adscode

ARKADAŞIMA VEDA: ÇOCUKLAR İÇİN ATATÜRK

Bir insanın ömrünü, bir halkın kurtuluş destanını bir mektuba sığdırabildim mi bilemiyorum ama artık son noktayı koymanın zamanı geldi.

damlaaktan@gmail.com
Kalemimi yavaşça kağıtların üzerine bıraktım. Masadan kalkarken gözlerimin önüne, onunla kan kardeşi olduğumuz gün geldi. İkimiz de çok küçüktük… […] O güzel anıları aklımdan uzaklaştırmaya çalışırken aynalı konsola doğru yürüdüm. Aynadaki derbeder yansımamı gördüm. […] Tam o sırada dışarıdan bir koşuşturma ve haykırış sesi geldi. Bu oğlumun sesiydi, gelecek güzel günlerin sesi. “Babaaa! Babaaaa! Dur, yapmaaa!”

****

Seneler evvel, hayatımın en zor zamanlarından birinden geçerken, rüyamda gördüğüm mavi gözlü güzel adamı, bir milletin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu kez çocuklar için kaleme alan değerli yazar Zülfü Livaneli’nin kitabının son satırlarından alıntı bu cümleler.

Canım yavrum,

Ben hayatım boyunca Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz bir hayranlık duydum ve daima onun izinden yürüdüm. Ne mutlu bana ki, halkın, dahi liderine duyduğu derin sevgiye tanık oldum. Bu kitap, onu henüz altı yaşındayken Selanik’te tanıdığım ilk günden, İstanbul’da öldüğü o acı güne kadar süren eşsiz dostluğumuzun hikayesidir. Yüreği daima vatan sevgisiyle dolu iki arkadaşın, hayallerini gerçekleştirme hikayesidir. Bu satırları bir ülkenin kurtuluş destanı olarak da okumanı dilerim.Senden tek isteğim, onun ilkelerini iyi anlaman ve yurduna yaraşır, çalışkan bir insan olup siz gençlere emanet ettiği cumhuriyeti korumandır.

Sevgilerimle,

Baban Salih Bozok”

****

İşte bu cümlelerle okuru içine çeken, Doğan Egmont tarafından yayınlanmış ve çocuklar için olsa da, büyüklerin de keyifle ve yalın bir dille okuyabileceği biçimde kurgulanmış “Arkadışma Veda”, Ergün Gündüz tarafından resimlendirilmiş ve çok zengin bir tarihi satır aralarına gizlemiş. Öykü, Atatürk’ün en yakın dostlarından Salih Bozok’un, Atatürk’ün ölümüne paralel intiharından evvel oğlu Muzaffer’e yazdığı mektupla, bir tarihe ışık tutar biçimde yazılmış.

Selanik günlerinden Çanakkale Zaferine, Büyük Taaruz’dan İzmir’in kurtuluşuna, Nutuk’tan 10. Yıl’a içinde zengin bir tarihi yalın bir dille çocuklara sunan bu kitabın çeşitli yerlerinde ben bile gözlerimin dolmasını engelleyemedim.

Amerikan başkanı Roosevelt’ten Albert Einstein’a dek, dünyanın büyük liderlerinin Atatürk’le ilgili düşüncelerini ve yazdıkları mektuplardan minik cümleleri de sentezleyen bu kitabın her bölümünde bu güzel ülkenin kurucu liderinin güçlü karakteri ve ardında saklı yumuşacık kalbinin hikayelerini okurken, çocukların çok keyifli ve eğitici bir yolculuğa çıkacağına eminim.

Atatürk Orman Çiftliği’nin öyküsünü, tarihi çınar ağacının hikayesini ve daha pek çok yaşamsal anıyı da içeren bu güzel eserle, Zülfü Livaneli bugünkü Türkiye’nin çocuklarına çok güzel bir hediye vermiş. Kitabi bilgileri masal tadında sunarak, tarihi, “öğrenilir bir ders” olmaktan “yaşanılır bir geçmiş ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin yolu” haline dönüştürmüş çocuklar için.

Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmek ve bütün yurttaşlara öğretmek, en önemli görevinizdir. Bunu yurdunu seven her kişinin yapması gerektiğini unutmayın, çünkü bir topluluğun yüzde doksanı okuma yazma bilmezse, bundan hepimizin utanması gerekir.” diyerek eğitimin önemine vurgu yapan Atatürk’ün öyküsünü çocuklarınızla paylaşmak için hiç durmayın…

Arkadaşıma Veda”, yalnızca bir lideri yaşatmanın değil, çocuklara kendilerine inanmanın, yarına inanmanın, yapabileceklerine inanmanın önemini de anlatan çok güzel bir eser olmuş.

Anne babalar, eğer hala almadıysanız bugün çocuklarınız için bir güzellik yapın, çünkü bir kitap bir çocuğun yaşamında çok şey değiştirebilir… Eliniz değmişken, eminim siz de göz atmadan duramayacaksınız…

Keyifli okumalar…

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (1)
Yazarın Diğer Yazıları
Güle güle Mario Levi…
Milyonluk haber: 9.05