adscode
adscode

Bin 395 kız çocuğu okula kazandırıldı

Türkiye'de 13 ilde uygulanan "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi" kapsamında ev ev dolaşan öğretmenler, bin 395 kız çocuğunu okula kazandırdı.

Bin 395 kız çocuğu okula kazandırıldı
Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 13 ilde uygulanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi" (KEP) kapsamında, bin 395 kız çocuğu okula kazandırıldı.

Geçen yıl şubat ayında projenin kabul edilmesinin ardından Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Bingöl, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de ev ev dolaşan öğretmenler, okula gönderilmeyen ya da bir şekilde okuldan uzaklaştırılan kız çocukları ve aileleri ile görüştü.

Görüşmeler sonunda bin 395 kız çocuğu yeniden okula kazandırıldı. Bu illerde başarı sağlanmasının ardından Gaziantep ve Mardin de projeye dahil edildi.

Kız çocuklarının okula kazandırılması çalışmaları kapsamında 554 öğrenciyle Van 1'inci, 361 öğrenciyle Bitlis 2'nci, 118 öğrenciyle Ağrı 3'üncü ve 105 öğrenciyle Muş 4'üncü sırayı aldı.

3 bin 900 aile ile görüşüldü
KEP Van ve Erzurum Bölge Koordinatörü Mehtap Tanrıverdi Derebeyli, 15 şehirden 13'ünde kız çocuklarının okula kazandırılması konusunda oluşturulan ekiplerin ev ziyaretlerinde bulunduğunu anımsattı.

Kızlarını okula göndermeyen ailelerle yapılan görüşmelerin bazen ekipleri oldukça zorladığını anlatan Mehtap Tanrıverdi Derebeyli, ziyaret edilen 3 bin 900 aileden bin 395'inin kızlarını tekrar okula gönderdiklerini kaydetti. 

"Aileleri ikna etmek oldukça güç"
Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise "Aileleri ikna etmek için odak görüşme çalışmaları yapıldı. 2 binin üzerinde öğrencimizin devamı noktasında yoğun çaba sarf edildi. Van'da yaklaşık 600 öğrencimizin de okula erişimi sağlandı. Çok önemli bir rakam. Çünkü bu tür dezavantajlı çocukların ailelerini ikna etmek oldukça güç. Bence bu bir sanatsal hünere benziyor. 'Hiç bir kız okul dışında kalmasın' sloganıyla hareket edildi." dedi.

Kız çocuklarının okula kazandırılması projesinde izleme ekibinde yer alan rehber öğretmen Ceylan Toka da okula kazandırdıkları her bir kız öğrenci için mutlu olduklarını, kazandıramadıkları için ise üzüldüklerini dile getirdi.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)