adscode
Sorunuzu Yazın
Ortaokul
Özel okulların yüz yüze eğitimi
Merhaba, Benim oğlum İstanbul’da özel bir okulda bu sene LGS sınavına hazırlanan 8. Sınıf öğrencisidir. Bilindiği üzere , büyük zincir okullar başta olmak üzere pek çok özel okul , Ağustos ayından itibaren 8. ve 12. Sınıflarda tam gün , tüm öğrencileri ile birlikte yüz yüze, hafta sonları da yine yüz yüze destekleme kursları ile eğitim öğretimlerine tüm hızları ile devam etmektedir. İstanbul’da Kadıköy ilçesinde bulunan Okulumuz ise biz velilerden tüm eğitim öğretim ücretini talep etmiş olmasına karşı, eğitimine haftanın 2 günü yüz yüze , diğer günler online şekilde devam etmektedir. Sınıf mevcutları 23-24 arasında değişen 8. Sınıflar için , veliler olarak diğer özel okullar gibi tam gün eğitime geçilmesi yönündeki taleplerimiz reddedilmektedir. Sınıfları bölmeyi "öğretmeni" olmamasını öne sürerek reddetmekte , sınıfları bölmeden de okulda yer alan ve şu anda atıl durumda olan metrekare olarak büyük spor salonu, kütüphane , konferans salonu gibi alanları 23-24 öğrenci için sosyal mesafeye uygun olarak düzenlemeleri hususundaki önerilerimizi de reddetmektedir. Bunun yanı sıra okulumuz 12. Sınıf öğrencileri aynı binada haftanın 5 günü yüz yüze tüm öğrencileri ile birlikte eğitimlerine devam etmektedir. Online hibrit eğitimin yüz yüze eğitimle asla kıyaslanamayacak şekilde verimsiz olduğu, öğretmenlerin ne kadar çabalasalar da hem sınıftaki öğrenciler hem de online öğrenciler ile başa çıkmakta zorlandığı aşikardır. Tüm eğitim öğretim ücretini kesintisiz olarak ödediğimiz okulumuz bu yıl LGS sınavına girecek öğrenciler için " öğretmenim yok, sınıfım yok ( Ağustos ayından beri pek çok sınıf zaten okula gelmiyor ve derslikler boş) gibi mazeretler ile diğer özel okulların öğrencilere hazırladığı güvenli ve mesafeli ortamı hazırlamaktan kaçınmakta ve her türlü öneriyi reddetmekte kendisi de hiçbir çözüm üretmeye yanaşmamaktadır. Sadece istediğimiz diğer özel okulların 8. Sınıf öğrencilerine sağladığı yüz yüze eğitim için gerekli olan ortamı okulumuzun da bize sağlamasıdır. Özel okullar taahhüt ettikleri yüz yüze eğitimi karşılamakla ve eğitim ortamını , öğretmen sayısını hazırlamakla yükümlüdür. Okulumuz bu yükümlülükten aşikar bir şekilde kaçınmakta ve diğer özel okulların sağladığı şartları bize sağlamamaktadır. Çocuklarımızın geleceği için çok kritik olan bu dönemde nasıl bir yol izlemeliyiz?

Cevap: Öncelikle okul kurucuları ve okul yönetimiyle konuşmalısınız ama eğer sonuç alamıyorsanız ilgili milli eğitim müdürlüğü'ne durumu anlatmalısınız. Yine de hiç bir yol kat edemiyorsanız, farklı seçenekler düşünmekte yarar var!..


Eğitim
EĞİTİMDE EŞİTLİK
Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili net açıklamasına rağmen, vaka sayılarının hızla arttığı bu günlerde Anasınıfı telafisi, yaz okulu, yaz kampı, kazanım değerlendirme etkinliği gibi başlıklar altında özel okulların 17 Ağustos itibariyle tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlama çalışmaları yapması ve hatta bir kısmının veliye bilgi vererek yüz yüze eğitime geçmesi fırsat eşitliği ilkesine aykırı değil midir? bunun da ötesinde bu noktada bu kurumlarda çalışan öğretmen ve personelin ve bu kurumlara devam eden öğrencilerin can güvenliğinin göz ardı edilmesi ne kadar doğrudur? Burada eğitimde ve sağlıkta adaletten söz edilebilir mi? Bu konunun acilen kamuoyuna taşınması, gündeme gelmesi gerekmektedir.

Cevap: Doğru bir tespit ve haftalardır tartışılıyor ama esnek eğitim modeli kontrolden çok uzak. Umarız bir an önce daha dikkatle izlenir!


