adscode
adscode

2 üniversiteye rektör ataması

MEF Üniversitesi Rektörlüğü'ne yeniden Prof. Dr. Muhammed Şahin, Kadir Has Üniversitesi Rektörlüğü'ne ise yeniden Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz atandı.

2 üniversiteye rektör ataması
Üniversite
Güncelleme : 31-Jan-23 10:47

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarına atama kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, MEF Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Muhammed Şahin atandı.

Kadir Has Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Meryem Sondan Durukanoğlu Feyiz atandı.

Kimdir?

Prof. Dr. Muhammed Şahin

1965 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğan Profesör Muhammed Şahin, Pazar Sivritepe Köy İlkokulu, Pazar Ortaokulu ve Pazar Lisesi’ndeki eğitimlerinden sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, Jeodezi ve Fotogrametri (Geomatik) Mühendisliği Bölümü’nü 1987 yılında birincilikle tamamladı.


Şahin, 1991 yılında İngiltere’de University College London’da Yüksek Lisans, 1994’de University of Newcastle Upon Tyne’da doktora çalışmalarını tamamladı. 1988 yılında İTÜ Ölçme Tekniği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak başlayan akademik kariyerine, İngiltere’deki Master ve Doktora eğitimlerini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede yardımcı doçent ve doçent olarak devam etti. 2002’de de İTÜ Ölçme Tekniği Anabilim Dalında Profesör oldu. 1997 yılında Graz Teknik Üniversitesi’nde ve 2000 yılında da Berlin Teknik Üniversitesi’nde kısa süreli misafir araştırmacı olarak bulundu.

1996-2004 yıllarında Rektör Danışmanlığı, Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü, Ölçme Tekniği Anabilim Dalı Başkanlığı ve İleri Teknolojiler Program Koordinatörlüğü gibi çok sayıda yönetim görevlerinde bulundu.

Çeşitli ulusal ve uluslararası mühendislik birliklerinde üyelikleri bulunan Profesör Muhammed Şahin’in 14 uluslararası SCI makalesi ve 73 uluslararası bildirisi bulunmaktadır.

Profesör Şahin, 6 Ağustos 2008 yılında İTÜ’ye rektör olarak atandı ve 6 Ağustos 2012’de görevi sona erdi. Şahin 2009 yılında, merkezi Belçika’da olan ve Avrupa’daki önemli mühendislik üniversitelerinin yer aldığı CESAER - Avrupa Yüksek Teknik ve Araştırma Üniversiteleri’nin yönetim kurulu üyeliğine Türkiye’den seçilen ilk ve tek Türk rektör oldu. Şahin, Şubat 2012’de ise, aynı birliğin dört kişilik yürütme kuruluna, “Üniversitelerde Araştırma ve Strateji Yönetimi” konusunda yaptığı katkılar nedeniyle aday gösterildi ve oy birliği ile seçildi.

Şahin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Danışma Kurulu Üyesi, Rize ve Karadenizliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir. Ağustos 2008- Ağustos 2012 tarihleri arasında İTÜ Vakfı ve İTÜ Geliştirme Vakfı Başkanı, İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Kurucu Temsilcisi, İTÜ Mezunlar Konseyi Onursal Başkanı görevlerinde bulunmuştur.

Muhammed Şahin, Tekstil Tasarımcısı Neşe Şahin ile evlidir. 2002 yılında doğmuş olan Efe isimli oğlu ve 2009 yılında doğmuş olan Defne isimli bir kızı vardır.

Muhammed Şahin, MEF Üniversitesinin kurucu rektörüdür ve Mart 2013'ten beri bu görevdedir.

Sondan Durukanoğlu Feyiz 

1963 yılında Trabzon’da doğan Prof. Dr. M. Sondan Durukanoğlu Feyiz, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Wisconsin Üniversitesi Fizik Bölümü’nde (1992); doktorasını Kansas Eyalet Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı (1999). 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yardımcı doçent doktor olarak çalışmalarına başlayan Prof. Durukanoğlu Feyiz; 2006 yılında aynı üniversitede doçent oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde çalıştığı süre zarfında Prof. Durukanoğlu Feyiz, Senato Akreditasyon Komitesi Üyesi (2002-2006); Kansas Eyalet Üniversitesi’nde Misafir Bilim İnsanı (2002); İstanbul Teknik Üniversitesi Bülteni Baş Editör Yardımcısı (2002-2007); Massachusetts Institute of Technology (MIT) Fizik Bölümü’nden Misafir Doç. Dr. (2007-2009); Feza Gürsey Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı (2007-2009) gibi birçok pozisyonda bulundu. 2011 yılından itibaren Sabancı Üniversitesi’nde profesör olarak Eğitim, Uluslararası İlişkiler, Bireysel ve Akademik Destek ve Yaz Okullarından Sorumlu Rektör Yardımcısı; Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi (2014-2016); Kalite Güvence ve Strateji Kurulu Başkanı (2015-2018) olarak görev yaptı. 2018’den beri Kadir Has Üniversitesi Rektörüdür.

1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Öğrenim Bursu ile Fizik alanında tek kadın bursiyer olan (1991-1995) Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ayrıca TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı (BİDEP) Bursu ve TÜBA Ders Kitabı Çeviri Ödülü (2010) sahibidir. Prof. Durukanoğlu Feyiz, prestijli bilimsel fizik dergileri için hakemlik, TÜBİTAK araştırma projeleri için panelistlik ve hakemlik yapmaya devam ediyor.

Ana araştırma alanları arasında Metal Nanotellerin ve Nanotüplerin Mekanik, Termodinamik, Elektronik ve Yapısal Özellikleri; Metal Yüzeylerde Nano Ölçekli Büyümenin Özellikleri; Metal Yüzeylerin Yapısal ve Titreşim Özellikleri ve Metal Yüzey – Moleküler Etkileşimler olan Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz’in yirmiyi aşkın yayını vardır.

EĞİTİM AJANSI


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)