adscode

10 maddede doğru okul

En doğru okul seçimi için öncelikle uzun vadeli bir bütçe planı yapın. Ekonomik nedenlerle okul değişikliği yapmak çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor.

10 maddede doğru okul
Eğitim
Erken kayıt dönemi yeni okula başlayacak çocuklar için en doğru kararın verileceği bir süreç olarak değerlendiriliyor. Veliler okullarla en aktif bir şekilde bu dönemde iletişime geçiyor. Nisan ayına kadar süren erken kayıtlarda en doğru kararı verebilmek için bir aydan fazla bir süre var. Peki çocuklarınız için en doğru okul seçimi nasıl yapılır? İşte 10 maddede en doğru okul seçimi:
1- Okul tercihi yaparken ücretin uzun vadeli olarak karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi değerlendirin. Özellikle 1'inci sınıfa başlayan bir çocuk herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı sürece ilkokul hayatı boyunca alıştığı sınıf ortamında ve öğretmeni ile eğitim hayatına devam ediyor. Ekonomik nedenlerden dolayı okul değişikliği yapmak çocuğu olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum yaşanmaması için "Bu okul bizim bütçemize uygun mu? Uzun vadede bu ücreti karşılayabilecek miyiz?" Bu değerlendirmeleri iyi yapın.
2- Ulaşım imkânlarını değerlendirin. Küçük yaş grubundaki öğrenciler için çok özel durumlar dışında uzak denilebilecek bir okulun tercih edilmesi çok doğru değildir. Çok erken kalkmak, yolda uzun vakit geçirmek gibi unsurlar çocuğun okuldaki performansını olumsuz etkiler.

SINIFLARI TEK TEK GEZİN
3- Bir okul listesi hazırlayın. Listeyi 5 ya da 7 okulla sınırlı tutun.
4- İkinci adımda ise bütçeye uymayan okulları eleyin.
5- Listenizdeki okulları mutlaka çocuğunuzla birlikte gezin. Bunu yaparken de mümkünse çocukların okulda olduğu saatleri seçin.
6- Sınıfları da gezmeyi ihmal etmeyin. Eğitim materyalleri ne kadar zengin gözlemleyin.
7- Öğretmenlerle konuşun. Kolejde sizinle görüşen kişinin konuşma ve hitap tarzına dikkat edin.
8- Okulları internet üzerinden araştırırken aldığı ödüllere mutlaka bakın.
9- Hemen hemen her kolejin internet sayfasında yer alan şikâyet bölümünü de inceleyin.
10- Yabancı dil eğitimini çok iyi araştırın.

TEKNOLOJİ VURGUSU
Uzmanların dikkat çektiği bir başka konuda okulların teknolojiye yaptığı yatırım. Bu yıl okula başlayacak öğrencilerin çabuk öğrenen ancak bir o kadar da çabuk sıkılan ve tüketen Z nesli olduğunu hatırlatan uzmanlar "Seçeceğiniz okul çocuğunuzu dünya vatandaşlığına hazırlamalı. Bu nedenle okulların yabancı dil kadar teknolojik açıdan tüm imkânları sunması gerekiyor. Bir okul çocuğunuzu yabancı üniversitelere de sokmalı" diyor.

CEYDA KARAASLAN/ SABAH

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)