adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Tercih Yapacaklar Dikkat!

Geçen yılki netlere göre Başarı sıraları bir hayli değişti, aynı YGS de olduğu gibi, onun için aman dikkat!

bpelister@hotmail.com
Tüm öğrenci arkadaşlarımıza Eğitim Ajansına özel tüyolar;


 


 

!!! En sağlam Tercihi nasıl yapabilirim?

En sağlam Tercihi geçen yılki Başarı sıralarına göre yapabilirisin.Sakın puana göre bir liste yapma!!

!!!! Yeni Açılan Bölümleri yazayım mı ? onların puanı kaç olur?

Sana verilen tüm Tercih haklarını dolu dolu kullan. İstediğin meslekle ile ilgili yeni açılan bölümleri de yaz. Bu bölümler ilk kez açıldığı için Başarı sırası yoktur, onun için ölçün geçen sene aynı bölümlerin puanları olsun.

!!! Başarı sırasını bire bir mi dikkate almalı mıyım?

Tabii ki hayır, bu değerler bizim için yalnızca bir göstergedir. Başarı sırasının artı ve eksi makas aralığını geniş tutmalısın,

Örnek: MF 4: 60.000 ise Makas 25.000 ile 90.000 olmalı. İlk 3 ve son üç taban ve tavan puanlardan ama diğer 19 tercih 40.000 ile 65.000 arası olmalı.

!!! Başarı Sırasında başka neye dikkat etmeliyim?

Yazacağımız bölümün son üç yıldır başarı sıralarındaki meydana gelen değişiklerine bir tablo olarak yapıp öyle değerlendirmeliyiz.

!!! Kendi alanım dışında da başka yerler yazabilirmiyim?

Evet, tüm puan türlerinden istediğin yerleri yazabilirsin. Bilhassa tüm puan türlerinde ilk 50.000 olanlar, tüm bölümlerde popüler meslekler bulabilir.

Onun için Tercih Listeleri çıkartırken Robotlardan tüm puan türlerine göre Liste çıkartın


 

!!! Puanlarım Devlette bazı bölümlere ama Vakıfta ise istediğim bölüme yetiyor ne yapmalıyım?

Sevdiğiniz işte ve meslekte başarılı olacağınızı düşünürsek, maddi olarak biraz zorda olsa Vakıftaki bölümü yazmalıyız. Ama hesabımızı hayalci değil reel yapalım, unutmayalım 4-5 sene bu okulu karşılayacak bir bütçemiz olmalı.


 

!!! Başarı sıram çok iyi hem Devletteki köklü üniversiteler hemde tam burslu Vakıf Üniversiteleri yetiyor ne yapmalıyım?

Bu kadar güzel puanlar aldığına göre aklı başında ve hedefleri olan bir öğrencisin onun için bu konuda tek karar verecek olan kişide sensin, doğruyu mutlaka bulursun.

!!! Vakıf Üniversiteleri Özel İmkânları Neler?

Bazı Vakıf Üniversiteleri Tercih Sırasında onları öncelikli yazanlara ( ilk 3 tercih) özel indirim ve her ay burs veriyor.

!!! Özel Koşulları okumam şart mı?

Kesinlikle şart. Daha sonradan hiç ummadığın tablolarla karşılaşmaman için yazdığın bölümün Özel koşullarını en az 2-3 kez okuması gerekiyor.

Dikkat !!! Okuyacağın bölümün Yerleşkesinin neresi olduğunu iyice öğren bazen Rektörlük binası ve yönetim merkezi ile derslikler başka bölgelerde olabiliyor, yollarda telef olma.

!!! Gelecek yıl Üniversite hazırlık çok zor, bu sene ne olursa olsun bir yerler yazmalımıyım?

Eğer bu yıl aldığın Başarı sıran hedeflerinin çok üstünde kalıyorsa gelecek yıl da ortaya çıkacak değişiklik 50 bin ya da en fazla 100 bin olacaktır. Onun için tekrar hazırlık için kendine güvenin tam ve hazırlanabilecek enerji, motivasyonun varsa bir daha dene, yok başarı sıranla kazanacağın yer bu makasın çok üstündeyse bu sene gitmeye bak.


 

!!! İki yıllık fakülteler yazsam olur mu?

Kendi şehrindeki Devlet ( Meslek öğrencisi %60, diğerleri%40 yazabiliyor) ve Vakıfların işe yarar bölümlerini yazabilirsin. İki yıllık için şehir dışını pek tavsiye etmiyoruz.


 

!!! Bu yılki durumum çok kötü anca 180 Barajını geçtim ne yapmalıyım?

Sayısal ve Eşit ağırlıktan barajı de geçsen birçok bölüm var. Eğer hedefin bir 4 yıllık fakülte bitirmek, askerilikte subay ya da kısa dönem yapmak ve polislik ise tüm bu saydıklarımız Lise mezunu olarak kalmandan çok daha iyi seçenekler, onun için yazabilirsin.


 


 


 


 

!!! Yaşım 30 a yaklaştı, puanlarımda 180-240 arası ne yapmalıyım?

Devam ettiğin bir işin ya da evliysen ve hayatının bir kurulu bir düzeni varsa önerimiz, Uzaktan eğitim bölümleri ve Açık Öğretim.


 

!!! Vakıf Üniversitesi yazacağım nelere dikkat etmeliyim?

Tabii ki önce maddi unsurlara dikkat edeceksin. Sağlam akademisyen kadrosu olan, mümkünse Yaz okulu olmayan, yıl içindeki başarına göre burs veren kurumlar olsun.

İngilizce hazırlığa da dikkat et. İleride işine yarayacağına inanıyorsan yazabilirsin yok inanmıyor ve yabancı dili başaramayacağına inanıyorsan o zaman yazma, nede olsa o da bir yıl geçen zaman ve harcanan para demek.

!!!! Son Tavsiyeler .

!! Bölümü kazandığın anda kayıt yaptırmasan bile seneye OBP düşer ve kazanma şansın tükenir. Onun için Tercihte yazdığın en son bölüm gönül rahatlığı ile gidebileceğin pişman olmayacağın bölüm olmalı.

!!Sırf aileden uzaklaşmak, ortamlara akmak için il dışını tercih etme. En güzel eğitim ailenin yanında olan eğitimdir.İlerde özgürlük anlamında çok fırsatın olacak ama öncelik Geleceği kazanmak olmalı.

!! Yazayım, gideyim beğenmezsem dönerim deme. En ufak bir kayıt hareketi 2.000 Tl den başlar ayrıca yapamadım döndüm hareketi de moral bozukluğu ve karizma kaybı olur, Onun için çok iyi düşün.


 

Arkadaşlar, Cevaplarımız devam edecek, sizden de soru bekliyoruz…

bpelister@hotmail.com


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)