adscode

Sorumsuz Çocukların Sorumluları

Bir ebeveynin çocuğuna vereceği en önemli hediye, sorumluluk bilincidir. Bu bilinç, sanal marketlerden ısmarlanamaz. Satın alınarak veya ödünç verilerek kazandırılamaz. Sorumluluk, ilaç gibidir. Her yaşa göre dozu vardır. Küçük yaşlarda verilmeyen doz, çocuk büyüdüğünde tek dozla verilemez. Daha doğrusu verilmesine verilir de sonuçları kestirilemez.

byomerorhan@gmail.com
“İleride nasıl olsa yapacak, çocuk şimdi rahat etsin.” söylemi, popülizm ve kolaycılıktan başka bir şey değildir. Çocuğunu seven ebeveyn, ona her yaşın sorumluluklarını sırayla vermeli, takip etmeli ve kazandırmaya özen göstermelidir.

Sorumluklar kazandırılmaya çalışılırken korkunun kullanılması, farklı travmalara neden olacağı için yanlıştır. “Bebek adımları”yla başlayacak eğitimin temelinde çocukları birey olarak kabul ederek onlarla konuşmak, beklenen davranışı anlatmak, birlikte sorgulamak ve olumlu davranışları mutlaka ödüllendirmek gerekir. Ödüllerin maddi değeri olmamasına özellikle özen gösterilmelidir. Oturdun “para”, kalktın “para” ile büyüyen çocuklar, ileride doyumsuz insanlara dönüşürler. Değer bilmenin, insana değer kattığı akıldan çıkarılmamalıdır.

“Ders çalışırsan sana … alırım.”

Akademik açıdan ders çalışmak, öğrenmek için gereklidir. Ders tekrarı, okuma ve araştırma çalışmalarıyla ödevler, öğrenmenin süreçleridir ve zorunludur. Ders çalışmanın ödülü zaten öğrenerek karşılık bulacağı için başka ödüle gerek yoktur. Bunu, çocukla konuşmak, “ders çalışmanın” kazanımlarını ona anlatmak ve bunun doğru algılamasını sağlamak gerekir. Böylece temcit pilavı* gibi sürekli çocukla her seferinde didişmek zorunda kalınmaz. Öğrenmek önemlidir, bilgi, tüm hayatı boyunca insanın işine yarayacaktır. Bu nedenle intihal yapmak ve kopya çekmek kısa vadede insana kazandırıyor gibi görünse de uzun vadede kaybettirir. Elbette hak, hukuk, ahlak ve akademik dürüstlük kavramlarının da ne demek olduğunu anlatmak ve kazandırmak lazım ki toplumsal çürüme yaşanmasın!

“Yatağını toplarsan sana … veririm.” Bir insana kendi yatağını topladığı için kim ne verir? Bir nevi motivasyon için ödül gibi görünse de başka bir açıdan da “rüşvet” gibi bir şey… Sanki yatağını toplamak ebeveynin işiymiş de bu seferlik çocuk toplayınca ödül alacakmış gibi… Yatak senin, hayat senin!

Yemeklerden sonra dişlerini fırçalamazsan, dişlerin çürür ve yok olur. Sonra hayat boyu uğraşırsın ve para harcarsın. Suyu gereksiz akıtırsan yarın susuz kalırsın. Oysa su hayattır. O olmazsa yaşam olmaz.

Haksızlığa uğramak seni gücendiriyordur. Sen de gücenme, başkasını da gücendirme ve hak etmediğin bir şeyi de alma. İnsan sosyal bir varlıktır, onu en çok inciten şey haksızlığa uğramaktır. Bu nedenle adil ol!

Tüm canlılara saygılı ol ki onlar da sana saygı göstersinler. Karşındakinin yerine kendini koyarak düşünebildiğinde, medeni bir insan olacaksın unutma!

En büyük servet sağlıktır. Bu nedenle hem kendi sağlığını hem de başkalarının sağlığını tehlikeye düşürecek işlerden kendini sakın!

Hayattaki en büyük itibar, mütevazı olmak ve haysiyettir. Her ikisini de kendine düstur edin!

Sevgi, hayatını renklendirir ve değerini arttırır. Sevmekten ve bu duygunu paylaşmaktan korkma!

Sorumluluklarını çocuklarına öğretmek ve bilinçlenmelerini sağlamak, ebeveynlerin başlıca sorumluluğudur. Elbette, iyi örnek olmak için bu sorumlulukları öncelikle ebeveynlerin yerine getirmesi gerekir.

Sorumsuz çocukların sorumluları, sorumsuz ebeveynleridir.

 

 

 

*Temcit; Recep, Şaban ve Ramazan ayları süresince, sabah ezanından sonra minarelerden okunan ve Allah'ın ululuğunu belirten duadır. Temcit pilavı ismi ise, Ramazan ayında sahurda pilav yapmak zaman aldığı ve uykuyu fazlasıyla böldüğü için akşamdan yapılıp sahur vakti ısıtılarak yenen pilava verilmiş bir ad olup, gerek katkı malzemeleri gerek pişirme usulü açısından normal pilavdan hiçbir farkı yoktur.

Mecazi anlamda temcit pilavı ise sık sık tekrarlanan ve bu nedenle karşıdaki kişiyi bıktıran sözlere denir.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)