adscode

İstanbul’da öğrenci akını ev fiyatlarını katladı

Milliyetemlak.com verilerilerine göre İstanbul’da nüfus artışı ile doğru orantılı olarak hareketlenen gayrimenkul sektörü, üniversite yerleşkelerinin çevre semtlerinde de ivmesini koruyor.

İstanbul’da öğrenci akını ev fiyatlarını katladı
Türkiyeden Haberler
İstanbul’da yükselişine devam eden gayrimenkul sektörü üniversite yerleşkeleri sayesinde de artış ivmesini devam ettiriyor. Her geçen yıl sayıları hızla artan vakıf üniversiteleriyle birlikte öğrenciler, öğretim görevlileri, idari ve teknik personeller, güvenlik görevlileri ve diğer çalışanlar, yüksek oranda bir kiralık daire talebi oluşturuyor. Bu talep bir taraftan üniversite civarındaki ev sahiplerinin kiracı bulmasını kolaylaştırırken diğer taraftan yeni inşaat projeleri hayata geçirilerek büyük firmalar için de bir fırsat doğuruyor. milliyetemlak.com verilerine göre satılık daireler minimum 140 bin liradan alıcı bulurken yeni inşaatlarda fiyatlar 250 bin liradan başlıyor. Artan rekabetle arz ve talep dengesi şekillenirken, İstanbul özelinde uzak mesafeler, yoğun trafik ve ulaşım sorunları göz önünde bulundurulduğunda kampüslere yakın yerleşim alanları yaşam kalitesi açısından gözde hale geliyor.


Beşiktaş tercihlerde ilk sırada

Beşiktaş ilçesi her kesimden insan profili için ulaşım açısından en rahat yerleşim yerlerinden biri olarak öğrencilerin de yoğunlukta olmasıyla göze çarpıyor. Bebek’te bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Ortaköy’de yer alan Galatasaray Üniversitesi, merkeze yakın Bahçeşehir ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile Beşiktaş oldukça kalabalık bir akademik nüfusa hizmet veriyor.

Komşusu Sarıyer ilçesine bağlı Maslak semti de İstanbul Teknik Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Beşiktaş ve Sarıyer’de dairelerin büyüklüğüne ve konumuna göre aylık kira bedelleri Milliyetemlak.com ilanlarında 1.600 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor.

Beyoğlu ve Fatih ilçeleri de yoğun bir öğrenci nüfusu barındırıyor. Özellikle Beyazıt’ta bulunan ve İstanbul’un en eski ve köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi civarındaki Çapa, Fındıkzade, Haseki, Kocamustafapaşa gibi semtler ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yer aldığı fındıklı semti gayrimenkul sektörü açısından dikkat çekiyor. Bu ilçelerde kiralık daireler 1.200 lira ile 3 bin lira arası fiyatlanıyor.

Anadolu yakasında yoğunlaşıyor

Maltepe ilçesi; Ataşehir, Kartal ve Kadıköy’ün ortasında yer alan konumuyla bu ilçelerdeki üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kayışdağı Mahallesi’ndeki Yeditepe Üniversitesi, Dragos’ta bulunan İstanbul Şehir Üniversitesi, Büyükbakkalköy’de yer alan Maltepe Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Göztepe yerleşkesi bölgenin öğrenci potansiyelini gösteriyor. Milliyetemlak.com’da öğrenciye uygun kiralık 1+1 apartman daireleri aylık ortalama 1.200 lira ila 2 bin lira arasında değişiyor. Dairelerin fiyatları yeni binalarda daha yüksek fiyattan kiralanıyor. 1+1 daireler 1 veya 2 öğrenci tarafından tercih edilirken kalabalık öğrenci grupları 2+1 veya 3+1 dairelere yöneliyor. Fiyatları 1.100 liradan başlayıp 4 bin liraya kadar çıkabilen büyük daireler, ise genellikle sitelerde bulunuyor.

Milliyet

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)