adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

M.E.B Yönetmeliğine Popülist Yaklaşımlar

Kafamızdaki mizansen belli; bir tarafta acıların çocuğu kıvamında mağdur öğrenciler, diğer tarafta acımasız, bencil bir okul yöneticisi -pardon- patronu!

bpelister@hotmail.com
Özel okullar yönetmeliğinde yapılan düzenlemede en çok ilgi çeken madde:

"Okullar, ders yılı sonunda ödemesi yapılmayan öğrencilerin kayıtlarını yenilemeyebilir. Ücretini ödememekte ısrar eden velinin/vasinin çocuğunun kaydı maarif müfettişleri tarafından yapılacak inceleme sonucunda nakil ve yerleştirme komisyonu aracılığıyla resmî kurumların tabi olduğu ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde uygun olan resmî okula veya açık liseye alınır."

Şimdi bu değişiklik üzerinden birçok yazar ve eğitimci Milli Eğitim Bakanlığını; özel okul sahiplerini destekleyen, bunun yanında velileri ve öğrencileri haksızlığa uğramış, okuma hakkı elinde alınmış kısacası "Okulun parasını ödemezsen kaydın silinir." dayatmasına mahkûm edilmiş olarak gösteriyor. Popülizmin dibi bu olsa gerek.

Yine tek taraflı bir bakış açısı ve arabesk yaklaşımlar...

Kafamızdaki mizansen belli; bir tarafta acıların çocuğu kıvamında mağdur öğrenciler, diğer tarafta acımasız, bencil bir okul yöneticisi -pardon- patronu!
Nerde sağduyu, nerde gerçeklik?

Yıllardan beri bu maddeye sığınarak okuluna ödeme yapmayan, çoğu sorunlu öğrenciden daha da sorunlu öğrencisini ve kendini zorla okula yamayan bu veliler, iş yeni arabaya ya da her sene ailece gidilecek tatile gelince parayı bulup üstelik bunları herkesin gözüne gözüne sokarken Bakanlığımız bu duruma bir dur, demeyecek miydi?

Zaten özel okullarımız her sene başında yaptıkları Bursluluk Sınavları ile başarılı ve zeki öğrencilerin yüzlercesini, binlercesini kontenjandan okutmuyor mu?
Tüm bunların yanında hasbel kader zora düşmüş ama her haliyle iyi niyetine inandıkları velilerin çocuklarına mezun olana kadar kucak açmıyorlar mı?
O zaman biraz daha insaf lütfen!

Sağlıktan eğitime kadar sosyal devlet anlayışı içersinde tabii ki devletimiz elinden geleni yapmaya çalışıyor, çalışmalı da; ancak başta teşvik uygulaması olmak üzere birçok sosyal projeyi hayata geçiren, bu yolda elinden geldiğince gayret gösteren MEB'e karşı haksızlık edilmiyor mu? 
Hepimiz biliyoruz ki her alanda olduğu gibi eğitimde de maddi unsurlar her zaman herkes için eşit olmuyor; ancak maddi durumu iyi olmasa da günümüz Türkiye'sinde bu eşitsizliği yok etmeye yönelik devletten özele kadar tüm kurumlarımız birçok güzel imkânla çıkıyor öğrencilerinin karşısına. 
Onun için ilave yapılan bu madde aslında;
İlk başta ayağını yorganına göre uzatmayan, illaki çocuğunu özel okulda okutma kompleksine girmiş, sonra da bir şekilde bu parayı denkleştiremeyen ya da işleri iyiyken öğrencisini buraya yazdırmış ama daha sonra dara düşmüş yine okul yönetiminin tüm iyi niyetine rağmen bunu istismar eden kimseler içindir.  
Sapla samanı ayıralım lütfen.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)