adscode
adscode

“Antalya’da 60 yaşından sonra köşeye çekilmek yok!”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel öncülüğünde yürütülen projeler aracılığıyla, Türkiye’nin en yaşlı nüfuslarından birine sahip olan Antalya’da, “Gençleşme Hareketi” başladı.

“Antalya’da 60 yaşından sonra köşeye çekilmek yok!”
Eğitim
Dünya turizminin lider şehirlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen Antalya, yaşlılara yönelik yürütülen sosyal projeleriyle de gündem yaratıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel öncülüğünde yürütülen projeler aracılığıyla, Türkiye’nin en yaşlı nüfuslarından birine sahip olan Antalya’da, “Gençleşme Hareketi” başladı. Antalya’nın sadece turizm değil sosyal ölçekte sürdürülen projelerle de Türkiye’ye örnek olduğunu kaydeden Menderes Türel, “Hayata geçirdiğimiz farklı hizmet birimleri ve Tazelenme Üniversitesi gibi projelerle 60 yaş üzeri yaşlılarımızın hayata dört elle sarılmalarına olanak sağlıyoruz. Antalya’da 60 yaşından sonra köşeye çekilmek yok!” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel öncülüğünde yaşlılara yönelik yürütülen projeler, 60 yaş üzeri yaşlıların yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmelerine olanak sağlıyor. Belediyenin bünyesinde oluşturulan Huzur Evi, Mavi Ev, Evde Sağlık Hizmet Birimi, Palyatif Yatılı Bakım Merkezi gibi projelerle başlatılan “Gençleşme Hareketi” sayesinde 60 yaş üzeri yaşlılara sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kapıları aralanıyor.

Tazelenme Üniversitesiyle 1000’den fazla yaşlı yeniden eğitime başlıyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in en önemli projelerinden biri olan Tazelenme Üniversitesi, 60 yaşını doldurmuş yaşlılar için köşeye çekilmek yerine “Tazelenme Hareketi” başlatıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi, “Öğrenmenin yaşı yoktur” sloganıyla yaşlı etiketini söküp atan 60 yaş üzeri öğrencileri bir araya getiriyor. Onları gelecekte kendi ayakları üzerinde durmalarını, çocukları ve torunlarıyla ilişkilerinde nesil farkını ortadan kaldırarak hayatın rövanşını almaya hazırlıyor.

Türel: Antalya yüzde 38 yaşlı oranıyla Türkiye’nin en fazla yaşlı nüfusa sahip ili
‘’Devlete yük olan değil üretken yaşlılar geliyor’’

Antalya’nın Türkiye’nin en yaşlı nüfusuna sahip illerden biri olduğunu vurgulayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 60 yaş üzeri yaşlılar hedef alınarak hayata geçirilen projeler aracılığıyla onların sağlıklı ve kaliteli bir yaşama kavuşmalarını sağladıklarını söyledi. Türel, “İlimizde 60 yaş üzeri bakıma muhtaç yaşlılarımız için hazırladığımız projeler ile diğer illerimize örnek teşkil eden bir misyon edindik. Örneğin, Alzheimer hasta ve hasta yakınlarının buluşma merkezi olan 'Mavi Ev' projemizle, 'Dünyayla Yarışan Şehirler- Yerel Yönetimler Yarışması'nda aldığımız En Özgün Sosyal Proje ödülüyle bu misyonumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşadık. Bu gibi projelerle onların barınma ve tedavi ihtiyaçlarını karşılayarak hayata sımsıkı tutunmalarını sağlamanın huzurunu ve gururunu yaşıyoruz.’’ dedi.

Özellikle yaşlıların hayatını kolaylaştırmak ve onların hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak için projeler üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu hafta sonu Tazelenme Üniversitesi öğrencilerini buluşturuyor. Her kesimden 60 yaş üzeri yaşlının kayıt yaptırdığı Tazelenme Üniversitesi’nin buluşma gününde 1000’e yakın 60’lık delikanlı ve hanımefendi öğrenciler bir araya gelerek tanışıp kaynaşacak…

Nükhet Duru üniversite öğrencileri için sahne alacak
“Tazelenme Hareketi”yle de öğrencilerini, örnek alacakları isimlerle buluşturan üniversite bu özel günde, ilk olarak Nükhet Duru’yu ağırlayacak. Yıllara meydan okuyan duruşuyla, 60 yaşındaki öğrenciler için en güzel örnek sayılabilecek güçlü yorumcu Nükhet Duru, 4 Şubat Pazar günü, Antalya AKM Aspendos salonunda, “Beni Nükhet Duru Sanıyorlar” isimli kabaresini, Tazelenme Üniversitesi öğrencileri için sergileyecek. Öğrenciler, Duru’nun hayata karşı esprili bakış açısını canlı sahne performansıyla gözlemleyerek, hayata karşı başlattıkları tazelenme hareketini güçlendirecekler.

Türel: “Yaşlılarımızın ve yakınlarının hayatlarına dokunuyoruz”
Menderes Türel: ”İmzamızı taşıyan projelerimiz ile hem yaşlılarımız hem de onların yakınlarının hayatlarına dokunuyoruz. Yaşlılarımız, kurduğumuz merkezlerde kendi ihtiyaçları doğrultusunda, alanında uzman profesyoneller tarafından en iyi hizmeti alarak hayata yeniden dört elle sarılabiliyorlar. Kendi ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabildiği sağlıklı bireylere dönüşüyorlar.”

