adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Fatih Projesi: İyi Niyet, Kötü Sonuç, Çirkin Durum

Milli Eğitim Bakanlığının, Fatih Projesi ile ilgili tespitimiz bu.

bpelister@hotmail.com
Eğitim hayatımıza çağ atlatacak olan bu proje ilk açıklandığında birçok kişi gibi biz de çok heyecanlandık ve sevindik.

İlk başta bakıldığında, kara tahtaya son veren, dersleri görsel anlamda işleyen, tahtada boşa geçen zamanı bitiren, hızlı, pratik ama en önemlisi öğrencilerin dersleri daha iyi anlamasını ve kavramasını sağlayacak olan bir dev proje.

Mesela; coğrafyadan deprem konusunu mu işliyorsun, bir tıkla, karşında deprem filmleri, üçboyutlu animasyonlar ve daha nicesi... Olayı kuru kuruya değil, başlangıcını, sebeplerini ve sonuçlarını görerek öğrenmek... Harika bir şey değil mi?

Zannediyorum ki,  bir veli olarak size de gelseler, kendi çocuğunuz için bunun rakamına falan bakmaz, bir ana baba fedakârlığı ile bu projeyi hemen kabul eder satın alırsınız.

Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımız için her fedakârlığı yaparız.  En büyük isteğimiz onların okumaları, öğrenmeleri, yetişmeleri…

İşte eminim ki Sayın Başbakanımız da bu projeye bir “veli” olarak sahip çıktı.

Proje mühendisleri ona renkli bir sunum yaptılar. Böylece öğrencilerin çok daha iyi yetişeceklerini ve başarılı olacaklarını ona söylediler. Kendisi de ondan beklenen refleksi gösterdi ve “Ne gerekiyorsa yapın!” dedi.
Bu Projenin ‘’ İyi’’ tarafı  !...

Özünde bu “Akıllı Tahta” dediğimiz eğitim materyalleri öğrenciler için çok olumlu araçlar.

Aslında doğru kullanıldığı takdirde, eğitim hayatımızda gerçekten devrim yaratacak bir projeydi ama şu sebepten dolayı pek öyle görünmüyor: “Akıllı tahta ya da Fatih Projesinde çok acelecili davranıldı!”
Çünkü planlama doğru yapılamadı. Planlmanın ana unsurları, doküman altyapısı, teknik servis desteği, yetişmiş personel ve tüm bu işlerin takibi...

Yukarda saydıklarımız tam olmadığı için şu anda birçok okulda olduğu gibi ya az kullanılıyor ya ufak bir arızadan dolayı atıl duruyor ya da gerekli doküman olamadığı için öğretmenler tarafından tercih edilmiyor.
Bir diğer konu öğretmenlerin bir kısmı programı kullanmayı bilmiyor! ( Demek iyi ve yeterli  bir Eğitim verilmedi)

Tüm bunların sonucunda milyon dolarlık yatırım, yerlerde sürünüyor!

Bu Projenin ‘’Kötü’’ tarafı...

Eğitim hayatımızda gerçekten devrim yaratacak bir projeydi ama şimdi insanların ağzında sakız!

Bilen de bilmeyen de konuşuyor, şaibeler ortaya atılıyor.

Her ne kadar Sayın Milli Eğitim Bakanımız, rakamlarla tüm detayları anlatsa da, maalesef yerli yersiz konuşmaları kesemiyor. Dürüst insanlara çamur atılıyor.

 Bu da Projenin ‘’Çirkin’’ tarafı…

Onun için tüm bu proje çalışmasının tekrardan dizayn edilip gözden geçirilmesi lazım.

İyi başlayan niyetler, sonuç itibari ile çok kötü bir imaja, oradan da insanların eleştirileri ile çok çirkin bir hale gelebiliyor.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)