adscode
adscode
adscode

Öncelik İnsan Yetiştirmek

bpelister@hotmail.com
Son birkaç gündür izlediğimiz görüntüler bizleri hayretler içinde bırakmıyor mu? İnsanların insanlara yaptıkları, çevreye, mala mülke verdikleri zararı görünce irkilmiyorumuyuz?

Nasıl bir vicdan sahipleri ki bunlar, öldürürken, yağmalarken, yakarken insanlıklarından bir nebze bile utanmıyorlar.

Demek ki her şeyin başı eğitim ama vicdan sahibi olabilecek, insanlık onurunu taşıyabilecek bireyler yetiştirebilen bir eğitim.

Bu gösterilerde başı çekenler genelde genç ve orta yaşa yakın insanlar. Hepsi bir şekilde zorunlu 8 yıllık Eğitim ya da zorunlu 12 yıllık Eğitimden geçmiş veyahut Üniversite eğitimi almış kişiler.

Peki, onları bu kadar canavarlaştıran ne? Biz bu çocuklara Eğitim hayatı boyunca neyi öğrettik.

Hangi amaç, fikir, doktrin artık ne derseniz deyin bir insana kıymayı, yakıp yıkmayı emredebilir. Hele bizim gibi bir karıncayı bile incitmeyecek vicdana sahip yüce bir dinin mensubu olanlar bunu nasıl yapabilir.

Onun için Kültür derslerini öğretmek kadar bu ahlakı ve medeni davranışları da öğrencilerimize öğretmemiz gerekiyor. İşte görüyorsunuz her Lise bitiren, Üniversite okuyan adam olamıyor.

Bu eğitimin temeli aileden başlamalı, okulda tamamlanmalı.

Çocukların rol modeli olan tüm toplum, bunun diyetini bir gün gene kendisinin ödeyeceğini bilmeli.

Her şeyin başı adalet ve hakkaniyetli olmaktan başlar. Onun için en hassas terazi öğretmenlerde okul idarecilerinde ve Milli Eğitim Bürokratlarında olmalı.

Hepimiz görevlerimizi tam yapmalıyız. Tam zamanında işe gelmeli, işin hakkını vermeli, elimizden gelen gayreti göstermeli işimizi ikinci bir iş olarak görmemeliyiz. Her bir öğrenci ile tek, tek ilgilemeli ve önemsemeliyiz.

Bu konuda en büyük görev Milli Eğitim camiasında.

Kısacası adam yetiştirmeliyiz adam..
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)