adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına Bekir Bozdağ'dan tepki

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına AK Parti'den tepki geldi. Bekir Bozdağ, "Kararla anayasa ve yasa alenen çiğnenmiştir" dedi.

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına Bekir Bozdağ'dan tepki
Eğitim

Öğrenci Andı'nın kaldırılması üzerine Türk Eğitim-Sen'in açtığı davada Danıştay  8 Ekim 2013'te kaldırılan Öğrenci Andı için “Yeniden okutulsun” dedi.

Danıştay 8. Dairesinin 'Öğrenci Andı' ile ilgili kararına AK Parti'den ilk tepki Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

"Danıştay anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir" diyen Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, hukuk devletidir. 'İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. Yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz.

Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez.

Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir."

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)