adscode

Bilim insanı kime denir?

Televizyonlarda, hemen her gece, onlarca profesörü evimize konuk ediyoruz. Hemen her konuda uzun uzadıya konuşuyorlar. Bazıları var ki her konuda ama her konuda ahkâm kesiyor.

Bilim insanı kime denir?
Milliyet Diyalog

Siyaset, eğitim, yargı, sağlık, tarım, deprem, ekonomi demeden gündemde ne varsa, uzman olarak başköşede oturuyor ve konuştukça konuşuyorlar.

Konuşmasınlar mı?

Elbette konuşsunlar. Toplumu aydınlatsınlar ama birinin ak dediğine, diğeri kara demeden.

Daha da önemlisi, kendi uzmanlık alanlarında ve bugüne kadar bilim adına ortaya koydukları çerçevesinde konuşurlarsa hem çok daha inandırıcı olurlar hem de bilimi ve bilim insanlarını onore etmiş olurlar.


Akademik kariyer ile bilim insanı olmak çok farklı şeyler.

Örneğin isminin önünde Dr, Doç, Prof. olan her akademisyen bilim insanı mıdır?

Evet demek çok zor!

Bilim insanlığı, çok meşakkatli bir iştir, hayatınızı bir alana hatta tek bir konuya adarsınız. Çok uzun yıllar onunla yatar, onunla kalkarsınız. Unvan almanız yetmez uluslararası yayınlar yapmanız ve bunların olabildiğince çok refere edilmesi gerekir.

O da yetmez, ürettiğiniz bilimin insanlığa, doğaya, diğer canlılara yararlı olması gerekir.

Bu, bazen bilimi ürüne dönüştürerek, bazen çıkmaz en derin sorunlara çözümler üreterek, bazen de dünyayı değiştirecek gençler yetiştirerek olur! Gerçek bilim insanlarını, diğerlerinden ayıran da zaten budur.

“Televizyon bülbülü”, “dünyaca ünlü” diye bildiğimiz profesörlerimizden pek çoğunun uluslararası tek makalesinin olmadığını, profesörlük unvanının üniversite dışında kullanılmadığını biliyor muydunuz?..

İlk 500’e girdiler!

Eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte koronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin, dünyanın en zengin 500 kişisi arasına girdi.

Hürriyet’in haberine göre, çiftin kurduğu BioNTech’in hisseleri İngiltere’nin aşıya onay vermesinin ardından yaklaşık yüzde 10 arttı! Şirketin yıllık değer artışı ise yüzde 250’yi geçti.

Uğur Şahin, 5.1 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin 493’üncü kişisi oldu!..

Bilim, işte böyle bir şey! Televizyonlarda ahkâm keserek değil, laboratuvarlarda sabahlayarak üretilir, ürüne dönüşür, insanlığın kurtuluşu olur ve bunu başaranlara, mutluluğun her türlüsünü yaşatır!

Darısı diğer bilim insanlarımıza!..


YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)