Lise
Ağırlıklı Yılsonu Notu
İyi Akşamlar Hocam,29/07/2020 tarihi itibarı ile okul değişikliği oldu.Özel Okuldan Özel Okula ,11 .sınıf notu ,28/07/2020 tarihine kadar e-okulda yılsonu ağırlıklı not 85.53 iken 29/07/2020 tarihinde e- okulda görünen not 84.74 oldu,karnede görünen not da 85,53 ,bunu nasıl düzeltiriz,eski okulunun müdürü ,görsel sanatlar ders notu girilmemiş dedi fakat o zaman ilk baştada not 84,74 olması lazım değilmi son anda değişti,ne yapmamız lazım lütfen yardımcı olurmusunuz,aslında önceki okulu cimere şikayet etmeyi yada mahkemeye vermeyi düşünüyoruz ,

Cevap: Okul yöneticileriyle bir kez daha görüşmekte yarar var. Sonuç alamazsanız CİMER'e başvurursunuz...


Haberler
Hocam Merhaba. Yks de 6000 yaptım Marmara Tıpın gelebilme olasılığı yüksek mi düşük mü ne dersiniz yorumunuz…
Hocam Merhaba. Yks de 6000 yaptım Marmara Tıpın gelebilme olasılığı yüksek mi düşük mü ne dersiniz yorumunuz nedir?

Cevap: şansınız var


Haberler
2017 yılında ygsden alan 4 yıllık bölümler örneğin hemşirelik gibi artık aytden mi alıcak ve sıralaması…
2017 yılında ygsden alan 4 yıllık bölümler örneğin hemşirelik gibi artık aytden mi alıcak ve sıralaması nasıl olucak yani 2017 senesinde 180binle ygs-2den alan bir üniversite aytden mi alıcak ve sıralamada nasıl bir değişikliklik olucak?

Cevap: bu konuda YÖK yetkili ve son kararı onlar veriyor. iş garantisi nedeniyle hemşireliğe ilgi çok muhtemelen puanlar yükselir


Haberler
258 bin sıralamam var sayısaldan mhendislik hangi başarı sırası aralığında gelebilir elektrk elektrnk…
258 bin sıralamam var sayısaldan mhendislik hangi başarı sırası aralığında gelebilir elektrk elektrnk inşaat makine...

Cevap: 150 ile 250 aralığında tercih yapabilirsiniz ama önceliğin istek sıranız olmalı


Haberler
yks say 3500 sıradayım.Tıp istıyorum hangi sıralamadan tercih yapmaya başlamalıyım
yks say 3500 sıradayım.Tıp istıyorum hangi sıralamadan tercih yapmaya başlamalıyım

Cevap: çok iyi bir sıralaman ve 24 tercih hakkın var kendini özgür sırak


Haberler
Hocam merhabalar. 2017'de TM2 puan türünde 10 bin sıralama ile Bilgi Üniversitesi İşletme Enformatiği…
Hocam merhabalar. 2017'de TM2 puan türünde 10 bin sıralama ile Bilgi Üniversitesi İşletme Enformatiği bölümüne yerleştim fakat bölümün bana göre olmadığını ve benim de burada mutlu olamayacağımı anladım. Sayısal bir bölümde olmam gerektiğini düşünüyorum fakat eşit ağırlıktan hazırladığım için MF4 sıralamam 71 bin. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak istemiyorum 71 binlik sıralamamla fakat aynı üniversitede 2 yıllık bilgisayar programcılığına geçiş yapıp daha sonrasında dgs ile istediğim üniversitede bilgisayar mühendisliğine lisans tamamlamak gibi bir fikrim var. Ne düşünürsünüz bu konuda? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap: geçen yılki puanla da istediğiniz bölümlere geçiş yapabilirsiniz ama dgs li bir yöntem sizi yorabilir


Haberler
sıralamam: 797536 istediğim bölüm ise 1,230.000sizce girme ihtimalim nedir ?
sıralamam: 797536 istediğim bölüm ise 1,230.000 sizce girme ihtimalim nedir ?

Cevap: şansınızı denemekte yarar var


Haberler
Merhaba, 2018 YKS'de tercih yaparken lisans ve ön lisans bölümlerini alt alta yazabilir miyim?
Merhaba, 2018 YKS'de tercih yaparken lisans ve ön lisans bölümlerini alt alta yazabilir miyim?

Cevap: evet yazabilirsiniz