Anadolu Liseleri daha da başarılı olur.
Bir de, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) üç yılda bir hazırladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)  sonuçlarına bakalım. Durumumuz iyi değil. Singapur neden birinci? Çünkü en başarılı lise öğrencileri öğretmen olabiliyorlar.
Bizde, Anadolu Liselerindeki öğretmen kadromuz iyi ancak bu öğretmenlerimizin sık sık yer değiştirmesine mani olmalıyız. Çünkü bir öğretmen bir süre sonra okula ve öğrencilere tam entegre olabiliyor. Öğrenciler de öğretmenlerine alışıyor.
Yaşadığım kent İzmir'de Anadolu Liseleri, eğitim ve üniversite sınavları açısından oldukça başarılı durumdalar. 
Özellikle, başarısına yakından tanık olduğum Karabağlar Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi, yönetici, öğretmen ve öğrenci uyumu nedeniyle devamlı yükselen bir başarı grafiğine sahip. Bunda da, öğretmen-öğrenci birlikteliğini sağlayan yönetimin katkısı payı büyük.

 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)