adscode

YKS'ye girecekler dikkat: Sınava sayılı gün kala neler yapmalı?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kaldı. Sınav yaklaştıkça öğrencilerin de heyecanı tırmanıyor. Peki bu son günlerde öğrenciler nelere dikkat etmeli?

YKS'ye girecekler dikkat: Sınava sayılı gün kala neler yapmalı?
Sınavlar
Yüzbinlerce gencin kaderini belirleyecek sınava sayılı günler kaldı. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yani YKS, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Öğrenciler heyecanlı. Peki, sınav adım adım yaklaşırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Adaylar son bir haftayı nasıl değerlendirmeli?

Öğrenciler kaygıdan uzak durmalı

Uzmanlara göre öğrenciler son bir haftayı verimli geçirmek için 3 adımı izlemeli. İlk olarak özet çalışma ve tekrar yapılacak konuların belirlenmesi gerekiyor. Ve her gün bir deneme çözülmeli. Hatta gerçek sınavın provası olması bakımından denemeler gerçek sınav saatlerinde çözülmeli. Ve en önemlisi öğrenciler ÖSYM'nin sitesinde yayınladığı geçmiş yılların sorularına ve bu yıl ilk kez uygulanacak YKS örnek sorularına mutlaka göz atmalı.

Beslenme ve uyku düzeni stabil kalmalı

Ayrıca öğrenciler beslenme ve uyku düzeninde değişiklik yapmamaya özen göstermeli. Azalan sürenin yarattığı baskı ve gereksiz panik havasını yaşamamak için planlı ve dengeli olmak koşuluyla sosyal etkinliklere, aile ve arkadaşlarına zaman ayırmalı.

Sınava 1-2 gün kala kitaplar kapatılmalı

Peki öğrenciler ders çalışmayı ne zaman bırakmalı? Uzmanlara göre öğrenciler buna kendisi karar vermeli. Ancak genel görüş, sınava 1 ya da 2 gün kala çalışmaların bırakılması gerektiği.

Sınava girilecek yere önceden gidilmeli

Ve son bir uyarı... Sınav yerini önceden gidip görmek, ulaşım planı oluşturmak, sınava girişte istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamak ve sınav günü için rahat kıyafetler hazırlamak da telafisi zor olacak sürprizlerin önüne geçmek için önemli.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)