adscode

Barış Manço'nun Bilinmeyen Anıları

Barış Manço, ölümünün 15. yılında Kadıköy Belediyesi'nce düzenlenen etkinliklerle anılacak.

Barış Manço'nun Bilinmeyen Anıları
Kültür Sanat
Açıklamada, 1 Şubat Cumartesi gecesi Kozyatağı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek anma gecesine ise  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Barış Manço'nun ailesinin de katılacağı belirtildi. 

Manço'nun eşi Lale Manço ile çocukları Doğukan ve Batıkan Manço'nun seyirciyle söyleşisi ile başlayacak etkinlikte Başkan Öztürk de bir konuşma yapacak. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Korosu'nun sahne alarak  Manço'nun en çok sevilen şarkılarından "Arkadaşım Eşşek" şarkısını seslendireceği gece, 24 Ayar Müzik Grubu'nun  Manço'nun şarkılarından oluşan konseri ile devam edecek. 

Gecenin sürprizi ise heykeltıraş Murat Daşkın'ın silikon kullanarak yaptığı   Barış Manço heykeli olacak. Gerçek boyutlarda yapılan bu heykel ilk kez bu etkinlikte seyirci karşısına çıkacak. Etkinlik boyunca sahnede olacak Barış Manço heykeli daha sonra Barış Manço Evi'ne götürülecek.

Barış Manço'yu anma etkinlikleri 2 Şubat Pazar günü ise kabir ziyaretiyle devam edecek.

Barış Manço adlı şehir hatları vapuru saat 10.30'da Kadıköy'deki Beşiktaş İskelesi'nden hareket ederek, saat 11.00'de Kabataş İskelesi'ne uğrayacak ve 11.30'da Kanlıca İskelesi'ne yanaşacak. Manço'yu Kanlıca'daki mezarı başında anacak olan ailesi ve sevenleri 13.00'de aynı vapurla dönecek. Dileyen herkes bu yolculuğa katılabilecek.Barış Manço 1 Şubat 1999! Barış Manço'nun bilinmeyen anıları.

Barış Manço tarihler 1 Şubat 1999'u gösterirken aramızdan ayrılmıştı. Manço ölümünün 16. yılında rahmetle anılıyor.

Menajeri Tamer Şahin'in Barış Manço'nun bilinmeyen yönlerini anlattığı ve yıllar önce yazdığı 'Hala Yazıp Çizecek Birkaç Satırım Kaldı' adlı kitabında sanatçı ile ilgili hiç bilinmeyen anılar yer alıyordu.

İşte onlardan öne çıkanlar...

 

 'Barış Abi hiç para taşımazdı. Ödemeleri yanındakiler yapardı. Köprüden geçerken oradaki görevliye 'yaz tahtaya' der, sonra öderdi.'

'Konser için gittiğimiz Mersin'de Barış Abi, 5 yıldızlı otelin mağazasından bir mayo aldı ama verdiği para içine oturdu. Havuza girdi çıktı, baktım mayonun etiketi hala duruyor. Söyleyince, 'Oğlum, o kadar para verdik; bırak da biraz hava atalım. Bir mayoyu kaça aldık, bırak da cimri diyenler görsün' dedi.'

Erdoğan geldi, sahneden indi

'Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Beyoğlu Belediyesi'nin sünnet şöleni vardı. Konsere çıkmadan Barış Abi, 'Sahnedeyken Tayyip Bey eskortuyla gelir, sirenler çalar, insanların ilgisi dağılır. Ne olur uyaralım' dedi. Konserde bunlar aynen yaşanınca Barış Abi sahneden indi. Tayyip Bey elinde çiçeklerle Barış Abi'ye gidip uyarının kendisine iletilmediğini anlatmış. Olaydan sonra Barış Abi'nin evine 1 hafta çiçek geldi.'

 

Besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı olan sanatçı Türk Rock müziğinin de öncülerinden olup ve Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır.

BARIŞ MANÇO BELGESELİ

Ünlü sanatçı, Türk müzik dünyasının unutulmaz ismi, hepimizin Barış Ağabeyi Barış Manço'nun hayatından kesitler ve efsane şarkılarından oluşan kısa bir belgesel.

BARIŞ MANÇO - GAMZEDEYİM DEVA BULMAM 

Barış Manço'nun baş rolünü oynadığı "Baba Bizi Eversene" filminden, Gamzedeyim Deva Bulmam isimli parçasını seslendirdiği sahne.

 

CEM KARACA VE BARIŞ MANÇO'U UNUTULMAYAN DÜETİ

Cem Karaca ve Barış Manço müziğin iki özgün ismiydi. Kolay kolay biraraya gelmezlerdi.. Türk halkının çok sevdiği Karaca ve Manço'nun bu düeti ise hafızalardan hiç silinmedi. Büyük halk ozanı Aşık Veysel'in ünlü "Uzun ince bir yoldayım" türküsünü Cahit Berkay ve Moğollar eşliğinde söylemişlerdi. Şimdi bu büyük müzik ustaları hayatta değil. Ancak, şarkıları hala dillerde ve nesilden nesile de akacak gibi görülüyor. Ve işte size, Manço ve Karaca'nın unutulmayan o ünlü düeti..!! 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)