adscode

AB ve Türkiye yaşam boyu öğrenmenin önemini keşfetti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, "AB ve Türkiye, yaşam boyu öğrenme kavramının, kişilerin kapasite ve becerilerinin geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu keşfetmiş bulunuyor." dedi.

AB ve Türkiye yaşam boyu öğrenmenin önemini keşfetti
Eğitim
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Mardin Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür çalışmalarda özel sektörün çok önemli bir paydaş olduğunu söyledi.       

Eğitime ihtiyaç duyan insanlara verilen desteklerin önemine değinen Berger, şöyle devam etti:

"AB ve Türkiye, yaşam boyu öğrenme kavramının kişilerin ekonomiye katılmaları amacıyla kapasite ve becerilerinin geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu keşfetmiş bulunuyor. Yaşam boyu öğrenme ve özellikle istihdam edilebilirlik, sosyal içerme ve büyümeye destek, Avrupa eğitim ve öğretim programının hedeflerinden biridir. Bu, AB'nin üzerinde mutabık kaldığı 4 hedeften biridir. Bu proje de bunun nasıl yapıldığına dair güzel bir örnektir."

Mardin'deki projenin Türk hükümetinin yakın iş birliğiyle yürütüldüğünü bildiren Berger, "Türk hükümeti de bir 'yeterlilikler çerçevesi' kabul etmiştir. Bu çerçeve, yaptığımız çalışmaların temelini teşkil etmektedir. Bu, etkin katılım sağlamak üzere eğitime, gerekli becerilere, yeterliliklere ve standartlara sahip olmaya ihtiyaç duyan bireyler ile şirketleri bir araya getirmemize yardımcı olmuştur." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Cengiz Orta ise toplumun her kesimine yaygın eğitimle dokunmayı amaçladıklarını, bu bağlamda açılan 3 bin 176 kursta mesleki ve teknik eğitimlerin verildiğini kaydetti.

"AB delegasyonundan katkı bekliyoruz"
Artuklu Kaymakamı Şakir Önen Öztürk de Mardin'de valilik ve belediyelerin insana dokunan çok sayıda sosyal proje yürüttüğünü belirterek, "İlçemizde 30 bine yakın mülteciyle dostça ve kardeşçe yaşıyoruz. Onlara eğitimden barınmaya ve sağlığa kadar birçok konuda, yurttaşlarımıza sağladığımız imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda AB'nin delegasyonundan da önemli ve güçlü katkılar bekliyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Berger ve davetliler, proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Toplantıya, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Ulrike Tilly, Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Maciej Lang, Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Marin Mottus, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ve Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Audrius Brüzga da katıldı.

Mardin Hayat Boyu Öğrenme Projesi
Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Nusaybin Mobilyacılar Derneği ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, "Mobilya ve Dekorasyon CNS Makine Operatörü" kursu açıldı. 

İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi ve OSB'de faaliyet gösteren mobilya ve dekorasyon firmalarının iştirakçi olarak katıldığı 180 bin 883 avro bütçeli projede, mobilya ve dekorasyon sektöründe eğitim verilen 46 kişinin iş hayatına katılımları sağlandı.


AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)