Tazelenme Üniversitesi’yle ülke ekonomisine katkı
Akdeniz Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Tazelenme Üniversitesi ile 60 yaşını aşmış yaşlıların üretken konuma geçip aile ve topluma rehberlik etmelerini sağladıklarına işaret eden Türel, böylece ülke ekonomisine de birkaç noktada katkı sunacaklarının altını çizdi. Türel, “İlk olarak burada eğitim alan ve yeniden yapılanan insanlar sağlığına daha çok dikkat ettikleri için, hastanelere daha az gitmeleri nedeniyle devletin sağlık giderleri azalıyor. İkinci olarak çocuklara ve torunlara burada edinilen bilgiler aktarılarak onların daha sağlıklı ve donanımlı nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlanıyor. Üçüncü olarak da “Ömür Boyu Üretkenlik” parolasıyla ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Yani devlete yük olan yaşlıdan ziyade, devlete destek olan üretken insana dönüşüyorlar” dedi.

Üniversiteyi “Yuva” olarak tanımlıyorlar
hayalleriTazelenme Üniversitesi’ni bir “Yuva” olarak tanımladıklarını vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, şu açıklamada bulundu:
“Hayatın tadını çıkarabildikleri, daha uzun süre sağlıklı kalabildikleri, daha uzun yaşamanın koşullarını öğrenip uygulama olanakları buldukları bu “Yuva” da ruhsal ve sosyal boyutları olan yeni gelişim kapılarını aralanıyor. Tazelenme Üniversitesi’nde öğrenme ve uygulama, macera ve heyecan, ortak düşünce ve hedefler etrafında kümelenmiş olan insanlar bilinçli şekilde seçilen bu yolda ilerlemenin yaşama kazandırabileceği anlamları birlikte keşfediyorlar.”

Hayattan rövanş talep ediyorlar
Tazelenme Üniversitesi’nde bireylerin hayattan rövanş talep ettiklerine, bu rövanşı kazanma azmiyle hayatın üstesinden başarılı bir şekilde gelmenin mücadelesini verdiklerine dikkat çeken Tufan, “Talep etmedikleri yaşlı etiketini söküp atarak sırf bu ‘etiket’ nedeniyle suratlarına kapanan kapıları birer birer aralıyorlar. ‘Kendi heykelini yontan bir heykeltıraş’ ve
‘Paslanmayan bir demir’ olarak tanımladığımız, öğrenmenin önemini ve değerini idrak etmiş 60’lık öğrencilerimizin toplum nezdinde diğerleriyle eş değerli olduklarını gördükleri ve gösterdikleri Tazelenme Üniversitesi’nde hayalleri güzel olan insanların güzel geleceklere ilerleyebilecek gücü ve yeteneği açığa çıkıyor” dedi.

Korunmaya muhtaç yaşlılar için yaşam merkezi
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen örnek projeler ile 60 yaş üstü korunmaya ve barınmaya muhtaç olan yaşlılar, aynı zamanda bir yuva sahibi yapılıyor. Bu kapsamda bir yaşam merkezi olarak hizmet veren Huzur Evi’nde korunmaya muhtaç durumda olan 60 yaş üzerindeki yaşlılar, barınma, beslenme gibi hayati ihtiyaçlarını giderebiliyor. Huzur Evi’nde gerçekleştirilen sosyo-kültürel etkinliklerle kendilerini toplumun bir parçası olarak hissedebiliyor.

Alzheimer hastaları ve hasta yakınlarının buluşma noktası
Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen ve 'Dünyayla Yarışan Şehirler- Yerel Yönetimler Yarışması'nda En Özgün Sosyal Proje ödülüne layık görülen Mavi Ev projesi ile Alzheimer hastalarının gündüz bakım ihtiyaçları karşılanırken, hasta yakınlarının bir nebze de olsa rahat bir nefes almaları sağlanıyor. Alzheimer hastaları ve hasta yakınlarının buluşma noktası olarak hizmet veren Mavi Ev Merkezi’nde, ulaşım imkanı olmayan hastalar, evlerinden alınarak hizmet almaları sağlanıyor.

Evden çıkamayanlar için tedaviyi eve getiriyor
Sağlık hizmeti alabilmek için evlerinden çıkamayacak durumda olan hastalar için oluşturulan Evde Sağlık Hizmet Birimi ile; engelli, yaşlı, yatalak durumda olanlara ücretsiz muayene ve tedavi hizmeti sunuluyor. Bu proje aracılığıyla onların gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla ev temizliği, banyo gibi bakım hizmetleri de gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de bir ilk: Palyatif Yatılı Bakım Merkezi
Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilerleyici ve yaşamı tehdit eden rahatsızlıklara sahip hastalar için kurulan Palyatif Yatılı Bakım Merkezi ile de yine Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Kanser, beyin ve sinir hastalıkları ile kalp ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara sahip olanların tüm tedavi süreci, bu merkezin çatısı altında yürütülüyor.

Hasta yakınlarına psikolojik destek
Sadece bakıma muhtaç yaşlıları değil desteğe belki en az onlar kadar ihtiyacı olan hasta yakınlarını da hedef alan projelerden biri olan Parkinson hasta ve hasta yakınları için açılan ücretsiz rehabilitasyon merkezleri ile hasta yakınlarının da sağlıkları güvence altına alınıyor. Bilimsel yürütücülüğü Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İsmail TUFAN tarafından gerçekleştirilen proje ile hasta yakınları, hastalık sürecini sağlıklı bir psikoloji ile sürdürebiliyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)