adscode

Cezaları 'okulları güzelleştirmek' oldu

Kamu kurumlarında ücretsiz çalışma cezası bulunan yükümlüler, yarıyıl tatilinde okul binalarını ikinci döneme hazırlıyor.

Cezaları 'okulları güzelleştirmek' oldu
Türkiye'den Haberler

Denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından takip edilen ve kamu kurumlarında ücretsiz çalışma cezasıbulunan yükümlüler, yarıyıl tatilinde okul binalarını ikinci döneme hazırlıyor.

Eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesiyle öğrenciler tatilin keyfini çıkarırken okul binalarında da ikinci dönem için bakım, onarım ve temizlik işleri yürütülüyor.

Okullardaki bu işlerin yapılmasında yükümlüler de görev alıyor. Mahkemece para cezası verilmiş ancak bunu ödeyememiş, hapis cezasının bitmesine 1- 2 yıl kalmış ya da mahkemece hakkında çalışma cezası verilmiş kişiler, sömestir tatili boyunca okul binalarında görevlendirilecek. Böylece onlar cezalarını ödeyecek, okullar da öğrenciler için daha da güzelleştirilecek.

İzmir'de 40 okul belirlendi

İzmir Denetimli Serbestlik Müdürü Murat Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 bin yükümlünün denetim ve takibini yaptıklarını, bu yükümlülere psikososyal destek verilmesi, iyileştirme faaliyetleri düzenlenmesi, elektronik kelepçe ile takiplerinin sağlanması, bağımlıların tedavileri gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Kamu kurumlarında ücretsiz çalışma yükümlülüğü olan 850 yükümlüden 300'ünü sömestir tatilinde kentte bakım, onarım ihtiyacı bulunan okullarda görevlendirdiklerini anlatan Kalkan, binlerce öğrenci tarafından kullanılan okul binalarının onarım ve bakıma ihtiyaç duyabildiğini ifade etti.

Trabzon'da okulların bakımı yükümlülerden

Trabzon'da yarıyıl tatilinde 11 okulun boya, tadilat, temizlik gibi işleri, denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler tarafından gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel ile İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, beraberindekilerle, Ortahisar ilçesindeki Erdoğdu İlkokulunda bakım işleri kapsamında çalışan yükümlüleri ziyaret etti. 

Tuncel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adalet ile Milli Eğitim bakanlıklarınca hazırlanan proje kapsamında, denetimli serbestlik uygulamasından yararlananları, onlara bazı sorumluluklar yükleyerek topluma yeniden kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında Trabzon'da son 6 ayda 20 okulda tamirat ve tadilat çalışmasının tamamlandığını belirten Tuncel, "Yarıyıl tatilinde 11 okulumuzda daha çalışma yapılması planlanlanıyor. Halihazırda 149 yükümlü, kamu hizmeti cezası kapsamında çalışma gerçekleştiriyor." dedi.

Yükümlüler, yarıyıl tatilinde okullarda temizlik, bakım, boya, badana ve ağaçlandırma çalışması yapacak.

Kırıkkale, Niğde, Sivas ve Kayseri'de yükümlüler okul boyadı

Kırıkkale, Niğde, Sivas ve Kayseri'de, denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında yükümlüler okulları boyadı, sıralarda tadilat yaptı.

Kırıkkale Şehitler İlkokulu'nda düzenlenen programa Kırıkkale Valisi Yunus Sezer ve Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz ile yetkililer katıldı.

Vali Sezer, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, denetimli serbestlik yükümlülerinden oluşan 8 kişilik ekibin okulun boya ve tadilat işlerini yaptığını söyledi.

Okulun tadilat ve boya işlerinin tamamlanarak eğitim öğretim döneminde çocukların daha iyi koşullarda eğitim görmesi için bu çalışmaların devam ettiğini belirten Sezer, "81 ilimizde uygulanan güzel bir faaliyet bu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Ankara'da başlatıldı ve tüm illerde bu faaliyet devam ediyor." diye konuştu. 

Niğde

Niğde'de Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne bağlı yükümlüler, Muhsin Yazıcıoğlu İmam Hatip Ortaokulu ile Değirmenli beldesindeki Atatürk İlkokulu'nda tamirat, tadilat ve onarım çalışması yaptı.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Seymen, gazetecilere, bu projeyle hükümlülerin toplum içinde ücretsiz hizmet üreterek cezalarının infazının sağlanması ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında iş hayatı ve çevreye uyumlarının gelişmesini hedeflediklerini söyledi.

Niğde'de kamu kurumlarında 125 hükümlünün cezalarını yerine getirdiğini belirten Seymen, şunları kaydetti:

"Bugün bu okulda okuyan çocuklarımızın daha iyi sıralarda, daha temiz bir okulda eğitim ve öğretimlerine devam etmeleri bizi oldukça mutlu etmektedir. Bu çalışmalar burada son bulmayacak, bundan sonraki süreçte de çalışmalarımız karşılıklı iş birliği içerisinde devam ettirilecektir."

Sivas

Sivas'ta Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne bağlı yükümlüler, kentte İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 7 okulda temizlik, bakım, boya ve badana işlerini yapıyor. 

Kılavuz Mahallesi'nde bulunan Abdulvahabi Gazi İlkokulu'nda düzenlenen programda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, iki bakanlık arasında yapılan protokolü önemsediklerini söyledi.

Proje hakkında bilgi veren Ayhan, "Elbette toplumsal düzeni ihmal eden ve cezai müeyyideyi uygulaması gereken kişilerin toplumsal hayatla irtibatlarını koparmaması önemli. İşledikleri suçun karşılığını kamuya bir hizmet ve özellikle de eğitime katkı anlamında sunmaları çok anlamlı." dedi. 

Kayseri

Kayseri'de Sümer Fen Lisesi'ne gelen 30 yükümlü, burada temizlik ve tadilat işleri yaptı.

Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, gazetecilere, denetimli serbestlik tedbirinin yükümlülerin, topluma kazandırılmasını amaçlayan yeni bir ceza infaz sistemi olduğunu söyledi. 

Yarı yıl tatili boyunca farklı okullarda bu faaliyetin düzenleneceğini belirten Akın, şunları kaydetti: 

"Adalet Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde bu faaliyetlerin görünürlüğünü ve bilinirliğini arttırmak amacıyla Ankara'da Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'un da katıldığı programa eş zamanlı olarak İl ve Ağır Ceza Merkezi Başsavlıklarında çalışma yapılması tertip edilmiştir. Bu kapsamda, ilimizde pilot olarak belirlenen Sümer Fen Lisesi'nde faaliyetlerin yerine getirilmesine eşlik etmek amacıyla bir arada bulunmaktayız. Okulumuzda belirlenen faaliyetleri yapmak üzere şu anda 30 hükümlü bulunmaktadır. Karne tatili süresince Kocasinan ilçemizde belirlenmiş olan 20 okulda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personeli koordinasyonunda bu çalışmalara 08.00-17.00 saatleri arasında devam edilecektir." 

 

AA


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)