adscode
adscode
adscode

Sercan’ın Lise Seçimi Neden Önemli?

Bilgin Pelister yazdı: Lise seçimi neden önemli?

bpelister@hotmail.com
Aşağıda bir öğrencimizin sorusunun cevabını yayınlıyorum.

Ama asıl önemli olan şey; ister Mesleki yönlendirme eksikleri olsun, isterse olayın ciddiyetini kavrayamamak ama bi şekilde herhangi bir liseye kayıt yaptırıp bunun sonucunda da üniversite sınavında istediği bölümle ilgili testin dersleri yerine sınavlarda bir tek soru bile çıkmayan derslerle lise hayatını tamamlamak zorunda kalan öğrencilerin sorunlarını çözmek olmalı.

Nasıl bir çalışma yaparak hukuk kazanırım?

Merhaba  ben 17 yaşındayım lise son sınıftayım meslek lisesi muhasebe bölümünde okuyorum. Şu an staja gidiyorum haftanın 3 günü gidiyorum. Ben meslek lisesinde 10. sınıfta birinci oldum ve her yıl takdir alıyorum.

Ortalamam 92 . ben bu yaz dershaneye gidiyordum kışında devam edecektim ama aksilikler çıktı staj yeri bulamadım bayramdan 1 hafta önce buldum ve o kadar tanıdık söyledik bulamayınca sadece 6 hafta dershaneye gittim YGS kursuna ondan sonraki kış kursunu gelecek yıla erteledim dershaneyi. Çünkü dershane 5 te başlıyor ben  6 da evde olabiliyorum. Ben bu yıl dershaneye gitmiş olsaydım hedefim maliye okumaktı. Ama bu yıl öylesine gireceğim gelecek yıl tam gireceğim böylede olunca hedefimi yükselttim ve hukuk okumak istedim. Zaten maliyede de derslerin yarısı hukuk birde avukata danıştım çok zor mu ezbere mi dayanıyor, avukatta anlatınca içime yattı birde yapmak istediğim sevdiğim bir iş. Şimdi ben bu yıl Türkçe Tarih Ve Coğrafyayı halletmek istiyorum çünkü Matematik ve fen tek kişiyle değil bir hoca yardımıyla olacak işler. Sizden istediğim nasıl bir ders programı yapmalıyım nasıl çalışmalıyım kaç net yapmam lazım onları da yazabilirimsiniz.

Hedefim Ankara Üniversitesi Şimdiden teşekkür ederim.

Sercan ASLAN

Merhaba Sercan arkadaşım;

İlk önce gelecekle ilgili hedeflerinin olması ve onu kazanmak için vereceğin mücadeleye odaklanman bi harika.

İster Hukuk olsun ister başka bir meslek en önemli şey ‘’ İnsanın istediği ve sevdiği işte çalışmasıdır’’ İşte o zaman ortaya çıkan verimlilik ve başarı da beraberinde de mutluluğu getirir.

Hukuk Fakültesinin şifresi TM3 de yatıyor. Bu şifrenin açılımı da

YGS LYS

Puan 
Türü

Türkçe

Sos - 1

Mat - 1

Fen - 1

Mat- 2

Geo 

Edeb 

Coğr

TM - 3

15

10

10

5

18

5

28

9 

O zaman yapmamız gereken en önemli şey çalışmalarımızda Edebiyat ve Mat ikilsine özel bir yer ayırmak olmalıdır.

Daha önceden ağırlığı fazla olan Matematiğin yerini Edebiyat bırakması senin ve birçok Hukuk düşünen öğrenci için çok büyük avantaj oldu.

Şimdi öncelikli hedefimiz YGS’ de alabildiğimiz en yüksek puanı almak olmalı.

Ama burada maymun iştahlık yapıp tüm derslere saldırmayacağız, önceliği Mat –Türkçe –Sosyal vereceğiz. YGS de vakit kalırsa Fene de belki bakarız ama diğerlerinden en fazla neti çıkartmamız lazım.

Edebiyat çok tekrar gerektiren, planlı çalışmaya dayalı bir derstir onun için şimdiden Edebiyata başlayacağız.

Mat -2’y e ise Mat -1 hallettikten sonra başlamamız lazım. Yani Kasım ayına doğru yok eğer Mat -1 şimdiye kadar halettiysen o zaman Mat -2 ‘ye de hemen başlıyoruz.

Çünkü Hukuk olsun diğer ana bölümler olsun hepsinin düğümü LYS’DE çözülür. Onun için LYS konularına ne kadar erken başlarsak rakiplerimizi o kadar çok fark atarız.

Bol deneme, bol soru da tüm bu çalışmanın dinamosu olacak.

Başarılar diliyorum.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)