adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

25 Türk öğrenci en başarılılar listesinde

ABD’deki En Başarılı 25 Türk Öğrenci” listesi açıklandı.

25 Türk öğrenci en başarılılar listesinde
Yurtdışı Eğitim
Güncelleme : 01-Jul-24 17:25

Son 15 yıldır “ABD’deki En Başarılı 25 Türk Öğrenci” listesini yayınlayan StudyinAmerica.com sitesi, 2024 listesini duyurdu. İstatistiklere göre Amerika’da şu anda 10 bin 844 Türk öğrenci öğrenim görüyor. Bunlardan 3605’i lisans eğitimi alıyor. 2024 yılında Amerika’ya öğrenci gönderen ülkeler listesinde Türkiye 11. sırada yer alıyor.

Milliyet'in haberine göre “ABD’deki En Başarılı 25 Türk Öğrenci” listesi hazırlanırken öğrencilerin akademik başarıların yanı sıra üstün liderlik özellikleri de değerlendiriliyor. Öğrenciler sınıflarının ilk sıralamasında yer alıyor ve 4 üzerinden minimum 3.7 not ortalamasıyla Summa veya Magna Cum Laude Onur ödülüyle mezun oldular. Öğrenciler ayrıca gönüllü çalışmalar yaparak topluma yarar sağlıyor.

AMERİKA’NIN 25 EN BAŞARILI TÜRK MEZUNU ŞU ŞEKİLDE SIRALANDI:


Selin Gören Yale University
Muammer Efe Karaca Harvard University
Liora Nasi Kazado Princeton University
Güneş Şarsel Northwestern University
Alara Kalfazade Brown University
Tuan Dolmen Columbia University
Azra Haseki Harvard University
Aydın Ata Gültekin Duke University
Deniz Küçükerbaş Princeton University
Yael Sadioğlu ( Wharton) University of Pennsylvania
Leonardo Zapparoli Yale University
Alara Karahan Georgetown University
Emre Parmaksız Princeton University
Selin Öz Columbia University
Mehmet Deniz Birlikçi Carnegie Mellon University
Ceren Dide Türk University Of Chicago
İbrahim Ulaş Ayyılmaz Pomona College
Ecem Uluegeci Harvard University
Arda Akman University Of California
İnci Karaaslan Princeton University
Derin Sezercan Columbia University
Kerem Öztürk University Of Chicago
Mina Terzioğlu Tufts University
Bora Bulut Boston University
Melisa Özdoyuran Northwestern University

ABD’de başarılı 25 Türk öğrenciden öne çıkanlar şöyle:

İnci Karaaslan (Princeton Üniversitesi): NASA’nın 2025’te başlayacak Yıldızlararası Haritalama ve İvme Sondası (IMAP) proje ekibinde yer alarak atom ışın kaynaklarının kalibrasyonu için cihaz tasarladı. Karaaslan astronotların giysilerindeki ay tozunun azaltılması için lazerli temizleme sistemi geliştirdi.

Kerem Öztürk (Chicago Üniversitesi): NCAA’de oynayan ilk Türk sporcu olmasının yanı sıra bu yıl Amerika’nın akademik olarak ilk 10 sıralamasında yer alan bir üniversiteden mezun olan tek Türk sporcu olmayı da başardı.

Yael Sadioğlu (Pensilvanya Üniversitesi): Biyomühendislik alanındaki bitirme teziyle üniversitenin en prestijli ödülü Rose Award’u aldı. Tez konusu ile ilgili olarak Amerikan Senatosu’nda sağlık politikaları hakkında görüşülmekte olan iki kanun tasarısı kapsamında sunum gerçekleştirdi.

Selin Gören (Yale Üniversitesi): Bu yıl Yale’den Magna Cum Laude derecesiyle mezun olarak Amerika’nın en eski akademik onur cemiyeti Phi Beta Kappa’ya seçildi. Timothy Dwight College’ta düzenlenen mezuniyet töreninde, her yıl karakteri ve liderliği ile ilham olan bir öğrenciye verilen Edward McGuire Gordon Cup’ı kazandı. Prestijli yüksek lisans burslarından Global Rhodes Scholarship için finale kalan 10 öğrenciden biri.

Muammer Efe Karaca (Harvard Üniversitesi):

Harvard’da ilk yüzde 5’lik dilime verilen John Harvard Ödülü’ne layık görüldü. Mayıs ayında 4.0 üzerinden 4.0 ortalamayla ve yüksek onurla mezun oldu.

Kariyerlerine en büyük kuruluşlarda ilk adımlarını attılar

StudyinAmerica.com’un kurucusu Tamer Türkman şunları söyledi: “Seçmiş olduğumuz 2024 mezunu en başarılı öğrenciler kusursuz bir şekilde Türkiye’yi okullarında temsil etmiş ve sadece Türkiye’nin değil dünyanın liderleri olmak için kendilerini hazırlamışlardır.  Henüz okurken astro fizikten astro biyolojiye, yapay zekadan nöro bilime kadar çeşitli araştırmalarda yer alarak dünyanın geleceğine yön verebilecek potansiyellerini göstermişlerdir. Pek çoğu da bu çalışmalarıyla ödüller almıştır ve önlerini açacak yeni teklifler almışlardır. Listede yer alan 25 öğrenciden pek çoğu, ABD’nin alanlarındaki en köklü şirket ve kuruluşlarında kariyer yaşamlarına ilk adımlarını atarken bir kısmı da akademik hayatlarına devam etme kararı aldı."


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)