adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Devlet Üniversitelerinin İtibar Kaybı

bpelister@hotmail.com

En son Ege Üniversitesi öğrencisi merhum Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU’NUN katledilmesi ile Üniversiteler hepten karıştı. Bir gencecik fidanı ahirete yolladık Allah mekânını cennet eylesin.

Dikkat,çeken hadise ise, bu olayların yalnızca Devlet Üniversitelerinde olması.

Gönlümüzden geçen tabii ki hiçbir Eğitim yuvasında huzursuzluğun olmaması ancak merak ettiğimiz, neden tüm problemler Devlet Üniversitelerinde çıkıyor.

Bunları gören bu seneki Üniversite adayları ve aileleri acaba Temmuzda yapılacak olan Tercih döneminde bir Devlet üniversitesini yazarken iki kez düşünmez mi?

Örneğin şu anda gündemde olan Ege Üniversitesi bu bozulan imajını nasıl geri kazanır. Anne ve Babalar Türkiye’nin en köklü Üniversitelerinden biri olan bu eğitim yuvasına çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekler mi? tabii ki hayır.

Yalnızca Ege değil Akdeniz, ODTÜ, İstanbul ve daha birçok Üniversite, kendilerine emanet edilen öğrencilere sahip çıkabiliyor mu?

Yalnızca can değil aynı zamanda ‘’not’’  ve ‘’akademik’’ güvenliklerini de sağlayabiliyor mu?

Şimdi bu söylediklerinde ne diyeceksiniz.

Eğer bir Üniversite belli bir zümre ve siyasi görüşü  egemenliğine ve baskısına illegal olarak girmişse, buradaki Eğitim kadroları da bu işin içine istese de istemese de bir şekilde girer. Onlara yapılan baskılarla farklı görüşteki öğrencilere her türlü kısır not, hoşgörüsüzlük ve ‘’Akademik Mobing ‘’uygulanabilir.

Onun için ilk önce Üniversite yönetimlerinin huzuru sağlamaları gerekiyor.

‘’Ya aldırma böyle gelmiş böyle gider ‘’ diyenler de, her halükarda bu cinayetlere ve kötülüklere ortak olacaktır.

Tüm öğrencilerimiz, ülkemizdeki her Üniversiteyi gönül rahatlığı ile yazıp okumalıdır. Tabii ki şuanda böyle bir durum maalesef yok, bunun için alınacak tedbirlerle en az bir 5-10 yıl geçmesi lazım.
Vakıf Üniversiteleri ise tüm bu olayların dışında kalmayı başarabiliyor çok şükür. Bunun da çeşitli nedenleri var bunlarda ayrıca konuşulur ama buradan ortaya çıkan sonuç Tercih Döneminde Vakıf Üniversitelerine olan rağbetin artmış olacağıdır.

Haklı olarak aileler önce can güvenliği, huzur deyip rotalarını Vakıf Üniversitelerine çevirecekler.

Onun için Devlet Üniversiteleri itibarlarını tekrardan kazanmak için bazı şeyleri ciddi olarak gözden geçirmeliler.

Nasıl olsa öğrenci buluruz,maaşımızı da alırız mantığı hem onları hem Türkiye’mizi bozar, canla başla çalışan mesai arkadaşlarını ise çok  üzer..

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)