adscode

Çocuklar karnelerini Başbakan Yıldırım ile Bakan Yılmaz'ın elinden aldı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen törende, Piri Reis Ortaokulu´nda karne dağıtım törenine katıldı.

Çocuklar karnelerini Başbakan Yıldırım ile Bakan Yılmaz'ın elinden aldı
Eğitim
Başbakan Binali Yıldırım, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Piri Reis Ortaokulu´na gelişinde vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılaştı. Bunun üzerine okulun bulunduğu sokaktaki vatandaşları selamlayan Yıldırım, vatandaşlarla tokalaştı ve fotoğraf çektirdi. 

Okulun bahçesinde öğrenciler Başbakan Yıldırım’ı çiçekler ve alkışlarla karşıladı. Öğrencilerin yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Yıldırım, çocuklarla yakından ilgilendi. Başbakan Yıldırım´a, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve diğer yetkililer eşlik etti.

Yıldırım, 6-G sınıfına geçerek, Millî Eğitim Bakanı Yılmaz ile yan yana sıraya oturdu. Yıldırım, kendisinin de ortaokulu 1-G sınıfında okuduğunu söyledi. Öğrencilere notlarını bilip bilmediklerini soran Yıldırım, "Eskiden hocalar söylemezdi. Bizi böyle meraktan çatlatırlardı. O daha güzel oluyor. Şimdi her şey şeffaf" dedi.

Başbakan Yıldırım, karne dağıtımına geçmeden önce öğrencilere şöyle seslendi: "Hazır mıyız? Büyük gün geldi, artık güzel bir tatili hak ettiniz. Yıl boyunca çalıştınız, derslerinizi yaptınız, yatırımınızı yaptınız, şimdi de hasılatı topluyoruz. Tatil zamanı... Çalışmalarınızın emeğini bugün görüyorsunuz. Sevineceksiniz, aileleriniz sevinecek, memleket sevinecek çünkü siz Türkiye´nin geleceğisiniz. Nüfusumuzun yüzde 100´ü gençlerden oluşmuyor ama gelecekte yüzde 100´ü sizlerden oluşacak. Onun için sizin en güzel şekilde hayata hazırlanmanız için 1 milyona yakın öğretmenimiz Türkiye´nin her köşesinde zor şartlar, kar-kış demeden çalışıyor, öğrencilerimizi yetiştiriyor. Burası benim için özel bir okul. Bugün burayı seçmem tesadüf değil. Millî Eğitim Bakanımız, Valimiz, belediye başkanımız, Millî Eğitim Müsteşarımız, İl Milli Eğitim Müdürümüz, herkes burada. Eğitimle ilgili büyük bir kadroyla buradayız, sizin bu mutluluğunuza, güzelliğinize biz de ortak olalım dedik. Anneleriniz, babalarınız tabii bizden daha çok mutlu."

Yıldırım,  daha sonra, tek tek karnelerini verdiği öğrencileri tebrik etti. Öğrencilere, ne beklediklerini, hangi mesleği seçeceklerini ve memleketlerini soran Yıldırım, uçak mühendisi olmayı istediğini söyleyen bir öğrenciye, "Çok havalı bir iş seçmişsin" dedi. Bir kız öğrencinin avukat olmak istediğini söylemesi üzerine ise Yıldırım, "Millî Eğitim Bakanı da hem mühendis hem avukat." karşılığını verdi. Başbakan Binali Yıldırım, 6-G sınıfının da aralarında bulunduğu 4 sınıfta öğrencilerin karnelerini verdi, öğrencilere satranç takımı ve kitap hediye etti. 

 "Öğrencileri mutlu ve gelecekten umutlu gördüm"

Başbakan Yıldırım, okul çıkışında kendisini bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarına, "Okuluma geldim. Sınıfıma gittim. Sırama oturdum. 48 yıl önce yaşadığım o güzel günleri hatırladım. Anlatması zor bir duygu. Hakikaten çok güzel bir duygu” diyen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Böyle çok ilmi nutukları öğrenciler sevmez. Öğrenciler onların dünyasında anlam ifade eden sözlere kulak asarlar. Geleceğin, Türkiye´nin geleceğinin gençlere ait olduğunu, onlara ait olduğunu, onu bilmeleri gerektiğini söyledim. Ben onlar için bir örnek olabileceğimi ifade ettim. Ben de burada sizin olduğunuz sıralardaydım, azmedince, çalışınca, Allah nasip edince bütün istediklerimiz olabiliyor. Yeter ki azmedelim, kararlılıkla çalışalım, çabalayalım. Ülkemizde o kadar güzel şeyler var ki, o kadar paylaşacak şeyler var ki birbirimizi üzmeye, ayrışmaya hiç ihtiyaç yok. Paylaşacak çok şeyimiz var. Ülkemizin geleceği çok parlak. Onun için terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim geleceğimiz. Onların geleceğini en iyi şekilde hazırlamak da bizim görevimiz, boynumuzun borcu. Hükümet olarak, Millî Eğitim Bakanlığımız olarak gençlerimizin en güzel şekilde yetiştirilmesi için her türlü imkan, her türlü fedakarlık yapılacak. Çünkü bunun telafisi yok. Bu yaşlarda öğrencilerimiz öz güvenini kazanırsa, modern çağın gerektirdiği bilgiyle, beceriyle donatılırsa, büyük Atatürk´ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gençlerimizle emin adımlarla gitme fırsatını yakalamış oluruz. Öğrenciler tatile gidiyor. Bugün karnelerini aldılar. Çok da çalışkanlar. Çoğu takdir, teşekkür... Hatta okul birincisi, TEOG birincisi olanlar var. Öğrencileri mutlu ve gelecekten umutlu gördüm."

 Başbakan Yıldırım’ın ardından Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, diğer sınıflardaki öğrencilere karnelerini dağıttı.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)