adscode

TEKLİ EĞİTİM

Hizmet verdiği kitle bakımından değerlendirdiğimizde Milli Eğitim Bakanlığının ulaşmadığı direkt ya da dolaylı yoldan iletişim kurmadığı kimse yok diyebiliriz.

hekatesia@hotmail.com
Ehliyet alacak kişilerden, bahçe budamacılığı öğrenmeye çalışan çiftçi bey amcaya kadar herkesle bir şekilde iletişim kuruyor milli eğitim bakanlığı. Ya da aktif eğitim içerisinde bulunan mutlaka biri var aileler içerisinden.

Bu kadar büyük bir kitleyi tamamen memnun etmek imkânsız zaten. Kimine doğru gelen, diğerine doğru gelmiyor. Hal böyleyken yaptığı çalışmalar, verdiği hizmetler ve aldığı kararlarda en çok konuşulan, en çok eleştirilen bakanlık olması da gayet normal değil mi?

Siz ne düşünürsünüz bilmem. Bir eğitimci olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve ekibinin aldığı en doğru kararlardan birisinin Tekli Eğitime geçiş çalışmaları olduğunu düşünüyorum.

Eğer yıllarınızı okullara vermişseniz tekli eğitimin öğrenciye, aileye ve okula, geleceğe kazandırdıklarını çok iyi bilirsiniz. Tekli eğitimin en önemli özelliği; saçını okşamaya, derdini dinlemeye fırsat bulduğunuz, öğle arasında ekmeğinizi paylaştığınız öğrencinin kendini değerli hissetmesidir.

Değerli olan, değerli kılandır.

Öğle aralarında bahçede öğretmenler ve öğrenciler maç yaparlar. İkili eğitimde olduğu gibi merdivenleri koşarken çalmaz zil. Öğretmen öğrenciyle göz göze değil konuşarak, zaman ayırarak iletişim kurabilir.

Sabah kargaların bile “bunlar ne yapıyor” diye merak ettiği kocaman çantaları ile karanlıkta okul yoluna düşmüş çocukları göremezsiniz sokaklarda.

Tekli eğitim sisteminin öğrenciye, eğitime kazandırdıkları tabii ki tartışılamayacak derecede önemli…

Lakin;

Yeni tip proje ile yapılacak olan ve KDV hariç 8 derslikli bir lisenin maliyeti 4 trilyon 430 bin 500 TL.

Bir derslik maliyeti; 553 bin 812 TL

Ülkemizde tekli eğitimi başarı ile uygulayabilmek için gerekli derslik sayısı 77 bin.

77 bin dersliğin karşılanabilmesi için ihtiyaç olan rakam ise 42 katrilyon 643 trilyon 524 bin 000 TL

Milli Eğitim Bakanlığı herhalde bu hesaplamaları yapmış, ne kadar büyük bir bütçeye ihtiyaç olduğunun farkına varmıştır diye düşünmekteyim.

Öğrencilerin kayıt dönemleri ailelerin adres nakil dönemleridir. Okullarda idareci arkadaşlarımız iyi bilirler. Okulunuzun mahallesinde ikamet eden öğrenci sayısının 2, bazen 3 katını adres değiştirerek sadece okulunuza kayıt olmak için ev kiralayan, teyzesinde kalan, “amca tanıdık onların evine taşındık” diyen veliler oluşturur. Yönetmelikler belirtilen şartlar olmasına rağmen “ bizim mahallenin okulunda değil merkez okullarda okusun diye birçok öğrenci okul göçü yaşar bu dönemde. Kenar mahallelerde kalan okullarda öğrenci sayıları ile merkez okullarda sınıf başına düşen öğrenci sayısı kıyaslandığında bu gerçekler ortaya çıkacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitimin kalitesini artırmaya yönelik yapılan çalışmaları takdir ile karşılarken, Tekli eğitimin, Ekli eğitim haline getirilmesi planlanmıyorsa eğer adres kayıt bölgelerine sadık kalınacak, tüm öğrencilerin kendi adres bölgelerindeki okullarda eğitim almalarını sağlayacak çalışmaların ciddiyetle planlanması gerekmektedir.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
DERTLENEN ÇOCUKLAR
SEN BİLİRSİN AMA…
AŞURE ANNELER