adscode
adscode

KKTC’de öğrencilerin ‘diploma’ endişesi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ndeki (KSTU) ‘sahte diploma ve yolsuzluk’ soruşturması derinleşiyor.

KKTC’de öğrencilerin ‘diploma’ endişesi
Üniversite

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ile Yükseköğrenim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Turgay Avcı gibi üst düzey isimler tutuklanmış, konu KKTC Meclisi’ne de taşınmıştı. Son olarak YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker de tutuklandı.

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre soruşturmanın büyümesi ve diğer üniversitelere de sıçrama ihtimali başta KSTU olmak üzere KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrencileri endişelendirdi.

KSTU yetkilileri, eğitimlerin devam ettiğini aktarırken Türkiye’den sınavla üniversiteye giden öğrenciler ise eğitimlerinde aksamalar yaşandığını belirterek süreç konusunda endişeli olduklarını söylüyorlar.

Bilgi veren bir öğrenci “Biz Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girerek geldik. Ancak şimdi çok endişeliyiz. Bu olaylardan sonra ilerde diplomamızda sıkıntı olur mu diye korkuyoruz. Ayrıca bu olaylardan ötürü derslerimizde aksaklıklar olmakta. Konuyla ilgili YÖK’e ve CİMER’e yazıyoruz” dedi.

Bir başka öğrenci ise “Diş hekimliği öğrencisiyim. Normalde hasta tedavi etmemiz lazım ama üniversitede olayların duyulmasından sonra artık hasta sayısı çok azaldı. Ayrıca alacağımız diplomaların yarın sahte veya geçersiz ilan edilmesinden korkuyoruz. Belirsizlik bir an önce giderilmeli” diye konuştu.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)