adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

“YGS” Yaklaşırken Neler Yapılmalı?

Geçen yıl bu zamanlarda öğrencilerimizle birlikte YGS sınavında en çok soru çıkan konuları çalışmış, ardından da nokta atışı yaparak, ayrıntılara ve eleyici sorular çıkabilecek konulara yoğunlaşmıştık

bpelister@hotmail.com
Yaptığımız bol denemelerle birlikte başarımızı pekiştirmiş, sonuçta; sınava başvuru yapan 2.250.000 aday arasından barajı geçen 1.600.000 öğrenci içinde yer almış ve % 100 başarı sağlamıştık.

YGS sınavının LYS’ye etkisinin %40 olduğunu düşündüğümüzde hem LYS için büyük avantaj sağlamış hem de bir kısım öğrencimiz YGS sonuçlarına göre öğrenci alan Lisans Programlarına yerleşmişti.

Bu yıl da aynı taktik ve heyecanla yola çıktık.

Sizlerin de en kısa zamanda bir deneme sınavı yapmanızı bu sınav sonucuna göre öncelikle en çok soru çıkan konuları içeren bir çalışma programı hazırlamanızı, bir hafta bu programı uyguladıktan sonra tekrar bir deneme sınavı yaparak aradaki farkı görmenizi ve ilerlemelerinizi kaydetmenizi tavsiye ediyoruz.

Tekrar edilen konular ve bolca çözülen testlerden sonra öğrencilerin çalışma azmi artmakta ve deneme sınavları sonucunda puanların yükseldiği görülmektedir.

Çalışmanın olmadığı, emeğin harcanmadığı durumlarda kaygı ve stres artmakta, öğrenciler geri dönülmesi zor bir sürece girmektedir.

2016 yılı LYS yerleştirme sonuçlarına baktığımızda;

Devlet ve Vakıf üniversitelerine yerleşen Lisans öğrencilerinin sayısının 423.479 olduğunu, bunlara 2 yıllık Ön Lisans bölümlerine yerleşen 368.770 öğrenciyi de eklediğimizde, toplam 792.249 öğrencinin şu anda Üniversitelerde eğitimlerine devam ettiğini anlıyoruz.

Bu bilgilere dayanarak, Üniversite yerleşme oranlarında sürekli artış olduğunu, sistemli çalışan ve bol deneme çözen bir öğrencinin amacına rahatça ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Çözülen test ve deneme sınavlarında yanlış yapılan veya boş bırakılan tüm sorular mutlaka öğretmenlere sorulmalıdır.

En aktif öğrenmenin çözülemeyen bu soruların öğretmen tarafından çözülürken gerçekleştiğini görmekteyiz.

Ayrıca tek bir yayınevine bağlı kalmadan birçok farklı marka deneme sınavı ve testler çözülmeli ki değişik soru tiplerine aşina olunabilsin.

Sonuç: Hem YGS ile bir bölüm kazanabilmek hem de LYS’ ye iyi bir puan taşıyabilmek için yeterli zaman ve imkân mevcuttur.

Ayrıca; Dershaneye gidemeyen öğrencilerin Halk Eğitim merkezlerinin verdiği ücretsiz kurslardan yararlanmasını ve kendisine fırsat eşitliği sağlamasını şiddetle tavsiye ederiz.


 

Önemli Katkılarından dolayı Salih AKBULUT Hocamıza Teşekkürler!!


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)