adscode

“ADIM ADIM” HİNDİSTAN VE AMERİKA’DA ENGELLERİ AŞIYOR!

Engel olduğumuz her şey er ya da geç hak ettiği değeri bulur. İşte Türkiye’de castını gerçek engelli bireylerin yaptığı ilk sinema filmi olan Adım Adım da bu filmlerden!

damlaaktan@gmail.com
 

Büyük usta Haldun Dormen, Asuman Dabak, Yüksel İnan gibi çok değerli oyuncuların tamamen gönüllüce yer aldığı ve aralarında Bora Acar Zöngür ve Memet Sefa Öztürk gibi baletlerin de olduğu ülkemizin gerçek engelli bireylerini bir araya getiren ilk yapım olan bu film, şimdi Hindistan’in en büyük film festivali Jagran Film Festivali’ne ve Amerika’da Indiewise Film Festivali’ne finalist olarak davet edildi!

Bundan bir yıl kadar önce, malesef ülkemizde gişe izlenme sayısına takılıp yalnızca bir hafta içinde vizyondan kaldırılan bu çok değerli film için şöyle demiştim...

Beethoven’ın Ay Işığı Sonatı’nı nasıl bestelediğinin hikayesini bilir misiniz? Büyük müzisyen yolda yürürken çok güzel bir müzik sesi duyar. Başını kaldırıp sesin geldiği pencereye bakar. Kimin çaldığını merak ederek evin kapısını çaldığında, piyanoyu çalanın gözleri görmeyen bir kız olduğunu görür. Büyülenen Beethoven genç kıza bir isteği olup olmadığını sorar. Kız “Ben ay ışığını hiç görmedim. Bana onu anlatabilir misin?” der ve bunun üzerine Beethoven piyanonun başına oturarak Ay Işığı Sonatı’nı besteler. Yani mucizeler, hayatın önümüze sunduklarının ta kendisinden çıkagelirler.”

Gözleri görmeyen ama notaları kalbinde duyarak müziğiyle yaşama tutunan Ayşen, yürüyemeyen ama dans edebilen Gökhan, Bora ve Can, down sendromlu diğer onlarca çocuk… Onlar bu hikayenin yalnızca görünen yüzü. Tam da gerçek hayattanlar! Hepsinin ayrı ayrı mesajları var insanlara, hayata...

----

Yaşamak, hayata dört elle tutunmak demek değildir. Yaşamak hayata tüm hücrelerinle tutunmaktır.” GÖKHAN

Bazen hayat istediğimiz gibi gitmeyebiliyor ama Tanrı bir şanssızlığın karşısında başka bir yetenek veriyor.” AYŞEN

Bu dünyadaki işim bitti, öbür dünya için bir şeyler yapmak lazım. Günahlarımızı camilerde değil, sokaklarda, caddelerde, dışarıda gerçekleştiririz.” CAN

 

Bir trafik kazasında iki bacağını birden kaybeden balet Gökhan’ın annesi diyor ki filmde : “İstersen yapabilirsin. İstersen yaşayabilirsin. İki kolu ve iki bacağı olan herkes dans ediyor. Eğer sen sanatçıysan, tekerlekli sandalyede de dans edebilirsin. Yapabilirsin oğlum, inan Gökhan!”

Filmde anlatılan hikayeler, tam olarak gerçek hayattan... İkisini ben bile tanıyorum. Diğerlerini de muhtemelen bu yazıyı okuyanlardan birileri tanıyordur. Birini olmasa, bir diğerini... Aynı engeller hepimizin hayatında çünkü... En büyük engel, zihninizdeki çünkü...

 

Bu film sonucunda engellilere vaad edilen sözler vardı ancak yeterli tanıtım yapılmadığından düşük gişe sonucu vizyondan kalkmasıyla bu güzel hayaller engellere takılmıştı. Şimdi ise, adım adım yeni hayaller kurma zamanı, çünkü yeryüzüne saklanmış iyi insanların emeği, dünyaya er ya da geç ışık yayar.

 

Adım Adım filminin yönetmenleri Sinan ve Pelin Uzun filmin adı gibi adım adım ilerleyen süreci için şöyle diyorlar:

Ülkemizdeki engelleri yıkmak isterken yine engellere takıldık ama dünya sineması bize kucak açtı. Bu iki güzel ülkede finalist olmak ve davet edilmek gurur verici.”

 

ADIM ADIM”, adı gibi dünyayı aydınlatmaya, engelleri kaldırmaya başlayacak. 29 Eylül’de Hindistanda başlayacak festivalde film 17 gün boyunca Hindistan’ın tüm şehirlerinde vizyonda olacak. Sırada ise Ocak ayında Amerika var!

 

İnanıyorum; onlar zirveye “adım adım” yürürüyorlar! Yolları açık olsun...

 

Bu güzel filmin fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=LMC_2TPgUAw

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)