adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

LGS’ye Girmek Gerekir mi? 3 Haftalık Telafi Eğitimi?..

Liselere giriş sınavı LGS çok önemli. Yani üniversite sınavları gibi tekrarı yok. Bu yıl giremeyenin seneye girme şansı bulunmuyor. Zorunlu mu? Hayır. Ama iddialı okullara girmek ya da özel okullardan burs almak için girilmesinde yarar var. Sınavsız okullara girişte de dikkate alanlar olduğu için bir daha düşünmekte yarar var. Girmek size ne kaybettirir? Hiçbir şey ama getirisi olabilir! Peki ya telafi eğitim?..

aguclu@milliyet.com.tr
Sınavsız okullardan birine girecekseniz zaten kararınızı vermişsiniz demektir ve bunun için zorlamaya hiç gerek yok. Nereye yerleştirilirseniz oraya razı olmak zorundasınız.

Diploma notuna göre yerleştirme uygulandığında da, objektif bir ölçme değerlendirme sisteminin olmadığı kesin! Yani şişirilmiş notlar yüzünden, en yakınınızdaki  istediğiniz okullara, siz değil başkaları girebilir! Bu yüzden, sınav konusunu, enine boyuna düşünmekte yarar var!..

 

Telafi Eğitimi

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yıldız, özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını açıkladı. Şu bilgileri verdi:

"Özel okullar, verdiği uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandıklarının ölçümünü yaparak konu tekrarı veya yüz yüze eğitim alınmasına ihtiyaç duyulan alanlarda telafi eğitimi yapabilecek. Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları ise 2019-2020 öğretim yılının bitim tarihine kadar eğitimlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Yüz yüze telafi eğitim, özel okullarda 15 Ağustos 2020'den sonra başlayacak olup Ağustos ve Eylül aylarında toplam süresi en az üç hafta olacak şekilde düzenlenecek. Telafi eğitimi yapacak özel okullar eğitimin zamanı ve süresini il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirecek ve eğitime başlamadan ve eğitim süresince okullarında tedbirleri alacak.”

 

Peki alınan bu karar ne anlama geliyor?

Bir yararı olacak mı?

Gidilmezse ne olur?

Mezun olanlar da alacak mı?

Alınmayan eğitimin, servisin, yemeğin ücreti geri ödenecek mi?

Üç haftalık eğitimle 2019-20 öğretim yılı tamamlanmış olacak mı?

Nakille okul değiştiren öğrenciler de alacak mı?

Sağlık önlemleri yeterli mi? Risk sıfıra indirildi mi?

 

Akala gelen daha pek çok soru ve şehir efsanesi var. Umarız MEB ya da Özel Okullar Birliği, bu soruların cevabını verir ve velileri rahatlatır!..


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)