adscode

Demokratik bir toplum için demokratik okul!

Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Çelebi okul idarecilerini yetiştirmek için bir yönetici akademisi kurulmalı diyerek demokratik bir okul için gereklilikleri sıraladı.

Demokratik bir toplum için demokratik okul!
Sendikalar
17 milyon 500 bin öğrencinin eğitim gördüğü Türkiye'de 60 bin civarında okul ve yine 80 bin civarında okul müdür ve müdür yardımcısının görev yaptığını belirten Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı İshak Çelebi "Milli Eğitim Bakanlığı, okul idarecilerini yetiştirmek için bir yönetici akademisi kurmalıdır. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz ve yine çocuklarımızı geleceğe hazırladığımız okulların idarecilerini bu akademide yetiştirmeliyiz. Okul idarecileri öğretmeniyle, öğrencisiyle ve velisiyle tüm eğitim bileşenleri ve çevreyle ilişkili, barışık, bilimsel ve demokratik değerlere sahip, hür düşünceye, karşılıklı yönetişime ve özgür iradeye saygılı kişiler olmalıdır. Sağlıklı, verimli ve demokratik bir okul ve yönetimi için bunu yapmalıyız" dedi.

DEMOKRATİK BİR TOPLUM İÇİN DEMOKRATİK OKUL!

Eğitim sisteminin demokratikleşmesi ve çağcıl, teknolojik uygulamalarla tanışması adına önemli projeleri hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici atama sisteminden daha çok yönetici yetiştirme sistemine odaklanılması gerektiğini ifade eden Çelebi, şöyle konuştu;  Okul idarecinin yetiştirilmesi ve seçim süreçleri bilimsel, demokratik, katılımcı, adaletli ve sağlıklı olmadıkça bilimsel, kaliteli, demokratik ve verimli bir okul atmosferi olmayacağını ve nitelikli, çağdaş eğitimin verilemeyeceğini ve demokratik bir topluma geçilemeyeceğini unutmamalıyız.

Öğretmenlerimiz maalesef mevcut atama ve terfi sisteminde önünü görememekte, çalışarak, üreterek, kendini geliştirerek görevde yükselmeyi bir hayal olarak düşünmektedir.

EZBERCİ DEĞİL VİZYONER OKUL MÜDÜRÜ

Mevcut yönetici yetiştirme, atama ve terfi sisteminde yazılı sınavlarda başarılı, kıdem ve sicil notu yüksek, yasa ve yönetmelik ezberi güçlü, siyasi referansları iyi olmak dışında bir özelliği olmayan çok sayıda kişinin yönetici olarak atanmasının söz konusu olduğu bilinen bir gerçektir.  

Mevcut durumun eğitimin genel ilkelerine, eğitim yöneticiliğinin ruhuna aykırılık gösterdiğini düşünüyoruz. Yüzlerce, binlerce öğrencinin devam ettiği okullarımızın sevk, yönetim ve idaresinin teslim edildiği müdür ve müdür yardımcılarının kişisel niteliklerinin, vizyon ve liderlik özelliklerinin çok nitelikli olması gerekiyor.

OKUL MÜDÜRÜ ÖĞRETMENLERE ROL MODEL, ÖĞRENCİLERE ABİ OLMALI

Avcı, Bilgisayar dahi kullanmasını bilmeyen, gençlerin psikolojik gelişim evrelerinden, iç dünyalarından, pedagojiden bihaber, statükocu, siyasi pazarlamacı, okulu ticarethane, öğrencileri müşteri, öğretmenleri tahsildar gibi gören tüccar okul yöneticisi fotoğrafının artık değişmesi gerektiğini, yeniliğe açık, kendini geliştiren, vizyon sahibi, eğitim lideri, öğrencilerin ve velilerin hamisi, öğretmenlerin örnek aldığı okul yöneticilerinin iş başına getirilmesinin artık şart olduğunu düşünüyoruz. 

OKULLAR DEMOKRASİNİN TALİMHANESİ OLMALIDIR

Geleceğimizi imar ettiğimiz okullarımıza gelişi güzel idareci atama lüksümüz olamaz. Demokratik eğitim sistemi adına, katılımcı demokrasiyi daha çocukken kültürlemek ve en başta okullarımızda tesis etmek adına, okullarımızı gelişmiş, çağdaş demokrasinin talimhanesi haline getirmek adına okul idarecilerinin MEB Yönetici Akadamesi maharetiyle ve akabine demokratik bir temayülle seçilmesini öneriyoruz. Yeni sistemde oluşturulacak okul Yönetim Kurulu'nun üyeleri arasına öğrenci, veli ve mahalli temsilcilerinin de alınması gerektiğini düşünüyoruz. 

OKULLARDA HESAP VERİLEBİLİRLİK, PERFORMANS VE EĞİTİMİN KALİTESİ ARTAR

Bu sistemle öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve okulda çalışan diğer görevlilerin okulu sahipleneceğini, okulda verilen eğitimin kalitesinden, okulun ihtiyaçlarını gidermeye kadar eğitim sisteminde dile getirilen birçok sorunun kendiliğinden çözüleceğini, okul-öğrenci, okul-veli, okul-öğretmen ilişkisinin kombineli bir şekilde güçleneceğini, hesap verilebilirliğin, ekip çalışmasının ve okulun performansının gelişiminin sağlıklı bir mekanizmaya kavuşacağını düşünüyoruz.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)