adscode

'2013'da Çocukları Robotlar Büyütecek'

Genç Fütüristler Başkanı Alper Kılıç, Türkiye’de ilk kez yapılan Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi’nde “2030 yılında Ebeveyn Olmak” başlıklı bir konuşma yaptı.

'2013'da Çocukları Robotlar Büyütecek'
Etkinlikler
Kılıç, ebeveynlerin zihinlerini sanal gerçekliğe aktarmasıyla ortaya çıkacak yapay zekalı robotların anne babaların en büyük yardımcısı olacağını söyledi. Kılıç, çocukların, öğrenme sürecinin temelini oluşturan sorularını zamanı ve sabrı bol bu robotlara yönelteceğini söyledi.

Çocuk ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, ‘üretici’ olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen Çocuklar için Bilişim Zirvesi 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde, yapıldı. Zirvenin gelecek teması kapsamında “2030 yılında Ebeveyn Olmak” başlıklı bir sunum yapan Genç Fütüristler başkanı Alper Kılıç konuşmasında “Çocukların yüz ifadelerinden duygu durumlarını anlayabilen ve buna göre masallar anlatan veya konuşan “family robot” gibi yenilikler şimdiden hayatımıza girdi. Gelecekte ise insan zihninin sanal ortama aktarılmasıyla anne babaların kişilik özelliklerine sahip yapay zeka robotlar aramızda olacak. Google bünyesinde çalışan fütürist Ray Kurzweil’in de dediği gibi 2035 yılında insanlar iletişim kurdukları kişilerin hangisinin canlı hangisinin yapay zeka olduğunu bilemeyecek” dedi.

Çocuklar kamera lensler ile takip edilebilecek

Kılıç, teknoloji sayesinde şu anda “kid mapping” denen uygulamalar ile ebeveynlerin çocuklarının konumu hakkında bilgi alabildiğini, yakın gelecekte de Google Glass ve benzeri araçlarla yapılacak görüntü paylaşımı sayesinde, çocukların gördüğü her şeyi ailelerin de görebileceğini söyledi. Kılıç, “bu noktanın bir adım ötesinde çocukların gözlerine takılacak lensler görüntü paylaşımının yanı sıra, kan şekeri ve nabız gibi anlık sağlık verilerinin ebeveynler tarafından bilinmesini sağlayacak. Bu lensler sayesinde kullandığı bilgisayar çocuğunuzu tanıyarak onun sadece kendisi için belirlenmiş içeriklere ulaşmasına sağlayacak” dedi.

Kılıç günümüz dünyasında da ebeveynlerin bilgi aktaran eğitici öğretici rollerinin sona erdiğini, bu kadar büyük bir hızla ve büyük miktarda bilgi üretilen bir dünyada, anne babaların mentör olmasının çok daha önemli olduğunu belirtti. Kılıç bu doğrultuda ebeveynlerin çocuklarıyla eşit seviyede eğitim ilkesini içinde barındıran bir akran ilişkisine girmelerini ve değişim, uyum sağlama ve hayat boyu öğrenmeye açık olmalarını öğütledi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)