adscode

Yeni Eğitim Modeli ve Bonzai !

Eğitim Yazarı Sayın Abbas GÜÇLÜNÜN, başlatmış olduğu ‘’Yeni Eğitim Modeli’’ tartışmalarına bizde katılıyoruz.

bpelister@hotmail.com
Madem bu günlerde öne çıkan slogan ‘’Yeni Türkiye’’, o zaman ‘’Yeni Eğitim Modeli’’ de bizce doğru bir konu başlığı.

Yazıma bu konu ile çok yakından bağlantısı olduğuna inandığım‘’Bonzai ‘başlamak istiyorum.

Son zamanlarda gençlerimizi tehdit eden bu Bonzai illetine karşı Devletimiz, tam bir mücadele başlattı. Hedef kitlesi olarak 12 li yaşlardan 25 li yaşlara kadar olan grubu seçen bu illet, maalesef artık ölümlere sebebiyet vermeye başladı.

İşler nasıl bu raddeye kadar geldi, ya da neden en başta gereken tedbirler en başında alınmadı diye kendi kendimize sorabiliriz,  ama maalesef bazen Devlet harekete geçmekte ağır davranabiliyor.

Peki, okullar bu işin neresinde? Onların gücü bu mücadeleye yeter mi? Bu konuda Eğitim kadrolarının üstüne düşen görevler neler? ..vb birçok soru.

Bize göre Madde Bağımlılığı ile ilgili bu mücadele de en önemli merkez okullarımızdır, yani Eğitim yuvaları ve Eğitimcilerimizdir. Onun için onlara Devlet ve Millet olarak tam destek vermeliyiz.

Onlara vereceğimiz en büyük destek farklı bir anlayışla ortaya çıkaracağımız  ‘’Yeni Eğitim Modeli’’ olmalıdır.

Okul İdaresinin koordinatörlüğünde, Öğretmenin yönetiminde, Öğrenci merkezli, Velilerin tam katılımcı olduğu ‘’Yeni Eğitim Modeli’’.

Bu modelin temel taşları:

Kesintisiz Eğitim; yani boş geçen dersin olmaması ve öğrencinin her dk sının Eğitim ve sosyal faaliyetlerle doldurulması.

Tam kontrollü Eğitim; sıkı bir devamsızlık kontrolü ve bunun takibinin yapılması.

Disiplinli Eğitim; Öğrenciye sınıfta tek hâkimin öğretmen olduğunu kabul ettiren, bu gücün oluşması için öğretmene M.E. B tarafından gerekli enstrümanların verilmesi.

Aşırı Tavizsiz Eğitim; Devamsızlığı nerdeyse 50 günlere dayanmış, bütün sene öğretmenleri canından bezdirmiş öğrencilere her sene af çıkartılmaması.

Hepimizin elini taşın altına soktuğu, öğrencilerin başarısında payı olduğu, herkese statü kazandıran bir yapı olmalı bu.

Şuanda bırakın dışarıda, okul bahçesinde bile Öğretmeni takmayan, dinlemeyen ona diklenen, yolda sigarasını öğretmeninin yüzüne yüzene üfleyen öğrenciler yok mu?

Daha sigarasına bile karışamazken, madde bağımlılığına bulaşmış öğrencisini bu öğretmenler nasıl uyarabilir ve ikaz edebilirler.

Onun için bu ‘’Yeni Eğitim Modeli’’, idarecisine, öğretmenine tam olarak sahip çıkan ve bunun karşılığında da öğrenciye tam anlamı ile değer veren bir model olmalı. Tabii ki her şeyin kanun ve yönetmelikler çerçevesinde olması şartı ile.

Ama onlarda önce, bizler için insan sevgisinin baş timsali olan öğretmenlerimizin geniş gönülleri ve vicdanları bu Eğitiminin temelini oluşturacak.

Eğer geleceğinizi istiyorsanız Öğretmeninize, okullarınıza daha fazla sahip çıkacaksınız. 

Yoksa bu iş Bonzai  bile aşar..
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)