adscode
adscode
adscode

YKS‘de Bunlara Dikkat

bpelister@hotmail.com
Yayınlan yeni YKS Kılavuzundaki değişiklileri, yeni düzenlemeleri ve en önemli püf noktalarını Ünsal Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Fatma PURTULOĞLU sizler için derledi arkadaşlar, lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyun, okuduktan sonrada yazıcıdan çıktı alıp çalışma ortamınıza asın.

İşte 2018 YKS;

*1 Mart 2018 itibariyle YKS sınav başvuruları başladı.

Başvurular 21 Mart 2018'e kadar devam edecek ve sınav ücretleri için ödemenin son tarihi 22 Mart 2018’dir.

*Başvuru ücretleri her bir oturum için 50 TL olacaktır.

*Sınav başvurusu yapabilecek adaylar;

1-Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında okuyanlar

2-Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar

3-Şartlar dahilinde ortaöğretimini yurtdışında tamamlayanlardır.

*Adaylar, sınav başvurusunu; bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okumakta ise kendi okulundan, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan sınav merkezlerinden yapabilirler.

*Adayın “ÖSYM aday işlemleri” sisteminde geçerli bir fotoğrafı var ve eğitim bilgisi güncel ise; adaylar başvurularını kendi şifreleri ile sistem üzerinden yapabilirler.

Bilgileri güncel olmayan adaylar ise; başvurularını “ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden” veya “ÖSYM tarafından belirlenmiş olan sınav merkezlerinden” yapabilirler.

*Sınav merkezi tercihlerinde bulunacak adayların izlemesi gereken yol şöyledir:

Aday İstanbul'da ikamet ediyor ise ve öğrenim gördüğü/mezun olduğu ortaöğretim kurumu İstanbul’da ise; İstanbul’da tercih yapmak üzere 2 adet tercih hakkı olacaktır.

Adayın ikameti ya da mezun olduğu/olacağı ortaöğretim kurumundan herhangi biri İstanbul dışında ise, İstanbul’u seçmek için tek tercih hakkı olacaktır. İstanbul'da sınava girmek isteyen adayların yoğun olması sebebiyle böyle bir kısıtlama getirilmiştir.

*Sınav tarihleri, başlangıç saatleri, soru sayıları ve test için verilen süreler şöyledir:

*TYT Sınavı 23 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacaktır.

TYT 120 soru olup adaylara toplamda 135 dakika süre verilecektir.

*AYT Sınavı 24 Haziran Pazar günü saat 10:15'te başlayacaktır.

AYT 160 soru olup adaylara toplamda 180 dakika süre verilecektir. (Adayların kendi alanlarında çözmeleri istenen soru sayısı toplamda 80’dir).

*YDT Sınavı 24 Haziran Pazar günü saat 15:45'te başlayacaktır.

YDT 80 soru olup adaylara toplamda 120 dakika süre verilecektir.


 

*Adayların TYT yerleştirme puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik alanlarındaki testlerin her birinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Türkçe testini çoğu aday yapmakta; fakat matematik alanına çok ağırlık vermeyen hatta hiç bakmayan çok öğrencimiz bulunduğundan, yeni gelen bu düzenleme ile öğrencilerin mutlaka Matematik alanındaki sorulara bakmaları gerekmektedir. AYT sınavında da durum buna benzerdir. Adaylar kendi alanlarını içeren 2 alan testinin her birinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Örneğin; sayısal bir öğrenci Fen Bilimleri testini çözüp Matematik alanından 0,5 ham puan alamazsa AYT yerleştirme puanı hesaplanmayacaktır.

* Adaylar TYT sınavından 150'den az bir puan aldıkları taktirde; tercih yapma hakları bulunmayacaktır.

TYT sınavından 150 ve üzeri puan alan adaylar, yükseköğretim (ön lisans) programlarını tercih edebilirler.

*TYT sınavından 180 puan ve üzeri alan adaylar SAY, SÖZ, EA VE DİL alanlarından AYT sınavıyla birlikte puan türlerine bakılarak lisans programlarını tercih edebilirler.

*SAY, SÖZ, EA VE DİL alanlarından 180 puan alamayan adaylar sadece ön lisans programlarını tercih etme hakkına sahiptirler.

*Adaylar TYT'den elde ettikleri 200 ve üzeri puanları isterlerse 2 yıl süreyle kullanabilirler.

Bu adımları izleyerek başvuru işlemlerimizi tamamlamış ve sınavla ilgili püf noktaları öğrenmiş oluyoruz.

Başvuru işlemlerimizi bitirdikten sonra derin bir oh çekip çalışmalarımızı biraz daha hızlandırıyoruz. Sınav yaklaşıyor ve biz sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Emin olun emek veren herkes bu sınavı kazanacak.


 

Ünsal Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni

Fatma PURTULOĞLU

İNSTAGRAM HESABI: rehberimbenim


 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)