adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

Çocuklarınızı Keşfedin

6 yaşındaki kız çocuğu film izlerken babasına soruyor; “ Filmde oynayan kişiler yalan mı konuşuyor?” Baba, sahne ile ilgili sorduğunu düşünüyor ki; “hayır kızım” diyor. Kız çocuğu: “Öyle demiyorum baba, şimdi film gereği rol yapıp konuşuyorlar ya gerçek olmadığını biliyorum ama yine de rol gereği de olsa yalan söylemiş olmazlar mı?”

vedatdemirr@hotmail.com
Çocuklarımızın böylesine sıra dışı davranışlarına dikkat etmeliyiz. Çocuklarda gelişim belli bir sıra ile devam eder. Her gelişim döneminde çocuklar gelişim dönemleriyle ilgili baskın özellikleriyle ilişkili anne-babaya ipucu mahiyetinde şifreler gönderir.  Bu şifreleri ebeveynlerin dikkatli bir gözlem faaliyeti  ile yakalaması gerekir ki kaçırırsa çocuğun gizil yeteneklerini ileriki yıllarda keşfetmesi güç olabilir. Bu noktada ebeveyne düşen iyi bir gözlemci olmak ve çocuğunun yeteneklerini gösterdiği ipuçlarını yakalayabilmektir. Aksi takdirde çocuğun ileriki eğitim hayatında mütemadiyen kurs, beceri atölyeleri, okul ve öğretmen vb. arayışı ile geçecektir. Yeteneğine uygun meslek seçimi için sıkıntılara katlanmak durumunda kalınacaktır.

Belli ki küçüğümüzün eleştirel düşünme becerisi gelişmiş. Küçük yaşlardan itibaren çocuklar gizil yeteneklerini farkında olmadan dışa vururlar. Dikkatli ebeveynler, çocuklarının günlük yaşam aktiviteleri içinde bu türden davranışlarını fark edip anlamlandırabilir. Doğru şekilde ortam ve imkânlar sağlayarak çocuklarının yeteneklerini tam anlamıyla açığa çıkarabilir. Aslında neredeyse her çocuk böylesi örneklerle kendini keşfettirmeye çalışıyor. Okula suluboyasını götürmeyi unutan çocuğun saçlarından ve okul sütünün pipetinden kendi fırçasını yaratıcı düşünme becerisi ile yaptıktan sonra arkadaşının boyasını kullanarak  yaptığı resmini babasına göstermesi gibi… Yine bulduğu boş boya kutusu ile ritim tutan Suriyeli göçmen çocuğun hikayesi bildiğim birkaç örnek. Ve keşfedilmeyi bekleyen nicesi daha var.

Yeter ki anne baba iyi bir gözlemci olsun. Bazen sadece gözlemleyin. Çünkü çocuklar daima kendilerini keşfedecek birilerini bekliyor. Ancak bizler ebeveyn olarak bu tür davranışlarına çok defa anlam veremiyoruz. Sonra yasam mücadelesinde onlara göre değil, kendi istek ve beklentilerimize göre meslek elbisesi giydirmeye çalışıyoruz.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Siber Uzayda Hicret
Orucun Eğitimdeki Yeri
İlahi Aşı