adscode

Eyyy Matematik Bir Problemin mi, Var ?

Buradan seslenebildiğim, birkaç satır da olsa yazıyla yüreğine dokunabildiğim herkese merhaba…

hekatesia@hotmail.com
Arada sırada, belki daha da sık sizlerle buradan yazılarımla buluşmaya çalışacağım.

Bir anne, bir öğretmen ve aynı zamanda hala okumaya devam eden bir öğrenci olarak eğitim ve hayatlarımızın her alanında yer alan sosyo eğitime dair küçük dokunuşlar yapmak yazmak istiyorum.

Artık istiyorum…

Öğrenci olarak, anne olarak, eğitimci olarak farklı pencerelerden sizlerle buluşacağım. Ancak ilerleyen tarihteki yazılarımda hangi ben olarak karşınıza çıkacağımla ilgili de hiçbir fikrim yok. .

Aslında çok uzun süre önce yazılarımla sizlerle buluşmam gerekiyordu. Günlerce bilgisayar bana ben ona baktım. Yapmak zorunda olmanın verdiği isteksizlik vardı üzerimde. Yapmak zorundaydım, yazmak zorundaydım ancak yazmak istemiyordum. Kendime bahaneler ürettim yapmak istemediğim bir şeyi zorla yapmamak için.

Ta ki bugün isteyerek bilgisayarın başına oturup kelimeler kendi yolunu bulana kadar.

Matematik yazılısı olduğu halde çalışmak istemediği için karın ağrısı çeken öğrenci gibi hissediyordum kendimi son birkaç aydır. Yarın yazarım, akşam bakarım, hafta sonu rahat rahat yazarım derken üzerinden zaman geçmesine izin verdim. Evet, ben kendim bilerek ve isteyerek.

Öğrencilerimizde karşılaştığımız en büyük sorunu bende yaşıyordum. İsteksizlik. Aslında eğitimin en temel sorunlarından birisidir. Ne derslik sayısı, ne sınıf ortamı neden başka bir neden değildir çocuklarımız başarısına engel olan.

Geçen yıl haberlere konu olan başarı hikayesini okumuşsunuzdur diye düşünüyorum. Tunceli de okuyan ve çobanlık yapan Mahir Gündoğdu’nun TEOG başarısı hepimizi gururlandırdı duygulandırdı. Mahir’in ne akılı tahtası, ne tableti, ne de sınırsız wifi’si vardı. Hani hep diyoruz ya teknoloji eğitim için şart diye.

Bu öğrencimiz bize şunu gösterdi. Eğitim için tek şart öğrenmeye istekli olmak..

Öğrenci isteksiz olduğu zaman hangi imkânları sunarsanız sunun başarısız olacaktır. Eğitimin temel sorunu öğrencilerimizde öğrenmeye olan isteği oluşturamamak.

En korkulan derslerden biri olan matematik dersini severek ve heyecanla öğreten öğretmenler lazım bize. Lazım ki öğrenci de heyecan oluşturabilsin. Diğer korkulan ve Türkiye eğitim sisteminde başarısız olduğumuzu düşündüğümüz bir diğer ders olan İngilizce ise yine istek ve ilgi ile kolayca öğretilebiliyor.

Yaptığı çalışmalarla medyada geniş yer alan Belgin Karcı öğretmenin yaptığı gibi. Önemli olan çocuklarımıza eğlenerek öğretmek. Halay çekerek İngilizce öğreten bir öğretmenden bahsediyorum Sizlere. “Cooking” ünitesinde öğrencileriyle pizza pişiren, kurduğu kartondan şehirlerle yönleri öğreten bir öğretmen. Öğrencide öğrenme isteği oluşturabilmektir öğretmenlik !!!

O, bir Matematik dersi tabi ki problemleri olacak. Önemli olan “ Eyyy Matematik problem çözmek bizim işimiz senin de problemlerini çözeriz” diyecek kadar istekli öğrenciler oluşturmak..

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
DERTLENEN ÇOCUKLAR
SEN BİLİRSİN AMA…
AŞURE ANNELER
TEKLİ EĞİTİM