adscode

SEN BİLİRSİN AMA…

Olduğu kadar, olmadığı kader der geçeriz biz millet olarak. Sorgulama yeteneğimiz pek yoktur bizim.

hekatesia@hotmail.com
Nerede, neden ve nasıl başarısız olduk diye. Daha çok başarılarımızla övünmeyi severiz ama başarısız olduğumuz yerlerde kader deyip geçmek daha kolay gelir hepimize. Olmadıysa bir şeyler ters gitmiştir. Kısmet değilmiştir genellikle.

Başarısızlıklarımızdan, başarıyı doğurtmayı pek bilmeyiz. Vazgeçmek diye bir yol daha vardır çünkü…

Eğitim yöneticisi olan bir arkadaşımla konuşurken kullandığı kelimeler beynime kazındı. Dedi ki ; “Ben şikâyetlerden beslenirim. Şikâyetler bana nerede yanlış yaptığımı gösterir. Düzeltmek için bazı şeyleri dikkatle dinlerim şikâyetleri. Şikayet varsa eksiklikte vardır derim.”

Bakış açısı çok hoşuma gitti.

Şikâyetlerden, şikâyetçi olmak yerine avantaja çeviren bir zekâ.

Saygı duymaktan başka ne yapabilirdim ki.

Hepimiz okumuşuzdur. Edison’un yardımcısının, Edison’a söylediklerini. “Hadi artık vazgeçelim. Başarısız olduk” Edison vazgeçseydi mum ışığında oturuyor olabilirdik hala. Yâ da is kokulu odun meşaleler salonunuz en güzel köşesini süsleyebilirdi. Edison vazgeçmedi. Marka oldu.

Atom bombası atıldığında vazgeçmedi Japonlar. Olduğu kadar olmadığı kader demediler. Yeniden sapasağlam bir ülke kurdular. Çalışkanlıkları ile marka oldular.

Senden adam olmaz çocuğum” dediklerinde ve hatta okuldan attıklarında bile vazgeçmedi Einstein. Ama birazcık sinilenmiş olabilir.  Atomu parçalayıverdi. Vazgeçmedi… Ona yapamazsın diyenlere inat marka oldu.

Sezen Aksu, her şeyi kenara koyup vazgeçseydi müzikten. İsteksiz olmasına rağmen devam etseydi ziraat fakültesinde okumaya? Kim titretecekti “Firuze kaç koyun ediyor” diyerek vicdanınızı. Vazgeçmedi Sezen, Serçe oldu.

Vazgeçmedi Atatürk.

Ülke yangın yeriyken vazgeçmedi. İmkânsızlıklar içinde bir ülkeyi ayağa kaldırmaktan vazgeçmedi. Olduğu kadar olmadı, kölelik kısmet demedi. Vazgeçmedi Atatürk. Kurtuluş savaşında destan yazdı. Sömürgeyi dize getirdi. Lider oldu...

Kansere yenilmedi Vahide Gördüm. Vazgeçmedi mücadele etmekten.

Vazgeçmedi Sofuoğlu.

Sağır Beethoven vazgeçmedi. Notalara hükümdarlık ederken. Vazgeçmedi. Eksikliklerin başarıya engel olmayacağını biliyordu…

Vazgeçmedi Kleoparta Sezar’a olan aşkından, vazgeçmedi Mecnun Leylasından.<<<<<<<<<<<<

Vazgeçmedi Erdoğan, “senden muhtar bile olmaz” dediklerinde. Vazgeçmedi..

Vazgeçmedi Steve Jobs; boş şişeleri toplayıp geçinmeye çalışırken, evlatlık bir çoçukken vazgeçmedi.Hare Krishna tapınağında bedava yemek yiyerek hayatının geri kalanı için çalışmaktan vazgeçmedi Jobs. Marka oldu.

Uzak ve yakın tarihte yüzlerce örnek var..

Tarih vazgeçenleri değil vazgeçmeyenleri yazıyor.

LYS sınavına girecek tüm genç arkadaşlarım. YGS bitti. Kötü geçmiş olabilir. Olmamış olabilir. Yukarıda ki örneklere baktığında sen bilirsin ama tarih vazgeçmeyenleri yazmış. Tarih de yazabilirsin, tarih de olabilirsin…

Benden söylemesi…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
DERTLENEN ÇOCUKLAR
AŞURE ANNELER
TEKLİ EĞİTİM