adscode
adscode

3 bin öğretmen bir SMS'le Cizre ve Silopi'yi terk etti

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gönderilen bir cep telefonu kısa mesajıyla (SMS) Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen, Şırnak'ın ilçelerini terk etti.

3 bin öğretmen bir SMS'le Cizre ve Silopi'yi terk etti
Türkiye'den Haberler
Cizre'de öğretmenlere "Tüm öğretmen ve idarecilerimiz bakanlığımız tarafından 14.12.2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alınmıştır. Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilirler" mesajı gönderildi.

Silopi'de görev yapan öğretmenlere ise şu mesaj geldi:
"Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İs-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir."

Sokağa çıkma yasağı endişesi
Cizre ve köylerinde 1298 öğretmen görev yapıyor. 43 bin 127 öğrencinin 104 okulda gördüğü eğitime, hafta başından itibaren belirsiz bir tarihe kadar ara verilmiş durumda.

Aynı durum 1873 öğretmenin görev yaptığı Silopi ilçesinde de geçerli.

Silopi'de 68 okulda üç gün olarak belirtilen 'hizmet içi eğitimle' 40 bini aşkın öğrenci bir süre okula gidemeyecek.

Bugüne kadar Cizre'de 4 kez; Silopi'de ise 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Öğretmenlerin panikle ilçeyi terk etmesinin altında yatan nedenlerden biri, bu mesajların ilan edilecek sokağa çıkma yasaklarının göstergesi olarak algılanması.

Aileleri başka şehirlerde yaşayan öğretmenlerin çoğu, aldıkları mesajla birlikte görev yaptıkları Silopi ve Cizre'yi terk etti.

'Giderseniz daha kötü saldıracaklar'

Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde iki ay önce göreve başlayan Diyarbakırlı Sevgül isimli bir öğretmen de ilçeyi terk edenler arasında.

Soyadını vermeyen Sevgül öğretmen, evine döndüğünü ama şimdi vicdan azabı çektiğini söylüyor:
"Aslında son bir hafta oldukça sakindi. Çok tuhaf geliyordu ama her şey normale dönmeye başladı diye düşündük. Öyle ki İnsanlar artık akşamları da dışarıya çıkıyordu. Pazartesi sokağa çıkma yasağı ilan edilecek diye bir söylenti çıktı.

"Okul müdür yardımcımız bizlere mesaj gönderdi. Biz de yasak çıkar burada kalırız endişesiyle apar topar çıktık. Otogara gittik. Herhangi bir sorun yoktu ama bir anda tomadan gaz atıldı, havaya ateş açıldı. Sokak aralarından ilçe dışına beş km yol yürüdük.

"İnsanlar bize 'Gitmeyin, neden bizi terk ediyorsunuz' diye tepki gösteriyordu. Çocuklar da 'Öğretmenim gitmeyin, siz giderseniz bu sefer çok daha kötü saldıracaklar' diyordu.

"Kendimi çok kötü hissettim. Ailem Diyarbakır'da. İki arada kaldım. Şimdi de Cizre'yi terk ettim diye vicdan azabı çekiyorum."

'Mesajların hizmet içi eğitimle ilgisi yok'

Silopi Eğitim-Sen Şube Başkanı Metin Alan da, gün içinde bini aşkın öğretmenin ilçeyi terk ettiğini söyledi.

Resmi prosedüre göre hizmet içi eğitim planlamasının yıllık yapıldığını, yolluk ve harcırahların daha önceden belirlenerek resmi internet sitelerinde yayınlandığını söyleyen Alan, prosedürün bu sefer işletilmediğini kaydetti.

Son yedi ayda bölgede yaşanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlardan dolayı on binlerce öğrencinin doğru dürüst eğitim alamadığını ifade eden Silopi Eğitim-Sen Şube Başkanı, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aldığı bu kararın 'savaş politikasına hizmet ettiğini' savundu:
"Milli Eğitim'den aldığımız bilgiye göre öğretmenlere gönderilen mesajın eğitimle hiçbir alakası, gerekçesi yok. Yarın ilan edilecek olan yasağın ön hazırlığı olarak görüyoruz. Öğretmenlerin ilçeyi terk etmesini istiyorlar. Bu kararla birlikte Milli Eğitim savaş politikalarına hizmet etmiş oluyor."

