adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Özel Okul Ücretleri Normal mi?

Bu yazımız, bu işi memleket sevdası ile yapan özel okullarımıza değil, bu işi süpermarket zinciri olarak görenlere ve onları pohpohlayan velilere gelsin.

bpelister@hotmail.com
Son yıllarda ülkemizde Özel Eğitim Çatısı altında toplanan tüm okullarda bir sıçrama yaşanıyor.

Velilerin eskiye göre çocuklarının geleceği için biraz daha seçici olmasının yanında, devletimizin uygulamaya koyduğu Öğrenci Teşvikleride okullarımıza olan talepleri üst seviyeye çıkarttı.

Buraya kadar yazdıklarımız güzel ve olumlu şeyler ancak bazı acı gerçekleri de konuşmamız lazım.

Yukarıda söylediğimiz gibi bundan 5-10 yıl öncesine kadar işletilmesi çok zor olan genelde Vakıfların el attığı, şahısların ise yürütmekte zorlandığı, pek yatırım yapılmak istenmeyen bir alandı Özel Okul olayı.

Ancak tüm bu iyileşen şartlar bazılarına geçmişi çabuk unutup şımarmasına sebep olmuş.

İlk başta şunu net bir şekilde söyleyelim, maliyetlerin çok çok üstünde belirlenen yüksek fiyatlar adil değil.

Kıyafet, yayın ve daha başka kalemler adı altında, dışarda satılan yerlerden alsanız çok daha ucuza gelecek rakamlar yerine birde bunların üstüne çok fazla karlar koyarak öğrencinin bir şekilde buna mecbur edilmesi hiç ama hiç adil değil.

Yalnızca kıyafet, yayın değil servis ve yıl içinde yapılan her sosyal faaliyeti yüksek bir maddi kazanç olarak görmek biz Eğitimcilere ve bu yola baş koymuş müteşebbislere pek yakışmıyor.

Birde tüm bunların üstüne öğrencisi ile hiç ilgilenmeden herşeyi paranın çözebileceğine inanan Velilerde maalesef okulların bu yaptıklarına çanak tutuyor.

Okulun Markasının yapılan Eğitimin önüne geçtiği, öğretmen kalitesinden daha çok okulun janjanlı kıyafetlerinin araştırıldığı, öğrenciye verilmesi gereken bilimsel eğitim, ahlak ve değerler eğitiminden çok öğrencinin patron olduğu bir okula hiç sorgusuz sualsiz on binleri döken Veliler çok mu masum sanki?

En acısı da, bir kısım Velinin aklına yerleşmiş olan kim fazla fiyat söylüyorsa o okul harikadır diyen çarpık bir arz –talep dengesini çözmüş ve bunu suiistimal etmekte hiçbir ahlaki sakınca görmeyen Özel okul sahiplerinin peydahlanmasıdır.

Allahtan, her sektörde olduğu gibi Özel Eğitimde de vicdan sahibi, bu işi memleket vatan sevdası için yapanların sayısı diğerlerinden çok daha fazla.

Yıllarca elindekini satıp bu işlere yatıran vefakâr okul sahiplerimizi, bankalardan emekli maaşlarını haciz ettirerek aldıkları kredilerle okul açma sevdasına giren öğretmen kökenli girişimcilerimiz bizler için Özel Okulculuğun yüz aklarıdır.

İşin özü;

Özel okullardaki fiyatlar makul ve insaflı olmalı, Velilerde hak edene hak ettiğini vermeli…


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)