adscode
adscode

BU YAZIM AİLELERE...

Doğuma ve ölüme inanan anneler ve babalar olarak, çocuğunuzun içinde taşıdığı kimliğe inanın, ve lütfen izin verin yaşam onları olabilecekleri her şey haline getirsin.

damlaaktan@gmail.com
Doğuma ve ölüme inanırız ama yaşamda olmamız gereken şeyin ne olduğuna başkaları karar verir.

Çünkü hayattan korkarız. Aileler olarak, çocukların yaşamda ne olurlarsa güvenli bir hayatları olacağını öngörmek ister herkes. Çünkü iyi bir aileyseniz, sizin için çocuğunuz çok değerlidir ve onun “en güzel gelecek”, “en güvenli iş”, “en iyi konumlar”a layık olduğunu düşünürsünüz. Haklısınızdır da büyük çoğunlukla...

Peki ya onun için en iyi gelecek onu en mutlu eden gelecekse?

Bu sabah takvimin 1 Haziran’ı gösterdiği gerçeğiyle güne başladım.

Bu gerçek, benim için en güzel yaz aylarının başlangıcı, bu yıl Üniversite sınavlarına girecek olanlar içinse en stresli ayın başlangıcı demek.

İşte o yüzden, bu yazım ailelere...

Çocuğunuz için en iyisini istemek sonuna kadar hakkınız, çünkü iyi anne ve babalar çocuklarını korurlar. Ama sizden bugün bir şey rica ediyorum.

İzin verin, olmak istedikleri şeyin ne olduğunu çocuklarınız seçsin. İzin verin, yaşamı nasıl sürdürmek, nerden para kazanmak istediklerine büyük ölçüde kendileri karar versinler. Emin olsun, siz onlara gitmek istedikleri yolda elinizden gelen ölçülerde destek olduğunuz sürece, onlar sizin beklediğinizden çok daha büyük mucizeler yaratabilecek hayallere sahip olabiliyorlar.

Henüz sadece 30 yaşındayım. Ama bugüne dek, iyi bir hayata sahip olan pek çok başarılı insanın, gerçekten hayallerinin peşinden gitme cesaretine sahip olanlar olduklarını gördüm. Dışarıda çok başarılı ama mutsuz çocuklardan sürüyle var... Onlar ailelerin mahkum ettiği hayatı yaşayan ve kendi seçimlerine gitme cesaretine türlü haklı nedenlerle sahip olamayan çocuklar... Çünkü sanatçı olmak isteyen bir mühendis mutsuz olur, çok net. Oysa, onların mutlu ve başarılı olabilmeleri, belki de en çok hayallerine ve yeteneklerine bağlı. Ben henüz, tutkusunun peşinden gitmiş ve mutsuz olmuş ya da aç kalmış birine rastlamadım. Zor da olsa, mutluysa yaşamı istediği gibi kuran başarılı gençler tanıdım aksine.

17-18 yaş, bir çocuğun yeteneklerinin gerçekten farkına varabilmesi için aslında çok erken bir yaş. Ama yine de, neye sahip olduklarını ya da neyi sevdiklerini sıklıkla biliyorlar. Belki büyük maddi güçleriniz yoktur, ya da oğlunuzun devralmasını istediğiniz büyük bir şirketin yönetim kurulu başkanısınız ama oğlunuz sanatçı olmak istiyor.

İzin verin, destek olun, olmak istedikleri şey haline gelsinler...

İnanın o zaman onların yaratacakları geleceğe siz bile inanamayacaksınız.

Siz onlara inandığınızda, dışarıda korkacakları bir dünyayı değil, değerlendirebilecekleri fırsatları keşfe çıkacaklar.

Dilekleri dileğiniz, hayalleri hayalleriniz olsun çocuklarınızın.

Sadece bunu diliyorum sizden... Doğuma ve ölüme inanan anneler ve babalar olarak, çocuğunuzun içinde taşıdığı kimliğe inanın, ve lütfen izin verin yaşam onları olabilecekleri her şey haline getirsin. İnanın bana onlara verebileceğiniz en güzel hediye bu, çünkü onların mücadele edebilmek için sadece onlara inanan birer anne ve babaya ihtiyaçları var. O kadar... Onların mutlu olabilmek için sadece yardımınıza ihtiyacı var. 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)
Yazarın Diğer Yazıları
Güle güle Mario Levi…
Milyonluk haber: 9.05