SİLOPİ’DE 3 GÜN İZİN

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Milli Eğitim Müdürlükleri SMS aracılığıyla öğretmenlere mesaj atarak, izinli oldukları bildirildi. 68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi’de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim" denildi.

Silopi’de son günlerde halk arasında ’sokağa çıkma yasağı’ ilan edilecek söylentilerinin ardından öğretmenlere gönderilen mesajların ardından, öğretmenler yanlarına aldıkları kişisel eşyaları ile birlikte ilçeyi terk etmeye başladı. İlçe otogarında da öğretmenlerin ayrılması nedeniyle hareketli anlar yaşadı. Silopi’de köylerden gelen öğrencilerin kaldığı pansiyon ve yurtlarda boşaltılarak, öğrenciler evlerine gönderildi.

Şırnak’ın Cizre ile Silopi İlçesi’nde görevli öğretmenlere SMS ile mesaj gönderilerek ’hizmet içi eğitime’ alındıkları bildirilmesi ve bunun üzerine öğretmenlerin ilçeleri terk etmesine Eğitim- Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur tepki gösterip, bakanlığın suç işlediğini öne sürdü.

Eğitim- Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur,  şunları söyledi: "İnsan Hakları Haftası’nı yaşadığımız şu günlerde maalesef bölgemizde ve Türkiye’de her gün yeni bir hak ihlali ile karşı karşıya kalıyoruz. Bugün saat 2-3 sularında Silopi ve Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bütün öğretmen arkadaşlarımıza adeta kentleri boşaltın dercesine sözde bir seminer, hizmet için eğitim semineri safsatası ile bir mesaj gönderilmiştir. Hiçbir yasal dayanağı olmayan, hiçbir mantığı olmayan, bir de zamanlama itibari ile düşündüğümüzde zira eğitim öğretim döneminin ortasındayız. Çocukların Mart ayında sınava gireceği bir döneme denk geliyor. Öğrencilerin en çok öğretmenlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu mesajın öğretmenlere gönderilmesi bizde çok ciddi kuşkular uyandırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bölgede savaş hükümetinin politikalarının payandası haline mi geliyor? İster istemez bunları düşünüyoruz. Öğretmenlerin, öğrencileriyle en çok bir arada olması gerektiği bir dönemde böyle bir kararın mantığı, içeriği tamamen savaş hükümetinin politikaları kararları doğrultusunda doldurulmuş bir kararın bizce hiçbir dayanağı yoktur. Bakanlık öğretmeni öğrencisinden ederek suç işliyor. Bir diğer suç da eğitim öğretim yuvaları diye tanımladığımız okullarımız ve yurtlarımız yine Bakanlığın bu kararı doğrultusunda büyük olasılıkla adeta karargahlara dönüştürülecek."

Büyük operasyon kaygısı
Adıyamanlı olduğunu söyleyen Metin Alan, vicdanen rahat etmeyeceği için Silopi'yi terk etmeyeceğini ifade ediyor:
"İlçe sakinleri öğretmenlerin Silopi'yi terk etmesini istemiyor. Bugün birçok veli öğretmenlere 'Neden çocuklarımızı terk ediyorsunuz?' diye tepki göstermiş.
"Yarın öbür gün öğretmenler döndüğünde ilçe sakinleri onlar hakkında iyi düşünmeyecek. Burada ilçe sakinleri ve öğretmenler de karşı karşıya getirilmiş durumda. Halk da berbat durumda. Büyük bir operasyon kaygısı var ne yazık ki"
Silopi'de görev yapan ve memleketi Adana'ya dönen bir öğretmen de bir süredir bazı sosyal medya hesaplarından "PKK'nın 'Cizre ve Silopi'de katliam var' demesine saatler kaldı; Cizre'de yakın zamanda tahminen 20 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edilme ihtimali yüksek; Cizre ve Silopi'de etnik temizlik yapılacak.." gibi mesajların insanlarda bir tedirginliğe neden olduğunu söyledi.
Son bir haftada Cizre ve Silopi'ye zırhlı araç takviyesinin olduğunu ve belli noktalarda güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirten öğretmen, bu durumun herkesi kaygılandırdığını ifade etti.

Ajanslar-BBC

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)