adscode

Ali Nesin, lise 1’inci sınıflar için matematik kitabı hazırlıyor

Prof. Dr. Ali Nesin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine lise 1’inci sınıflar için matematik kitabı yazıyor.

Ali Nesin, lise 1’inci sınıflar için matematik kitabı hazırlıyor
Eğitim
Usta yazar Aziz Nesin'in erkek çocuğu , Türkiye'nin önde iştirak eden matematikçilerinden Prof .Dr. Ali Nesin, Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın isteği üzerine lise 1'inci sınıflar için matematik kitabı yazıyor. Habertürk gazetesinde bulunan habere yönelik , her ders kitabının her öğrenciye yönelik olmadığını belirten Prof . Nesin, "Her müfredat da her öğrenciye yönelik değildir. Ben belli bir kitle için kitap yazmaya hüküm verdim. Bu kitle de ileride bilim adamı olmak talep eden gençler. Ben onlara yazıyorum. Elbette başkaları da okuyabilir, ama sorumluluk almam. Bunu da önsözde belirteceğim" diye konuştu .

'ÇOK KOLAY DEĞIL BİR BIRŞEY'

Hayatında bir kitap yazarken hiç bu civarı zorlanmadığını belirten Prof . Dr. Nesin, "Lise 1'inci sınıflara matematik kitabı yazmaya kalkıştım. Bir Sürü kolay değil bir birşey . İçinde hangi konu ne civarı olacak, hangi seviyeye hitap edecek, anlatımı hangi düzeyde olacak, hangi konu hangi konudan öncesinde gelecek? Bir şekilde yazmaya başladım. Her Geçen Gün anladım ki bütün talebelere tek bir kitap yazmak talebelere kötülük yapmak demek. Her Biri okusun diye kitap yazılmaz" diye sohbet etti .

Müfredata ilişkili kalmaya çalıştığını belirten Nesin, "Ama kendimi de pek sıkmıyorum. Canım istediğinde müfredat dışına çıkış hakkını kendimde görüyorum. Matematik, problem çözmeden olmaz. Ama kavramlar da mühimdir . Piyasadaki matematik kitaplarında birçok tümce bulamazsınız. Ben tümce kuruyorum, paragraf paragraf açıklıyorum. Bir Sonra arada bir matematik tarihiyle ilgili notlar yazıyorum. En önemlisi öğrenciyi araştırmaya özendirmeye çalışıyorum. Bir sohbet havasında yazıyorum" diye konuştu .

GELECEK YILA YETİŞECEK

Nesin, kitabının başka bir özelliğinin de 'öğrenciye ve zekâsına saygı duyarak, onu çocuk yerine koymamak' olduğunu, bu nedenle kitabının renkli olmayacağını ifade etti. Nesin, ne süre yayımlanacağı sualine , "Kesin tarih vermem kolay değil ama galiba bir sonraki döneme yetişir" cevabını verdi. 

Ali Nesin, Türkiye'de öğrencilerin matematik sahasındaki başarısızlığının nedenlerine bağlı suali şöyle yanıtladı: 

"Türkiye'nin iki önemli problemi var: Birincisi, ki benim düşünceme yönelik en büyük problem , eğitimin merkezi sisteme tabi olması. Bütün öğrencilerin benzer müfredata, benzer öğretmenlere, benzer anlayışa, benzer kitaplara tabi olması. 70 milyonluk bir ülkede merkezi eğitim ancak kötü sonuç verebilir. Bu civarı çeşitli öğrenim gören olunca, eğitim anlayışında da çeşitlilik gerekir. İkinci problem da öğretmen kalitesidir. Öğretmenler üniversiteden bir birşey bilmeden mezun oluyorlar, bir sonra da kendilerini geliştirmiyorlar, çünkü kendilerini geliştirmeleri için bir ne amaçla yok. Eğitime büyük paralar akıtılıyor, ama sonuç büyük bir sıfır."

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)